Dinamikus, összetett sportág: kosárlabda

R. Kiss Edit 2017. október 23., 14:31

Nem igaz, hogy egy kosarasnak magasnak kell lennie, szükség van nagyra nőtt játékosokra is, de a jó labdakezelés mellett az egyik legfontosabb a gyors helyzetfelismerés és döntési képesség. Sportágválasztó sorozatunk mai részében a kosárlabdáról érdeklődtünk.

Dinamikus, összetett sportág: kosárlabda
galéria
A kosárlabdát intézményesített formában 8-9 éves korban ideális elkezdeni Fotó: Pixabay.com

A kosárlabdát intézményesített formában 8-9 éves korban ideális elkezdeni – tudtuk meg Lászlófy Botondtól, a csíkszeredai Városi Sport Klub (VSK) igazgatójától, kosárlabdaedzőtől. Szerinte azért érdemes megvárni a sportág kezdésével ezt a kort, mert a mozgásfejlődés és a mozgásos cselekvések megtanulása ekkor, ettől kezdődően fejleszthető a legjobban. Ugyanakkor abból adódóan, hogy fölfele kell dobni sokat a labdát, okoz egyfajta frusztrációt a gyerekeknek, ha nem sikerül egyből beletalálni a gyűrűbe, ezért is érdemes várni eddig a sportág gyakorlásának elkezdésével. Az edző fiúknak, lányoknak egyaránt ajánlja ezt a sportágat és úgy látja, a testgyakorlás mellett számos olyan előnye is van ennek, ami a társadalmi beilleszkedést, a mindennapi életben használható készségeket is fejleszti.

Kiből legyen kosaras?

Mindenkiben az a kép él a kosarasokról, hogy nagyon magasak, de nem kell feltétlenül nagyra nőni ehhez a sportághoz.

„Szükség van természetesen nagyon magas játékosokra is, de sokkal fontosabb, hogy lehessen a gyermek mozgáskultúráját a játék mai dinamizmusának megfelelő szintre fejleszteni. A játékszervezés nem a magassággal függ össze, ehhez kellő intelligencia, helyzetfelismerő képesség szükséges, amit nehéz csak tanítással és folyamatos gyakorlással fejleszteni”

– fejtette ki az edző. Hozzátette: a sportág dinamizmusából és a gyorsaságából adódóan igényel egyfajta intelligenciát, nagyon nehéz jó döntést hozni egy másodperc töredéke alatt, betartva ugyanakkor a nagyon kötött szabályokat. Az edző szerint ez az, ami nehezebben fejleszthető, kell ehhez a veleszületett képesség is.

Nem kell feltétlenül magasnak lenni Fotó: Pixabay.com

Lászlófy Botond rámutatott, a kosárlabdában sok a szabály, ezekhez is alkalmazkodni kell, ugyanakkor sok a fizikai kontaktus is, utóbbi általában az, ami eldönti, hogy ki szereti majd versenyszinten is űzni ezt a sportot, vagy ki az, aki csak kipróbálja.

A VSK-nál várják a gyerekeket

A VKS-nál jelenleg 94 igazolt játékos van és négy kosárlabda-csapat, két lánycsapatuk az U14-es (14 év alatti) és U16-os országos bajnokságban szerepel, két fiúcsapatuk pedig az U13-as és az U18-as bajnokságban mérkőzik. Jelenleg három edző dolgozik a gyerekekkel: egy a fiúknál, kettő a lányoknál. Ha a gyermek kosarazni szeretne, akkor a szülők a VSK-nál vagy az iskolai testnevelő tanárnál érdeklődhetnek. Még zajlik a toborzás a VSK-nál, az edzők szórólapokat vittek az iskolákba és személyesen is ismertetik a lehetőségeket.

Heti hány óra?

A kezdő kosarasoknak heti két alkalommal van foglalkozás, egy edzés 75-90 perc. A kicsiknek ez inkább játékos foglalkozást jelent:

megtanítják őket tájékozódni a játéktérben, az ügyességet fejlesztik labdával, labda nélkül.

Később, ha elérték a versenyszintet, nő az edzések száma is: jelenleg a csapatok heti öt alkalommal edzenek, ehhez hozzáadódik a versenyek ideje és van még kiegészítő feladatként egyéni képzés is, a különböző hiányosságokat vagy erősségeket fejlesztendő.

Mennyibe kerül?

A VSK-nál tagdíjat fizetnek a szülők, de amint Lászlófy elmondta, ez nem egy hatalmas összeg, emellett pedig az anyagi ráfordítás a szülő részéről egy jobb minőségű kosárcipő, illetve egy trikó és egy rövidnadrág megvásárlása.

Az anyagi ráfordítás a szülő részéről egy jobb minőségű kosárcipő, illetve egy trikó és egy rövidnadrág megvásárlása Fotó: Pixabay.com

A versenyfelszerelést a klub biztosítja, és szintén a klub fedezi a kiszállások költségeit, az utazást, szállást, étkezést. A nagyobb korosztályoknál a vitaminnal való ellátás és az orvosi felügyelet biztosítása is a klub felelőssége. Ennek fejében az az elvárás, hogy aki feljut már addig a szintig, az kitartóan csinálja végig legalább az ifjúsági korosztályokban a ranglétrát.

Hogyan tovább?

A VSK-nál felnőtt szinten is van lehetőség a folytatásra – mondta Lászlófy Botond. Kifejtette, idén kivételesen nem indult felnőtt csapatuk a bajnokságban, de jövő ősztől szándékukban áll ezt újraindítani: „hangsúlyoznám, hogy nem megszűnt náluk a felnőtt kosárlabda, hanem csak szünetel, így felnőtt szintig van lehetőség a fejlődésre. Ugyanakkor innen el lehet jutni más csapathoz is, van erre lehetőség és példák is vannak rá, hogy sokaknak sikerült".

Összetett, jellemformáló sportág a kosárlabda, biztosítja a gyermekek harmonikus fizikai és mentális fejlődését, megtanítja őket közösségben viselkedni, egy bizonyos rendszer alapján működni

– sorolja az edző a kérdésre, hogy miért ajánlja ezt a sportot. Hozzáteszi, megtanulnak a gyermekek győzni, de veszíteni is, megtanulják, hogyan dolgozzák fel mindezt.

Intelligencia, helyzetfelismerő képesség is szükséges ehhez a játékhoz Fotó: Pixabay.com

Lászlófy Botond még hozzátette, nagy előnye ennek a sportágnak, hogy potyognak a pontok: a nagyifjúsági szinttel kezdődően eljut egy csapat nyolcvan, kilencven pontig is egy mérkőzésen, ebben pedig mindenkinek része van, aki pályára lép, az előrelépést segítő sikerélmény tehát garantált.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.