A depresszió ellen a hegyekbe: a Himaláját mászta meg Vizoli Zoltán

Szász Cs. Emese 2018. október 22., 14:10

Autóból ki, irodába be – másfél évvel ezelőtt szinte csak ennyi volt a napi mozgása, mára azonban igazi extrém expedíciókon vesz részt a 37 éves Vizoli Zoltán. A csíkszeredai telekommunikációs szakember pár napja jött vissza a Himalájáról, ahol egy 5364 méteres és egy 5550 méteres csúcsot is megmászott, márciusban pedig északi-sarki ultramaratonra készül.

A 37 éves férfi életében először ment 5000 méter fölé •  Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán
galéria
A 37 éves férfi életében először ment 5000 méter fölé Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán

Október 1. és 15. között egy 12 fős romániai csapattal vágott neki a világ legmagasabb hegységének Vizoli Zoltán, bár a cél nem a 8848 méter magas Csomolungma csúcs volt, hanem az Everest Base Camp, ami 5364 méter magas, s miután az sikerült, bónuszként elmentek az 5550 méter magas Kala Pattar-csúcsra is.

„Egy kolozsvári extrém expedíciókat szervező céggel mentem, tizenketten voltunk, a csoportvezetőnkön, Radu Albun és barátnőjén kívül mind először voltunk a Himaláján” – mesél még egészen friss kalandjairól a 37 éves férfi.

Fent a csúcson a csapat. Az Everest Base 5364 méter magasán •  Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán
Fent a csúcson a csapat. Az Everest Base 5364 méter magasán Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán

A különleges expedíció Bukarest–Dubaj, Dubaj–Katmandu repülőúttal érhető el, Katmanduból – ha megvan az engedély a hegymászásra – egy kis repülőgép, vagy ha az időjárás ezt nem teszi lehetővé, akkor egy helikopter visz Luklába, ahol elkezdődik a gyalogtúra. Az Everest Base Campig egészen pontosan hét napig tartott az út, majd öt napot jöttek lefelé – tudjuk meg Vizoli Zoltántól, aki azt is elárulta, mire van szükség egy ilyen hegyi kalandhoz.

„A jó felszerelés kötelező: egy jó bakancs, megfelelő ruházat, valamint a speciális hálózsák is,

mivel olyan helyen szálltunk meg, ahol nincs fűtés, s a túránk vége felé −18, −20 Celsius-fok is volt. Ezen kívül tracking bot kellett még, egyéb felszerelésre nem volt szükség”  – magyarázza.

A jó felszerelés kötelező •  Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán
A jó felszerelés kötelező Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán

Számára a Kala Pattar-csúcsra érés, annak is a legutolsó 10 perce volt a legnehezebb, mivel egy nagyon meredek sziklát kellett megmászni, ami pszichikailag és fizikailag is próbára tette.

„Abban a magasságban már kemény oxigénhiány van, begörcsölnek az izmok, én is éreztem úgy, hogy kész, nem bírom tovább. De amikor megálltam, visszanéztem, és megláttam, hogy mekkora távolságot tettem meg, milyen hegyet másztam meg, akkor azt mondtam, olyan nincs, hogy ezt ne bírjam ki.”

Úgy véli, bár nagyon fontos fizikailag is készülni az ilyen expedíciókra, talán még fontosabb a „pszichikát” is fejleszteni, mert ha akarat van, akkor minden sikerülni fog, nincs lehetetlen.

A hegycsúcs meghódítása mellett a látvány sem volt mindennapi •  Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán
A hegycsúcs meghódítása mellett a látvány sem volt mindennapi Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán

„Én személy szerint éjszakánként két órát aludtam az utolsó napokban, egyszerűen nem volt szükségem több alvásra, s az utolsó négy napban majdnem semmit nem ettem, csak napi egy liter vizet ittam.  Ez egyfajta teszt is volt számomra, hogy tudjam, mennyire bírja a szervezetem a gyűrődést” – meséli Vizoli Zoltán, aki 12 kilóval kevesebbel jött vissza a kéthetes túráról, igaz, nem titkolja, hogy 120 kilósan ment el.

Gyakori látvány. Zotán számára igazi kulturális sokk volt a kéthetes nepáli lét •  Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán
Gyakori látvány. Zotán számára igazi kulturális sokk volt a kéthetes nepáli lét Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán

Káposztát cipel kilométereken keresztül ez a nepáli idős asszony •  Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán
Káposztát cipel kilométereken keresztül ez a nepáli idős asszony Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán

Zoltán számra a hegymászás, önmaga tesztelése mellett igazi kulturális sokk volt a kéthetes nepáli lét. Azt látta, hogy bár nagyon nehéz körülmények között élnek, mégis mindig mosolyognak a nepáliak. „Amikor azt érzed, hogy nagyon ki vagy merülve, elég rávetni a tekinteted egy 10-11 éves forma gyerekre, aki 40-50 kilós csomag alatt meg van görnyedve, de még a légzésén sem hallatszik, hogy zihálna, vagy egy 80 éves nénike kilométereken keresztül viszi a több tíz kilós káposztás kosarat a hátán, s mégis sugárzik a boldogság a szemükből.”

Csak másfél éve kezdett csúcsok támadásába Vizoli Zoltán •  Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán
Csak másfél éve kezdett csúcsok támadásába Vizoli Zoltán Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán

A civilben három gyerekes apuka 12 éve telekommunikációban dolgozik. Azt mondja, az ő története is bizonyítja, hogy nincs lehetetlen.

„Igaz, hogy Gyergyótölgyesen nőttem fel, hegyekkel körülvéve, gyerekkoromban túráztam is, meg egészen fiatalon még erdőkitermelésben is dolgoztam, de 12 éve már multinacionális cégeknél dolgozom, s az elmúlt években szinte semmit sem mozogtam: autóból ki, irodába be, számítógép előtt, telefon mellett. Másfél éve azonban azt éreztem, hogy pszichikailag nem vagyok jól, a depresszió környékezett konkrétan, s akkor jött az ötlet, hogy egy hétvégét menjek el két barátommal a hegyekbe”

– meséli Zoltán, aki legelőször a Csalhón volt, aztán a Bucsecs, a Fogarasok, a Retyezát következett, idén júliusban pedig elment egy Mont Blanc-túrára is, amelyen 4503 méter magasra jutott.

A 12 fős csapat •  Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán
A 12 fős csapat Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán

Bár akkor nem jutott fel a csúcsra, nem kudarcként élte meg az egészet, hanem még nagyobb motivációval tért haza, hogy újabb és újabb célokat tűzzön ki maga elé. Most is alig tért vissza a Himalájáról, már a következő kalandot tervezi, márciusban az Északi-sarkra készül: a 6633 Ultra maraton a világ egyik legnehezebbnek tartott maratonja, ugyanis a versenyzőknek extrém időjárási körülményekkel – olykor mínusz 40 Celsius-fokig csökkenő hőmérséklettel, havazással, erős széllel – kell megküzdeniük egy hétszáz kilométeres távon.

Az extrém expedíció tagjai •  Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán
Az extrém expedíció tagjai Fotó: Facebook/Vizoli Zoltán

Zoltán kalandjait először nem támogatta a családja, szülei és felesége is roppantul féltik, de közben látják, hogy tényleg ezt akarja csinálni, s amióta hegyi kalandokba bocsátkozik, a depresszió is messzire elkerüli.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.