Tizennyolc évvel később: szeptember 11. mai szemmel

Rédai Attila 2019. szeptember 13., 16:41 utolsó módosítás: 2019. szeptember 13., 18:13

2001. szeptember 11-ről újabb és újabb bőröket lehet lehúzni, már ami a mozgóképes alkotásokat is illeti. Két friss, éppen az évforduló napján bemutatott mozi immár nem oknyomozó, hanem történelmi perspektívából dolgozza fel a témát, s mindkettő nálunk is látható. Ajánló.

Tizennyolc évvel később: szeptember 11. mai szemmel
galéria
Megemlékezés az egykori World Trade Center helyén kialakított Memorial Plazán. Nem felejtenek Fotó: 123RF

A szeptember 11-ei terrortámadásoknak a 18. évfordulójára emlékezhettünk a napokban. Nem kerek, de elgondolkodtató: aki abban az évben született, idén már nagykorú. Számára nem emlék, nem trauma, hanem történelem, ami 2001-ben a New York-i ikertornyoknál, a Pentagonnál és a 93-as járattal történt. Hogyan élik meg ők, az akkor és azután napvilágot látottak, hogy a világ, amibe beleszülettek, ilyen lett, amilyen? (Veszélyes, pesszimista, konfúz?)

Ahogy történelmi perspektívába vesznek az akkor történtek, átveheti az oknyomozó-tényfeltáró-megemlékező opuszok helyét egy másfajta szemléletmód. Idén az HBO két új dokumentumfilmmel állt elő az évfordulóra, amelyek már ezen szemléletmód jegyében születtek. Az Ami szeptember 11-én történt (What happened on September 11) kissé – valószínűleg szándékosan – félrevezető címe azt sugallja, hogy ez az alkotás végre megmagyarázza a történteket, letisztázza a sok félreértelmezést és megsemmisíti az összeesküvés-elméleteket.

Mondanom sem kell, nem ezt kapjuk. A korabeli felvételekkel és hangulatképekkel feltuningolt drámai bevezető után egy iskolai kirándulás résztvevői érkeznek meg 2018-ban a terrortámadások helyszínére, Lower Manhattenbe, ahol egykor az ikertornyok álltak. Meglátogatják a Memorial Plazát, az emlékmúzeumot, ahol az események túlélőivel is találkoznak. A 7 és 12 év közötti gyerekek utána leülnek, és elmondják a kamerának mindazt, amit szeptember 11-ről gondolnak.

Minden évben szeptember 11-én két fénycsíkkal jelölik az ikertornyok helyét Fotó: 123RF

„Hét- vagy nyolcéves lehettem, amikor elkezdtem tanulni szeptember 11-ről – mondja például egy kisfiú – Előtte semmit sem tudtam, azt sem, hogy mik voltak az ikertornyok.” „Amikor a nővérem és a bátyám néha szeptember 11-ről beszéltek, fogalmam sem volt, miről van szó” – vallotta egy kislány. „Nem tudom, ki tette, de azt tudom, hogy egy csoport terrorista volt. Azt hiszem, volt egy vezetőjük is, akiről olvastam, de most nem jut eszembe a neve” – mondja egy másik kislány nagy szemekkel a kamerába nézve a fekete háttér előtt.

Komolytalan? Tiszteletlen? Cseppet sem.

„Vajon miért tettek ilyesmit? Miért akarnak ártani másoknak?” – teszi fel a kérdést reszkető hanggal egy harmadik leányzó. Vannak gyerekek, akik már nagyon felnőttesen, kifejezően nyilatkoznak, de ami ezt a filmet érdekessé teszi, az a 7-8 évesek rálátása. Az őszinte érdeklődés és megdöbbenés, ami látszik az arcokon, amikor a múzeum egy munkatársa, az események túlélője beszél arról a sorsfordító napról. Látni, ahogy mindenki fel akarja tenni a saját, nagyon is releváns kérdését.

Édesapját a támadásokban elvesztő New York-i tűzoltóval találkoznak az iskolai kirándulás résztvevői Fotó: HBO

Ha egy harmadikos gyerek az interneten ma rákeres a szeptember 11-ei eseményekre, horrortörténeteket, horrorisztikus képeket talál, amelyek nem feltétlenül tud feldolgozni, és nem megfelelőek számára, fogalmazta meg a film elkészítésének szükségességét Amy Schatz rendező-producer.

