Tekintély nagyképűség nélkül: Audi Q5 Quattro

Pinti Attila 2021. december 03., 18:00

Legyen nagy, de ne hatalmas, minőségben bizonyuljon verhetetlennek, mozgatásáról pedig egy mozdonnyi erő gondoskodjon – ezeknek a feltételeknek javarészt megfelelve küldték 2008-ban, az akkorra már igencsak népes középméretű prémium-SUV kategória „harcmezejére” az ingolstadti Q5-öt.

„Felhasználóbarát” méretével sokkal kellemesebb benyomást kelt, mint a Q7 •  Fotó: Pinti Attila
„Felhasználóbarát” méretével sokkal kellemesebb benyomást kelt, mint a Q7 Fotó: Pinti Attila

Az Audi némileg rendhagyó módon „fentről” kezdte a szabadidőautó-kategória különböző méretosztályainak meghódítását, hiszen először, még 2006-ban a minden irányba már-már szükségtelenül hatalmas luxuscrossoverrel, a Q7-tel robbant be a piacra, ami messze túlnyúlt még a konszerntárs Porsche Cayenne-n és a Volkswagen Touaregen is. Aztán, látva, hogy csak Európában több mint százezer vásárló tette le mellett a voksát három év alatt, az ingolstadti gyártó eldöntötte, hogy riválist állít a nagyon fogyó, de méretben kisebb BMW X3-nak és Lexus RX-nek, valamint a Volvo XC60-nak és a Mercedes-Benz GLK-nak. Így született meg a Q5, a termetben emészthetőbb, de minőségben ugyanúgy csúcsot képviselő Audi.

Kerüli a korosodás

A kipróbált, 12 éve gyártott gépen alig észrevehető az idő múlása – ami javarészt a formatervezőket dicséri, hiszen az úgynevezett single frame hűtőrács, a hosszú motorháztető, a lágyan felívelő övvonal, a kerékjáratokat optikailag növelő fekete műanyagelemek még mai szemmel is esztétikussá teszik a több mint 4,6 méter hosszú testet.

A klasszikus vonalvezetés úgy varázsolja tekintélyt parancsolóvá a Q5-öt, hogy közben nem tűnik nagyképűnek, sőt.

Ehhez hozzájön még a megmagyarázhatatlanul alacsony, 0,33-as légellenállási tényező is – hogy mennyire „jól rajzolt” a Q5, jól mutatja, hogy az új Dacia Logan 0,34-es, az új Duster pedig 0,42-es értéket tud. Azaz a németen finomabban törik meg a levegő áramlása, kisebb örvényeket kelt, és ehhez a padlólemez kialakítása mellett mesteri illesztési hézagok kellenek, ami végső soron az üzemanyag-fogyasztásra van jó hatással.

Nem spóroltak az „anyaggal”

Noha az Audi előszeretettel használ a különböző típusokban minél nagyobb arányban alumíniumot, a Q5 nagyrészt acélból épül fel, kivéve a csomagtérajtót és a motorháztetőt. Az, hogy mekkora súlyt spóroltak ezzel a két elemmel, nem tudni, hiszen az autó alapváltozata így is – a háromliteres dízelmotorral – 1,86 tonna, a tesztautó pedig az extrái – például az acéllemeznél súlyosabb üveg panorámatető – miatt 1,94 tonnás. Az bizonyos, hogy az autó mellett állva és benne ülve is átjárja az embert a biztonság érzése.

Úri kényelem

Az, hogy milyen ligában játszik a Q5, az ajtók kinyitásakor is azonnal látszik. Hibátlanul formázott ülések mindenhol, elöl ráadásul mindkét helyre jut állítható combtámasz – pedig az ülőlap alaphelyzetben sem rövid. Villanymotorok hada dolgozik az ideális ülőhelyzet beállításánál, a végső pozíció memorizáltatható. A kormánykerék gyönyörű és stílusos, az MMI (Multi Media Interface) még tucatnyi év után is gyors, szép grafikájú, a Bang&Olufsen hangrendszer imádni való, egyedül a kétzónás klíma kezelőfelülete került szokatlanul mély helyre.

