Ha válságban a gyerek

Liget 2020. november 06., 12:12

Számos oka lehet annak, hogy egy aktívan sportoló fiatal mondhatni egyik percről a másikra azt mondja: elég volt, nem akar több edzést. Mi lehet a háttérben, egyáltalán mit kezdhet ezzel a jelenséggel a szülő, az edző? A kérdésekre Roseti-Karikás Emőke sportpszichológus válaszol a Székelyhon napilap legfrissebb számának Liget mellékletében.

•  Fotó: Veres Nándor
galéria
Fotó: Veres Nándor

A lemorzsolódás egy létező jelenség, többé-kevésbé az okokat is ismerjük, de nagyon sok esetben még az edzők sem tudják, hogyan viszonyuljanak ehhez – mondja Roseti-Karikás Emőke. „Egy nemrég olvasott tanulmány szerint tízéves kor után évente a gyerekek 35 százaléka hagyja abba a sportolást.

Általában negyedik osztály körül van az első válságosnak mondható időszak, aztán következik a nyolcadik, kilencedik, illetve a tizenkettedik osztály,

amikor sokkal több a tanulnivaló, felvételizni kell, készülni kell az érettségire, de az is közrejátszik, hogy ekkor következik be egy nagy váltás is. Ebben az életkorban kerülnek a sportolók az utánpótlás korosztályból a felnőtt korosztályba, és bizony nagyon sok junior nem tud helytállni a felnőtteknél. Sajnos nagyon kevés az olyan sportág, amelyben létezik egy köztes bajnokság. Legtöbben kilépnek U18-ból, és bekerülnek a felnőttek közé, sokan ekkor hagyják abba a versenysportot, hiszen 18 évesen sem fizikálisan, sem mentálisan nem állnak készen arra, hogy egy felnőtt bajnokságban felnőtt csapattársakkal jól teljesítsenek” – magyarázza a sportpszichológus. Azt mondja, a kiégés olyan, mint a betegség, jobb megelőzni, mint kezelni. Ha erre figyel a szülő, az edző, akkor el lehet kerülni. A teljes cikket a Székelyhon napilap legfrissebb számának Liget mellékletében olvashatják el.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.