Tréfára fogott gyilkos őrület. Nyerj jegyet a Vígszínház Chaplin-előadására!

Szász Cs. Emese 2019. november 26., 12:25

Több mint egy hete zajlik a kincses városban az Európai Színházi Unió (UTE) 18. Fesztiválja. A kolozsvári teátrumban egymást váltják a műfajban, mondanivalóban és nyelvek terén is igen változatos színházi előadások. Mind közül az egyik legizgalmasabbnak ígérkezik a Budapesti Vígszínház előadása, Charlie Chaplin A diktátora. Eszenyi Enikő rendezésére hetek óta nem lehet jegyet kapni, most azonban egy szerencsés Liget-olvasónak lehetősége lesz megnézni az előadást másodmagával.

Tréfára fogott gyilkos őrület. Nyerj jegyet a Vígszínház Chaplin-előadására!
galéria
Charlie Chaplin legnagyobb hatású műve, A diktátor mélyen humanista alkotás Fotó: Dömölky Dániel

November 19-én kezdődött és egészen a hónap végéig tart városban az Európai Színházi Unió (UTE) 18. fesztiválja a Kolozsvári Állami Magyar Színház szervezésében. A szemlére tizenegy év szünet után kerülhetett sor, bár Tompa Gábor főszervező szerint szűkös költségvetésből, mégis színvonalas programot tudtak kínálni a közönségnek.

A 12 napos fesztiválon 15 tagszínház, illetve egyéni tag előadása látható: Olaszországból, Szerbiából, Csehországból, Portugáliából, Magyarországról, Luxemburgból, Romániából, Görögországból, Bulgáriából, Oroszországból és Németországból érkező színházak produkciói kerültek és kerülnek műsorra. A színházakat és színészeket egyesítő Európai Színházi Unió ugyanis elősegíti az újító jellegű, nemzetek közötti színházi együttműködést és tapasztalatcserét. Alapvető céljai közé tartozik az európai kulturális örökség megőrzése és továbbörökítése azáltal, hogy

fórumot biztosít nemzetközi produkciók számára, támogatja a fiatal művészek egyéni és közös munkáját, találkozásaikat tapasztaltabb szakemberekkel, valamint részvételüket a politikai és társadalmi problémákat kritikusan elemző projektekben.

A különböző nyelvű produkciók esténként tényleg sokszínű közönséget vonzanak a kolozsvári magyar színházba, amelyben a külföldi kritikustól, az erdélyi magyar színházlátogatón keresztül a most idekeveredett Erasmusos diákig mindenki megtalálja a helyét. A különböző nyelvű előadásokat ugyanis három – magyar, román és angol – nyelvre is fordítják.

A színházi szemle egyik különlegességének érkezik a fesztivál utolsó előtti napján a budapesti Vígszínház előadása.

A diktátor csillogóan tükrözi a zseniális művész, Chaplin emberségét és leleményességét Fotó: Dömölky Dániel

Charlie Chaplin legnagyobb hatású műve, A diktátor mélyen humanista alkotás. A kis borbély és a nagy diktátor kettős szerepében hol kíméletlenül szarkasztikus, hol a bohóctréfa eszközeivel oldja fel sok millió ember szorongását. A színész felejthetetlen bajusza, legendás cipője, keménykalapja, mozdulatai mindenki emlékezetébe beleégtek.

A történet a két világháború között játszódik egy olyan korban, amikor a szegénység és az őrület féktelenné vált. Az emberség és a szabadságba vetett hit elbukott. Chaplin Korda Sándor magyar származású filmrendező és producer tanácsára kezdte el forgatni a filmet. A diktátor Ausztria megszállásáig követi Hitler Birodalmának kiépülését és a zsidóság meghurcoltatásának eseményeit. Chaplin később azt nyilatkozta:

„Ha tudtam volna a német koncentrációs táborok borzalmairól, nem csinálom meg A diktátort, nem fogom tréfára a nácik gyilkos őrületét.”

Chaplin család Magyarországon elsőként Eszenyi Enikőnek engedélyezte a mű színpadra állítását. Fotó: Dömölky Dániel

A Chaplin család Magyarországon elsőként Eszenyi Enikőnek engedélyezte a mű színpadra állítását. A rendező azt nyilatkozta, A diktátor csillogóan tükrözi a zseniális művész, Chaplin emberségét és leleményességét. Az a mód, ahogy Hitler személyiségét a komikum eszközével ábrázolja, nagyszerű lehetőséget nyújt a Vígszínház kiemelkedően tehetséges tagjainak a bravúros teljesítményre. „Társulatunkban játszik egy nagy tehetségű fiatal színész, aki rendezésemben Hamletet is alakítja társulatunkban, ifj. Vidnyánszky Attila, akinek fizikai, érzelmi és művészi képessége is megvan ahhoz, hogy színpadon eljátssza Charlie Chaplin ma már szimbolikus figuráját, illetve az általa megteremtett alakokat” – fogalmaz az előadásról Eszenyi Enikő.

Az előadás egyik legfőbb erényének és erejének pedig a kritikusok is ifj. Vidnyánszky Attila játékát tartják.

„Ifj. Vidnyánszky nem másol, nem kopíroz, hanem pillanatok alatt önálló figurát teremt. (…) Ezt a kettősséget, vagyis a kisembert és „diktátort” már az első néhány percben egymásba mossa, méghozzá olyan színpadi eleganciával, figyelemmel, ritmusérzékkel, mozgáskultúrával és nagyvonalúsággal, amely tényleg párját ritkítja”

– fogalmaz Balogh Gyula a Népszavában megjelent kritikájában.

Főszerepben ifj. Vidnyánszky Attila, akinek fizikai, érzelmi és művészi képessége is megvan ahhoz, hogy színpadon eljátssza Charlie Chaplin ma már szimbolikus figuráját, illetve az általa megteremtett alakokat Fotó: Dömölky Dániel

Játék a belépőkért

Eszenyi Enikő rendezését november 29-én, pénteken 19 órától láthatja a közönség a Kolozsvári Állami Magyar Színház nagyszínpadán. Egy szerencsés Liget-olvasó kétszemélyes jegyet is nyerhet most az előadásra.  Ehhez nem kell mást tenni, mint a Liget Facebook-oldalán a jelen cikket népszerűsítő bejegyzést lájkolni, és hozzászólásban beírni/bejelölni, hogy kivel mennénk el péntek este színházba. A játékban való részvétel határideje november 28., csütörtök 13 óra, a nyertesek kilétéről még aznap sorsolással döntünk.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.