A beltér kialakításával és minőségével is magasra tette a lécet az Audi •  Fotó: Pinti Attila
A beltér kialakításával és minőségével is magasra tette a lécet az Audi Fotó: Pinti Attila

Hátul hatalmas a lábtér – a 2,8 méteres tengelytáv mellett ez nem meglepő –, de a fejtérből az Open Sky System nevű panorámatető nyitott állapotban sokat elvesz. Ha viszont a klímára bízzuk a friss levegő bejuttatását, nem lesz gond. A csomagtérben mindenre gondoltak, a szükségpótkerék mellett is 540 liternyi helyre pakolhatunk, van itt szép világítás, rögzítők, sínek, minden, ami a könnyű pakolhatósághoz és helykihasználáshoz kell. Hátsó ülésdöntögetéssel, kétszemélyessé alakított utastérrel akár 1560 liternyi poggyász is befér. A csomagtérajtó „természetesen” gombnyomásra csukódik.

Az erő vele van

A központi zár távirányítóját a középkonzolon kialakított üregbe „dugva”, majd a fokozatválasztó kar melletti gombot megnyomva kel életre a lenyűgöző, háromliteres, hathengeres dízelmotor. A hangszigetelésnek köszönhetően csendben, a rezgéscsillapításnak hála észrevehetetlenül jár, távoli brummogással jelzi, hogy készen áll az indulásra. A motorhoz egy hétfokozatú, duplakuplungos S-Tronic váltót kapcsoltak, igény szerint „manuális” üzemmódban is használható – de minek? A Q5 a kényelem megtestesítője, hagyni kell, hogy a sebességváltó magától tegye a dolgát – mert profin, kiszámíthatóan és gyorsan dolgozik.

Hatalmas műanyag takarólemezek rejtik el a szemek elől a brutális erejű V6-ost •  Fotó: Pinti Attila
Hatalmas műanyag takarólemezek rejtik el a szemek elől a brutális erejű V6-ost Fotó: Pinti Attila

Érdekes, hogy a gázreakció nem kirobbanó: mintha folyamatos, de nem aszfaltgyűrő gyorsulásra, laza „krúzolásra” nevelne. Persze, ha kell, hamar mozgósítja a 240 lóerőt és a még tekintélyparancsolóbb 500 newtonméteres forgatónyomatékot: 6,5 másodperc alatt gyorsul óránként száz kilométeres sebességre, a vége 225 km/óránál van. A sebességfüggő kormányszervó hibátlan, a fék tökéletesen adagolható, minden pont annyira precíz, amennyire egy prémium terméktől elvárjuk.

Hóban igen, terepen nem

A Q5 összkerékhajtási rendszere a már régóta etalonnak számító rendszert használja. A Quattro egy brand, nélküle az Audi soha nem tudott volna ilyen magasságokba emelkedni. Ebben az autóban még egy igazi mechanikus, elnyűhetetlen Torsen-differenciálmű dolgozik. Normális használat mellett az erő hatvan százaléka jut a hátsó kerekekre, de az útviszonyoktól függően az arány tág határok között változtatható. Egy műszaki bravúr ez, nem véletlenül található számos olyan videó a világhálón, amelyen quattro-Audik vontatnak nevetve hóban elakadt kamionokat.

Itt azonban fontos kitérni arra, hogy a Q5 bármennyire is bravúros összkerekes gép, igazából „csak” egy személyautó kényelmét is felülmúló crossover, olyan négykerekű, amelyet lazább föld- vagy csúszós úton vígan lehet nyüstölni, de az aszfalt az elsődleges eleme

– még akkor is, ha a húsz centiméteres szabad hasmagasság és félméteres gázlómélysége mást sejtet, ugyanis például a kartervédő nem fém-, hanem egyszerű műanyag lemez. A célközönsége azonban nem is fogja szűk erdei szekérutakon kínozni, nem ez illik az autó karakteréhez. Minden máshoz viszont tökéletes.

Audi Q5 Quattro 3.0 V6 TDI 240 LE (2009)
Gyári adatok 2967 cm³ V6 TDI
Teljesítmény (4000–4400-as fordulat/percnél) 176 kW/240 LE
Forgatónyomaték (1500–3000-es fordulat/percnél) 500 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 6,5 mp
Végsebesség 225 km/óra
Üzemanyag-fogyasztás (város/városon kívül/vegyes) 9,2/6,6/7,5 liter
Sebességváltó hétfokozatú automata (S-Tronic)
Hosszúság/Szélesség/Magasság 4629/1880/1653 mm
Tengelytáv 2807 mm
Csomagtér 540–1560 liter
Üzemanyagtartály 75 liter
Önsúly/Össztömeg 1940–2445 kg
Abroncsméret  235/65R17 vagy 235/60R18
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.