Régi idők szalonczukkedlije

D. Balázs Ildikó 2021. december 24., 11:44

Gyermekkorom karácsonyai jutottak eszembe, amikor egy kászonimpéri portán hagyományos, fondantból készült szaloncukoröntésen vehettem részt. Évekkel ezelőtt a pult alatt beszerzett színes szaloncukorfigurákat egyik évről a másikra őrizgettük, s csak akkor kóstolhattuk meg, ha véletlenül valamelyik eltörött. Émelyítően édes volt az íze, mégis az egyik legizgalmasabb karácsonyi csemegének számított.

Anya és lánya. Összedolgoznak •  Fotó: Veres Nándor
Anya és lánya. Összedolgoznak Fotó: Veres Nándor

A kászonimpéri Váncsa Rozália tizenhat éves volt, amikor egy kézdivásárhelyi cukrászlaborban kezdett dolgozni, és huszonnégy éves koráig, amíg férjhez nem ment, nem is váltott munkát. Ám amint megszületett első gyermeke, elkezdte a laborban tanultakat kamatoztatni odahaza. Amellett, hogy tortákat, süteményeket süt, szaloncukrok készítésébe is fogott, a kis cukorfiguráknak pedig évről évre egyre nagyobb a sikere. A ma 56 éves asszonyt a szaloncukoröntésben ma már középső lánya segíti, aki szeretné ellesni édesanyjától a szakma csínját-bínját.

Cukormasszából karácsonyi dísz

„A cukorból vízzel fondantot főzök, ezt addig kell főzni, amíg jól be nem sűrűsödik a massza, utána töltök hozzá ecetet, hogy ne »dögöljön le«, ne cukrosodjon meg.

Arra is kell figyelni, hogy a lábasnak az oldalát – amelyben főzöm a fondantot – mindig szépen mossam be, hogy ne legyen cukros, máskülönben nem lesz jó a massza.

Hideg vízbe mártott kézzel, gyors mozdulattal mosom be a széleket, miközben főzöm. Nagyon fontos, hogy az oldala ne ragadjon. Mikor már úgy látom, hogy elkészült, besűrűsödött a massza, mintát veszek vizes kézzel, ha összeáll, megköt, akkor jó, ekkor töltöm bele az ecetet. A műhelyben glükózszörpöt tettünk, ezt idehaza ecettel helyettesítem. Aztán hideg vízbe teszem a lábast, kiviszem a hidegbe, egy jó fél óra múlva pedig, amikor már annyira kihűlt, addig addig keverem egy fakanállal, amíg a ragacsos massza ki nem fehéredik. Ez egy jó bő fél órába is beletelik, s kell bizony hozzá az erő is. Régen a laborban a fondant masszát gépekkel készítettük, de az újramelegítés, az öntés már kézzel történt. Négyméteres asztalon terítettük szét a lisztet, szezonban naponta ötven kiló szaloncukrot is készítettünk” – magyarázza Rozália.

A már korábban megfőzött cukormasszából kis adagokat melegít fel Váncsa Rozália •  Fotó: Veres Nándor
A már korábban megfőzött cukormasszából kis adagokat melegít fel Váncsa Rozália Fotó: Veres Nándor

S amikor arra gondolok, hogy én is keverek egyet a kályha szélén a fazékban pihenő kikristályosodott masszán, legnagyobb meglepetésemre az már annyira meg van kötve, hogy a fakanalat mozdítani sem tudom. Ebből vesznek ki kisebb adagokat, újramelegítik, ételszínezékkel színezik és öntik a formába.

