Videójátékozás olcsón. Mi is az a cloud gaming?

Liget 2021. június 14., 18:17 utolsó módosítás: 2021. június 14., 18:18

Mindannyian tudjuk, hogy videójátékozni nem olcsó mulatság. Szülőknek kifejezetten nagy fejfájást okozhat, mikor a gyerek videójátékozni szeretne, de elmondása szerint ehhez drága számítógépre, konzolra lenne szüksége. A digitális technológia azonban már ott tart, hogy van már lehetőség arra – egyhavi Netflix-előfizetés áráért –, hogy egy több ezer lejes számtógép teljesítményét juttassa el az otthonunkba, és ehhez nem kell egy méregdrága hardver, hiszen a cloud-gaming (felhőalapú videójátékozás) technológia révén egy régi számítógépen, laptopon vagy akár egy telefonon is elfutnak a legújabb játékok. Lássuk, hogy milyen lehetőségek vannak.

Ha a gyerek „kockulni” akar, több lehetőség is van arra, hogy ne járjon ez jelentős anyagi kiadással. Képünk illusztráció •  Fotó: 123RF
galéria
Ha a gyerek „kockulni” akar, több lehetőség is van arra, hogy ne járjon ez jelentős anyagi kiadással. Képünk illusztráció Fotó: 123RF

Az alapötlet igencsak egyszerű: bérelünk egy számtógépet valahol a világban, ami a világhálón keresztül levetíti nekünk az adott játékot szinte bármilyen eszközünkre, ehhez mindössze megbízható és gyors internetkapcsolatra van szükség, ami lassan minden háztartás nélkülözhetetlen eleme.

Előnyök és hátrányok

Milyen előnyökkel jár? Azon családok esetében, ahol a gyerek videójátékokat „nyüstölne”, jó megoldás lehet a felhőalapú játékszolgáltatás, hiszen így nem kell vagyonokat elherdálni egy számítógépért, ami aztán alig pár éven belül már az asztal alatt porosodik, ehelyett

egyhavi előfizetésért egy többezer lejes számítógép teljesítményét kapjuk, és akkor mondható le, amikor csak szeretnénk.

Ezenkívül nem kell aggódni az olyan problémák miatt, hogy tönkremegy egy alkatrész vagy idővel elavul, és újat kell vásárolni. Akármennyire is szépen hangzik, azért pár dologra mindenképp oda kell figyelni, ha valaki a „felhőben játszana”: az internet sebességének kitett szolgáltatás időnként akadozhat, emellett pedig internethiány esetén teljesen nélkülözni kell. Ugyanakkor bármennyire is elérhetővé teszi szinte bárki számára a videójátékozást ez a technológia, sok minden múlik egy adott játék fejlesztőcsapatától is, hogy erre a platformra is fejlesztenek-e, hiszen többek között a Call of Duty: Warzone jelenleg nem elérhető a felhőalapú videójátékozásban, de ez idővel megváltozhat, ha a fejlesztők nyitnak a felhőalapú játékokat előnyben részesítők irányába is.

Három választási lehetőség, elérhető ár

Mára már Romániában és Magyarországon is már több ilyen felhőalapú szolgáltatás létezik, mindegyik relatív olcsó és könnyen hozzáférhető. Nagy előnyük, hogy nem kell aggódnunk amiatt sem, hogy ha nem teljesíti az elvárásainkat, akkor a nyakunkon marad, hiszen bármikor lemondhatóak, ugyanakkor mind a három szolgáltatás elérhető vagy ingyenes első hónap opcióval, vagy úgy, hogy a teljes ár töredékéért próbálhatjuk ki a szolgáltatást.

•  Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Geforce Now

Egyszerű, és bármilyen androidos vagy windowsos eszközön elfut, és már dolgoznak azon is, hogy Apple-termékekre is elérhető legyen. Inkább azok számára ajánlott, akik rendelkeznek számítógépes játékokkal, csak nincs számítógépük, amin futtassák őket. Ezen a szolgáltatáson belül több, ingyenesen játszható cím is elérhető, mint a League of Legends vagy a Fortnite. A szolgáltatás nagy előnye a többivel szemben az, hogy nem kell fizetni azért, hogy használhassuk, rendelkezik egy ingyenes csomaggal is, ami egy óra játékidőt biztosít, ehhez azonban ki kell várni egy virtuális sort, de ezt naponta többször is megtehetjük mindenféle korlátozás nélkül. Ha viszont már előfizetünk, akkor havi 50 lejért már a játékidő felugrik 6 órára, és a „sorba állási” kötelezettség is eltűnik.

Videó: NVIDIA GeForce

Xbox Game Pass Ultimate

Az Xbox konzol sokak számára ismerős lehet, de ezzel a csomaggal már úgy is elérhetőek az Xbox játékok, hogy nem kell rendelkezni magával a konzollal, csupán egy telefonra vagy tabletre van szükség, és már több mint 100 játék birtokába kerülhetünk. Igaz, ez a legdrágább szolgáltatás a három közül, de ettől sem kell megijedni, hiszen az első 3 hónapot csupán 6 lejért megkaphatjuk. A tesztidőszak lejárta után havi 75 lejes előfizetésért olyan játékok vállnak elérhetővé, mint a Fallout széria vagy a sokak által ismert Doom akció-shooter. Ez a csomag azok számára is vonzó lehet, akik rendelkeznek Xbox konzollal, de már kijátszották a rendelkezésükre álló játékokat, és újakat próbálnának ki anélkül, hogy teljes áron kellene megvenniük azok lemezes vagy digitális verzióit.

Videó: Xbox

Google Stadia

A fentebb említett opciók közül ez a legkényelmesebb és legkézenfekvőbb megoldást nyújtó szolgáltatás, bármin elfut, legyen az egy öreg PC vagy telefon. Számtógépen csak egy Chrome böngészőre van szükség, telefonon pedig a Stadia alkalmazásra. A szolgáltatás lényege, hogy tulajdonképpen az eszközünkre streameli a Google az adott játék virtuális változatát, amit egy kontroller vagy billentyűzet és egér segítségével mi irányítunk, így időnként lehet egy aprócska fáziskésés az általunk kiadott parancs és a játék reakcióideje között, de ez nem rontja a játékélményt.

Videó: Google Stadia

A kezdeti döcögős indulása után mára már gyors és megbízható a szolgáltatás, és az ára sem borsos, hiszen havi 45 lejes előfizetésért körülbelül 40 játék üti a markunkat, olyan nagy címek, mint a Star Wars Jedi: Fallen Order vagy a PUBG. A Google saját áruházat vezetett be magának, amin, ha ezt a szolgáltatást választjuk, több játékot is megvásárolhatunk, melyek örökre a mi birtokunkba kerülnek az előfizetésnek köszönhetően. Az első hónap itt is ingyenes, teljesen díjmentesen élvezhetjük a játékainkat nagyon jó minőségben, amiknek számát bővíthetjük majd az előfizetés révén.

Kassay Levente
A szerző egyetemi hallgató, szakmai gyakorlatát lapcsaládunknál végzi

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.