Amikor a kecsketej és a mangalicazsír mindent visz

Liget 2020. március 19., 11:48 utolsó módosítás: 2020. március 19., 15:06

Bár a Kárpát-medencében még gyerekcipőben jár a biotermékek előállítása, már vannak gazdaságok, amelyek a természetes élelmiszerek kisüzemi gyártásából is megélnek, azaz kialakították saját vevőkörüket. Ilyen kisvállalkozás a Bihar megyei Hegyközújlakon Kovács Attila farmja. A csütörtöki Erdélyi Napló segítségével látogassanak el a farmra.

A Kovács család termékei a nagyváradi kirakodóvásáron •  Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete
galéria
A Kovács család termékei a nagyváradi kirakodóvásáron Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete

A biotermékek sokkal értékesebbek, több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak az üzletláncok élelmiszereihez képest. Ilyen előnyökkel bírnak Kovács Attila hegyközújlaki gazdálkodó Partium-szerte keresett élelmiszertermékei is. Kovács Attila a kecsketejre és a disznózsírra esküszik. Meggyőződése, hogy a sertéstartásban a mangalicáé a jövő. A farmon feleségével gazdálkodik, kecskéket és mangalicákat tartanak.

Kovács Attila a tejüzemi sajttárolóban •  Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete
Kovács Attila a tejüzemi sajttárolóban Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete

Immár ötödik esztendeje foglalkoznak a házilag történő tej- és húsfeldolgozással. Egyre bővülő tejüzemet működtetnek, ahol lágy és szikkadt sajtot, valamint kefirt készítenek.

Termékeiket házhoz is szállítják.

A kialakult vevőkör folyamatosan változik és bővül, ebben az is közrejátszik, hogy 16 kilométerre fekszik Nagyvárad, így termékeiknek állandó a piaca.

A Kovács-farmon a gazda szeme is hizlalja a reneszánszát élő sertésfajtát. A mesterséges tápszerek nélkül nevelt mangalica húsának nagy a keletje, nem győznek annyi kolbászt tölteni, mint amennyire szükség van – magyarázza Kovács Attila.

A teljes cikket a csütörtöki Erdélyi Naplóban találhatják meg.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.