Ahol a szürke ötven árnyalatán túl kezdődik az élet

Hajnal Csilla (R) 2017. május 09., 13:45 utolsó módosítás: 2017. május 12., 18:56

Véletlenül tértem be a boltjukba. Dehogy bolt, inkább olyan, mint egy pici vidám kávézó, ahol minden bútordarab más színű, sok-sok egyedi kiegészítővel, Kelet ihlette bohémsággal. Mégsem nyugtalanított a színkavalkád, ellenkezőleg. Megpihentem náluk. Csak a tekintetem kapkodtam a narancsos árnyalatú stelázsiról az élénkzöld székekre, a piros polcokra, aztán a marrakeshi kézműves cementlapokra, kilimpárnákra.

Ahol a szürke ötven árnyalatán túl kezdődik az élet
galéria
Ütött-kopott bútorok kelnek új életre ebben a kis műhelyben Fotó: Boda L. Gergely


Bíborka kedvesen fogad, kávéval kínál, s közben mesél nekem a Kamandaluról. Mert ez a neve annak a marosvásárhelyi látványműhelynek, amelyben

új életre kelnek nagymama ütött-kopott komódjai, régóta megunt székek, halálra ítélt asztalok, szekrények.

Néha meg az új bútorokból varázsolnak antikolt hatású darabokat.

Kutasi Bíborka és férje, Csabi tíz éven keresztül szívták magukba Egyiptom és Törökország hangulatait, színeit, kultúráját. Idegenvezetőként dolgoztak ott, de közben Kambodzsát, Laoszt, Vietnámot és Thaiföldet is „útba ejtették” mielőtt végleg haza költöztek volna Marosvásárhelyre.

A hároméves Zajzon is kiveszi a részét a bútorfestésből Fotó: Boda L. Gergely

Otthontervezésbe fogtak, majd kisfiúk, Zajzon is megszületett, és miközben megálmodták saját otthonukat, rájöttek arra, hogy akár meg is élhetnének passziójukból: a terek, bútorok, dekorációs tárgyak újraélesztéséből. Vagy legalábbis megpróbálják, és pozitívan néznek elébe az új kihívásnak, saját „kamandalujuknak,” amelynek jelentése az aszkéta szerzetesekhez fűződik: egy olyan köcsögszerű edény, amelyben ezek a világtól elvonult szerzetesek az élet vizének is nevezett szentelt vizet tartották, a bőség szimbólumaként is ismert, innen a műhely neve – magyarázza nekem Bíborka.

Ahány szék, annyi szín - Bíborkáék nem félnek a színektől Fotó: Boda L. Gergely

Lakberendezési blogokat böngészve olvastam már arról a dekorációs festékről, amely Annie Sloan angol képzőművész nevéhez fűződik, ugyanis ő volt az, aki évtizedekkel ezelőtt megálmodta és elkészítette a saját különleges kréta alapú festékét, az Annie Sloan Chalk Paint™ -et. Festékének megalkotásához felhasználta minden szakmai tudását a színekről, az anyagokról, festékekről, és ma már szinte mindenhol megtalálható, még Marosvásárhelyen is a Kamandalu révén. Az angol képzőművész az üzleti életben is hű maradt önmagához, minden forgalmazóját egyedileg választja ki, a boltok egyéni stílusa alapján. Termékeit így csak a saját forgalmazói hálózatán keresztül lehet elérni, áruházi kereskedelemben nem kaphatóak. Ezzel az a célja, hogy segítse a vásárlóit és a kisvállalkozókat, s büszke arra, hogy szerte a világon a több ezer üzlet között nincsen két egyforma.

„Olyan volt, mint egy pályázat, nagyon sok kritériumnak kellett megfelelnünk ahhoz, hogy mi is árulhassuk az Annie Sloan krétafestéket, így mi vagyunk Marosvásárhelyen az egyetlen forgalmazói, rendszeresen követi is, hogy mit csinálunk, hamarosan pedig Oxfordba megyünk egy Annie által szervezett workshopra”

– magyarázza a Ligetnek Csabi.

A krétafestéket megálmodó képzőművész egyedi színpalettájával nem lehet mellényúlni, mert szinte minden árnyalat talál mindegyikkel.

Emellett bármilyen felületre kenhető, legyen az fa, műanyag, üveg, fém vagy textil. De akár a nálunk annyira népszerű PAL-ból készült bútorlap is új textúrát kaphat velük.

Félóra alatt szárad, nincs szaga, a felület nem igényel festés előtt csiszolást, legfeljebb egy portörlést. Nagyon kevés, de annál lelkesebb bútorfestői tapasztalatomból kiindulva nagyokat bólogatok erre.

Annie Sloan úgy alkotta meg a színeit, hogy bármilyen kombinációban találjanak egymással Fotó: Boda L. Gergely

Annie Sloan a színeit úgy alkotta meg, hogy azok egy-egy korszakot, kultúrát is képviseljenek, meséli Bíborka. „A Versailles névre keresztelt meleg szürke árnyalat a régi francia kastélyokban fellelhető bútorok alapszíne, az Emperor`s silk nevű piros a Tiltott város domináns színe, de van a palettáján kopott fehér árnyalat is, amely a vintage-őrület miatt most nagyon kedvelt festék” – mondja Bíborka. „Vannak árnyalatok, amelyekről nagymamám házának ajtókeretei jutnak eszembe” – teszi hozzá Csabi, s meg is mutatja nekem azt a világoskék árnyalatú polcot, amelyet nemrég festett le.

Nem csak a bútor, a fogantyú is fontos Fotó: Boda L. Gergely

Sok mindent hoztak haza magukkal Bíborkáék a nagyvilágból, például lámpát Törökországból, szőnyeget Kairóból, párnahuzatokat Ázsiából, de ami ennél is fontosabb, sok-sok ötletet és inspirációt. Ők azok az emberek, akik nem félnek a színektől, mint mondják, de azért a szürkés árnyalatokat sem vetik meg.

A színes cementlapok régóta népszerűek a lakberendezésben. Marrakeshi darabok ezek. Fotó: Boda L. Gergely

A kis családi vállalkozás iránti pozitív hozzáállásból következtetnek arra, hogy Erdélyben is egyre többen érdeklődnek a lakberendezés iránt, a régi magyar vagy tipikus erdélyi bútorok újrafestése, felújítása iránt. Főleg a 30-40 év körüliek térnek be a látványműhelyükbe, van aki bútort hoz, és határozott elképzeléssel bízza meg őket annak felújítására, van, aki teljesen rájuk bízza az átalakítást, és sokan „csak” festékért és inspirációért, néhány jó tanácsért nyitnak be a főtéri boltba, ahogy magam is tettem. A kreatív marosvásárhelyi kisvállalkozók pedig szívesen segítenek mindenben, ha tehetik.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.