Később a gyerekeket az osztálytermükben látjuk viszont, ahol versek és különböző képzőművészeti alkotások segítségével próbálják kifejezni témába vágó gondolataikat. Tanáraik, szüleik segítségével dolgozzák fel a történteket, s mindazt, amit a terrortámadások a saját életükre nézve is jelentenek. Persze nem volna Amerika, ha nem a reményre, a megújulásra, a mindent átható jóra helyeznék a hangsúlyt. Itt tűnik fel a túlélő fa története: az összeomlott  ikertornyok alól harminc nap elteltével egy zöld hajtás bukkant ki, amelyről kiderült, hogy egy, a romok alatti fáról származik. A derék amerikaiak kiásták a fát, elvitték egy faiskolába, ahol megmentették, s a tizedik évfordulóra már egy hatalmas, életerős körtefát vittek vissza a Memorial Plazára. A Survival Tree, azaz a Túlélés Fája ma a rugalmasság, a túlélés és az újjászületés szimbóluma.

Videó: HBO

Kevésbé idealisztikus a felhangja a másik évfordulós HBO-s dokumentumfilmnek, amelynek címe A tornyok árnyékában: a Stuyvesant Gimnázium (In the Shadow of the Towers: Stuyvesant High on 9/11). Az egykori elit középiskola épülete pár saroknyira volt az ikertornyoktól, a diákok pedig éppen elkezdték a sulit: aznap és pár napja az új tanévet is. Ugyanaz az Amy Schatz szólaltatja meg őket a filmben, ami viszont már nem a gyerekeknek szól. Az akkori tinik, 14–18 évesek ma meglett harmincasok, karrierjük csúcsán. A terrortámadások épp olyankor történtek, amikor a legjobban rezonáltak a világra.

Talán ebben az életkorszakban a legfájdalmasabb elveszíteni az ideáljaidat, márpedig 2001-ben az egész világ elveszítette egyféleképpen ártatlanságát.

A helyzet pikantériáját csak fokozza, hogy a Stuyvesant, bár elit középiskola volt, mégis többnyire bevándorló családok gyerekeit oktatta, akik akár napi többórás ingázást is vállaltak, hogy oda járhassanak. A diákok közül pedig sok volt a muszlim, az iszlám vallású, akik már a támadásokat követő pár óra múlva, a lezárt Manhattenből gyalogszerrel hazafelé küszködve elszenvedték az első retorziókat: a szeptember 11. előtti és utáni világról is jó összehasonlító képet mutatnak a volt gimisek vallomásai.

2001. szeptember 11., New York. Van, akinek emlék, de sokan vannak már, akiknek történelem Fotó: Wikipédia

Ez a film már nem az optimizmusról, az ujjászületésről szól, nem hint rózsaszín ködöt és nem magasztalja Amerikát. Sokkal többször hangzanak el benne a gyűlölet, a tudatlanság (ignorance) kifejezések. A szereplők világképe pesszimista: addig, amíg a gyűlöletet és tudatlanságot fenntartják, ahelyett, hogy felszámolnák, az emberek mindig félelemben fognak élni, félelemben azoktól, akik különböznek, állapítja meg egyikük.

„A gyűlöletnek mély gyökerei vannak ebben az országban. Hogy miképpen vagy képes feldolgozni az ilyen történéseket, és mennyi gyűlöletet fejtesz ki eközben, azt mutatja meg, hogy milyen vagy mint ország. Ebben az értelemben a mi országunk elbukott a vizsgán”

– mutat rá egy másik. Amerikában vagyunk, szál így elvarratlan nem maradhat, feszültség sem feloldozás nélkül, ezért lehet a film utolsó gondolata ez: „Szeretném azt tanítani a gyerekeimnek, hogy a világnak nem lenne muszáj így kinéznie. Nem kellene ujjal mutogassunk emberekre csak azért, mert mások, és nem szabadna félnünk tőlük azért, mert különbözőek. Szeretném, ha gyerekeim megértenék, hogy ez a szemléletmód meg kéne változzon, és ők küzdhetnek ezért a változásért.”

Videó: HBO

Az irány megmutatva hát. Újabb tizennyolc év múlva visszatérhetünk a témára. Már ha lesz ki és kinek.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.