Dodi mutatja a legalább harmincéves szaloncukor formákat... •  Fotó: Veres Nándor
Dodi mutatja a legalább harmincéves szaloncukor formákat... Fotó: Veres Nándor

...majd a lisztbe mártja •  Fotó: Veres Nándor
...majd a lisztbe mártja Fotó: Veres Nándor

A formák hagyta mélyedésekbe önti a felolvasztott cukormasszát •  Fotó: Veres Nándor
A formák hagyta mélyedésekbe önti a felolvasztott cukormasszát Fotó: Veres Nándor

Ételfestékkel színesednek ki a cukrok, vagy hófehérek maradnak •  Fotó: Veres Nándor
Ételfestékkel színesednek ki a cukrok, vagy hófehérek maradnak Fotó: Veres Nándor

Ekkor jut szerephez Rozália lánya, a 25 éves Rozália, azaz Dodi. Az édesanyja által elkészített fondantot már a fiatal lány és vőlegénye önti ki formába csíkszeredai otthonukban. Kedvünkért most mindannyian ott sürgölődnek a kászoni otthon konyhájában. „A tavaly készültünk bemutatni egy rendezvényen, hogy hogyan készül a szaloncukor, de közbejött egy sajnálatos tragédia, és az esemény elmaradt. A lányom viszont úgy döntött, elviszi magával a masszát Csíkba, s kiönti formába. Olyannyira jól sikerült, hogy az idén is hozzáláttunk. Az ismerősöknek nagyon tetszett a meglepetés” – meséli büszkén az édesanya.

Harmincéves eszközök, friss ízek

Közben a konyhaasztalra egy fakeret kerül, ebbe öntenek legalább öt kiló lisztet, nekem pedig fogalmam sincs, mire készülnek. Ekkor kerülnek elő a formák. Egy fadarabra van felerősítve négy forma, azt mártják az átszitált lisztbe, majd a mélyedésbe öntik a folyékony cukormasszát.

„Amikor el vagyok fáradva, szoktam mondogatni, hogy többet nem sütök se tésztát, se tortát, s cukrot se csinálok, de aztán mégis hozzálátok”

– jegyzi meg az édesanya. Dodi most a keze alá dolgozik, egyelőre ő „csak” a formába öntéssel foglalkozik, a fondant készítését még nem vállalta be, de szeretne mindent megtanulni az édesanyjától, hogy ne vesszen el a tudás.

A most készülő szaloncukrok vanília, mandula, narancs, citrom ízesítést kapnak, ételszínezéktől lesznek kékek, sárgák, zöldek, vagy maradnak hófehérek. Ha eltörik vagy hibás lesz, azt meg lehet enni – mondják nevetve.

A megdermedt cukorfigurákat mielőbb ki kell szedni a lisztből... •  Fotó: Veres Nándor
A megdermedt cukorfigurákat mielőbb ki kell szedni a lisztből... Fotó: Veres Nándor

...majd óvatosan megtisztogatni •  Fotó: Veres Nándor
...majd óvatosan megtisztogatni Fotó: Veres Nándor

Közben Dodi gyors mozdulattal egy tölcsérből a formákba önti a cukormasszát, sietni kell, mert gyorsan megszilárdul. „Régen jöttek a szomszédok, a gyermekek, néztük a tévét, mert akkor a környéken csak itt volt tévé, s mindenki segített, ugyanis amint a formában megszilárdul a massza, mielőbb ki kell szedni a lisztből, s mindegyik darabot egy kis ecsettel megsimogatni, hogy ne maradjon rajta liszt” – meséli az asszony. Minden eszközük – a fakeret, a formák, a tölcsér – megvan már harmincéves is – mesélik.

Egy tányérnyi színes nosztalgia •  Fotó: Veres Nándor
Egy tányérnyi színes nosztalgia Fotó: Veres Nándor

Dodit hatalmas örömmel tölti el munkájának sikere. Egyrészt az, hogy a szaloncukorkák szépek, mutatósak, másrészt az, hogy mindenkinek ízlett, aki kapott belőle. „Aki az idén megkóstolta, annak megmarad a szívében és az emlékezetében.

Sokan nosztalgiával meséltek a régi idők hagyományos szaloncukorkájáról, most pedig mi idevarázsoltuk”

– mutatja a tányérban a mutatós harang, szív, csengő alakú színes cukorkákat.

Anya és lánya. Van, akinek átadni a tudást. •  Fotó: Veres Nándor
Anya és lánya. Van, akinek átadni a tudást. Fotó: Veres Nándor
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.