Bakó Alíz marosvásárhelyi testnevelő tanárt saját szülésélménye késztette arra, hogy terhesiskolát alapítson és a gyermeküket váró, áldott állapotban lévő nőknek segítsen felkészülni a vajúdásra és szülésre. A „terhestornás Alíz” – ahogy sokan emlegetik – 1990. december 31-én, szilveszterkor szülte első gyermekét. Azelőtt rendesen eljárt a körzeti orvoshoz a kötelező vizsgálatokra, elolvasott sok könyvet, és azt gondolta, a szülése alatt majd sokan lesznek körülötte, s kérdezgetik, hogy érzi magát, miben segíthetnek. Ezzel szemben ő a helyszínen egyedül volt.
Egy évre és kilenc hónapra rá, hogy megszületett kisfia, kislányának is életet adott, és akkor megkérdezte a bábaasszony, hogy ki készítette fel a szülésre, mert mindent olyan jól csinált. „Tulajdonképpen az történt, hogy már tudtam, mire számíthatok, felkészültem rá. Tudtam, hogy csak magamra számíthatok, de a testem tudja, mit kell csinálnia, hogy a megérzéseimre kell hagyatkoznom. Ezért érezte úgy a bábaasszony, hogy felkészülten jöttem szülni” – elevenítette fel a Liget mellékletnek. Két évvel később Bakó Alíz szülésfelkészítő programot indított.
Az áldott állapotban lévő nők különleges élettani állapotuknak megfelelően átalakított testgyakorlatokat végeznek. Ezek nem az izomerő-fejlesztésről, hanem izomtónus-fejlesztésről és -megőrzésről szólnak. Olyan gyakorlatokat is végeznek, amelyek a helyes testtartás megőrzéséhez vezetnek, de a különböző fájdalmak enyhítése is elérhető olyan testgyakorlatokkal, amelyek a testtartást korrigálják. Ezenkívül ilyenkor gyakorolják azokat a különleges légzésgyakorlatokat, amelyek segítik a vajúdást, de vannak lazító gyakorlatok is. Mindemellett a terhestornán elméleti órák is vannak, amikor a kismamák megtudják, mire számíthatnak, amikor bemennek a kórházba, mit kell tartalmaznia a csomagjuknak, de lehetőségük van tanulni a kisbaba ellátásáról és a korai fejlesztési lehetőségekről is.
Bakó Alíz szerint fontos megértetni a kismamákkal, hogy az anyává válás a legtökéletesebb a női létben.
A szülési fájdalom nem egy patológiás, hanem egy élettani, fiziológiás fájdalom. Az egyedüli emberek, akik egészségesen mennek be a kórházba, azok a szülő anyák.
Ők nem betegek, hanem életet adnak gyermeküknek. Áldott állapotban lenni, anyává válni, gyermeket nevelni, ez mind a természet rendje – olvashatják a Liget mellékletben.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.