Prémium alatt, átlag fölött: Toyota RAV4

Pinti Attila 2021. október 22., 19:43

Vannak, akik a szép külsőt, mások a praktikusságot, míg sokan a megbízhatóságot helyezik egy-egy használt szabadidő-autó vásárlásakor előtérbe. A Toyota kategóriateremtő, kimagaslóan értéktartó hobbiterepjárójának negyedik generációját azonban senki sem a külseje miatt fogja választani.

Nem szép, de kiforrott, megbízható, és ez sokaknak fontosabb a külcsínnél Fotó: Pinti Attila

Lassan a használtautó-piacon is egyre nagyobb „részesedést” követelnek maguknak az úgynevezett „telekjárók”, vagyis az emelt hasmagasságú, összkerékhajtású, de nem terepre való gépek. Aki esztétikusat szeretne, az minden bizonnyal a Mazda CX-5 felé kacsintgat, akinek azonban a praktikusság és a megbízhatóság a lényeges, az a Honda CR-V-t és a Toyota RAV4-et célozza meg. Utóbbi nálunk jóval ismertebb és népszerűbb, nem véletlenül.

Kuszán faragott hasáb

A formáját tekintve egyik RAV4 sem volt kiemelkedő, de talán a harmadik, 2006 és 2012 között gyártott nemzedéknek volt karakteresebb külseje. A kipróbált negyedik generáció az akkor – 2013-ban – aktuális arcú Auris és Avensis típusokhoz igazodott, csakhogy a stílusjegyek egy ekkora, közel 4,6 méter hosszú, megtermett, magas testhez nem passzoltak igazán. Sebaj, csúnyának így sem mondható, csak hiányzik belőle a harmónia – igaz, ennek hiányát rengeteg ponton ellensúlyozza az üresen is 1,72 tonnás autó.

Kényelem és helykínálat

A japánok becsületére legyen mondva soha nem akarták a SUV-kategória meghatározó típusát prémiumként hirdetni, mint egyes riválisok.

A RAV4 belül egy teljesen „felhasználóbarát” környezettel kényezteti a vezetőt és négy utasát, és ez nemcsak a helykínálatra, hanem a kényelemre is igaz. Van itt kemény műanyag, varrott bőr és karbonutánzatú, meglepően ízléses díszberakás, de szükségtelen krómozást, zongoralakkot szerencsére hiába is keresnénk – azaz ilyen, amikor a praktikusság felülírja a tartalommentes csillogást. Még a műszerfal tetején, a szélvédő alatt lévő szellőző kialakítása is megbocsátható, nem véletlen az elhelyezése.

Kellemes, kényelmes és tágas a beltér akár öt utasnak is Fotó: Pinti Attila

Az ülések kiválóak, a hátsó tér pedig királyi, még három személynek is, mivel ugyan hiába van kardán, lábtérbe tolakodó kardánalagút nincs, a padló sík, így a középső utas sem fog feszengeni. Az ötödik ajtó – amely már kizárólag felfelé nyitható, oldalra nem, így pótkerék sem helyezhető rá, mint a korábbi típusoknál – jókora, 547 literes csomagteret rejt. Egyébként pont ezekkel a részletekkel emelkedik a konkurencia fölé a RAV4, hiszen míg rengeteg kategóriatársat csak azért vásárolnak, hogy egyfajta biztonságérzetet nyújtson a nagy test és a magas építés, de legtöbbször egyedül utaznak benne, legfeljebb a gyerekeket viszik velük iskolába, addig a Toyota nem státusszimbólum, hanem vérbeli családi autó, tökéletes alternatíva egy kombira.

Ilyen motor talán már soha nem lesz

A dízelek, és úgy általában a nagy lökettérfogatú, visszafogottabb literteljesítményű motorok alkonyán a gázolaj-rajongók mennyországa a 150 lóerős, 2231 köbcentis D-4D – ebben a típusban már nem a régebbi, problémásabb erőforrás dolgozik, hanem egy belevaló, gőzmozdony nyomatékával operáló, kiforrott, bevált motor. Érezhetően nem a minél gyorsabb reakciót tartották szem előtt a japánok, hiszen normális használat mellett tetten érhető egyfajta – nem az úgynevezett turbólyukra visszavezethető – „alaposság” a gázpedál lenyomásakor, mintha önmérsékletre próbálna nevelni, de úgy, hogy közben nem válik kellemetlenné.

Nyomaték- és fogyasztásbajnok a jókora motor Fotó: Pinti Attila

Pedig tud, ha tapossuk, álló helyzetből kevesebb mint tíz másodperc alatt ugrik óránként száz kilométeres sebességre, és közel 200 km/óra a vége. A 340 newtonméternyi csúcsnyomaték már percenként kétezres fordulatszámtól érkezik. A nagy lökettérfogat ellenére elképesztő üzemanyag-fogyasztásra képes, lazán 8 liter alatt tartható az átlag – anélkül, hogy motorfullasztóan alacsony, maximális koromképző fordulatszám-tartományokban kínoznánk a négyhengerest.

Ami a szemnek láthatatlan

Noha az erdőszéli telekre vezető földutakon zokszó nélkül suhan át, a RAV4 „kemény” helyekre már nem való, a terepszögek nem teszik lehetővé a járatlan utak meghódítását. Pedig a gép alatt dolgozó technika akár partner is lenne benne, egy fantasztikus nyomatékelosztó és -szabályozó rendszer figyeli minden kéz- és lábmozdulatunkat – de ennek előnyeit főleg aszfalton kell élveznünk. Az Integrated Dynamic Drive System (IDDS) nevű összkerékhajtási rendszer a tengelyek közötti nyomaték elosztását egy „hétköznapi” elektromágneses tengelykapcsolóval oldja meg, ennek programozása és működése azonban messze nem szokványos –

vagyis a Toyota ezúttal is ott alkotott nagyot, ami szemmel nem látható.

Az IDDS-rendszer negyven paramétert figyel, ez alapján dönti el, hogy a teljes hajtóerőt az első kerekekre küldje, vagy ötven-ötven százalékban megossza a két tengely között, esetleg kilencven százalék jusson az első, tíz pedig a hátsó kerekekre – egyébként 50 százaléknál többet soha nem ad „hátra”.

A rendszer a kerekek pörgése mellett az autó függőleges tengelye körüli elfordulást is figyelembe veszi, sőt, a középkonzol aljára rejtett „sport” gomb lenyomását követően egy tempósan vett éles kanyarban akár a kormányszervót is „felkeményíti”, hogy jobban érezzük az utat, miközben az erő egy része a sodródást megelőzendő a hátsó tengelyekre kerül. Hihetetlenül kifinomult rendszer, rendkívül gyors és precíz működéssel, amiből a sofőr csak annyit vesz észre, hogy az autó olyankor is úton marad, amikor a határokat feszegeti – nyilván egy adott ponton túl már nincs az a vezérlőelektronikához csatolt okoshajtás, ami megelőzi az abroncsok teljes tapadásvesztését.

Amíg be nem tiltják

A megbízhatóságáról híres Toyota szabadidő-autója odafigyelés mellett ezzel a motorral valószínűleg még addig szolgálhat, amíg a VW-féle dízelbotrány kirobbanása óta boszorkányként üldözött gázolajasokat teljesen be nem tiltják – és azért az még odébb van. Ám addig számos hosszú családi kirándulás, véget nem érő túra, feszített tempóban megtett üzleti út tökéletes partnere lesz.

A tesztautót a csíkszeredai Car Cosmetic használtautó-kereskedés bocsátotta rendelkezésünkre (carcosmetic.ro).

Toyota RAV4 AWD 2.2 D-4D 150 LE (2014)
Gyári adatok 2231 cm³ D-4D
Teljesítmény (3600-as fordulat/percnél) 110 kW/150 LE
Forgatónyomaték (2000–2800-as fordulat/percnél) 340 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 9,6 mp
Végsebesség 190 km/óra
Üzemanyag-fogyasztás (város/városon kívül/vegyes) 6,7/5,0/5,6 liter
Sebességváltó hatfokozatú kézi
Hosszúság/Szélesség/Magasság 4570/1845/1660 mm
Tengelytáv 2660 mm
Csomagtér 547 liter
Üzemanyagtartály 60 liter
Önsúly/Össztömeg 1725/2220 kg
Abroncsméret 225/65R17
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.