Jól kezdődött a hét, Marosvásárhelyen, ahol hétfőn este bemutatták az első olyan román nagyjátékfilmet, amely igazán marosvásárhelyi. Egy marosvásárhelyi kávézóban, a kávé szürcsölése közben pattant ki az ötlet, egy marosvásárhelyi fejéből, hogy egy nagyjátékfilmet lehetne itthon forgatni.
Radu Bălaș, a Szabad Emberek Pártjának tagja, médiaszakember írta a forgatókönyvet, Andi Gherghe rendezte, aki hosszú évekig volt a marosvásárhelyi színház román tagozatának színésze, független színtársulatot is létrehozott Marosvásárhelyen, és számos román-magyar színházi programban vett részt.
A nagyjátékfilm társrendezője Szitai Eszter, aki Marosvásárhelyen született és élt és két évvel ezelőtt, amikor a filmet forgatták, még egyetemista volt.
A producer és pénztáros pedig Dan Mașca volt, aki szintén marosvásárhelyi.
A sajtónak tartott hétfői bemutatón előtt pár perc erejéig beszélgettünk Szitai Eszter társrendezővel, aki láthatóan izgult azért, hogy miként fogadják az első nagyjátékfilmet, amelynek elkészítésében jelentős szerepet vállalt. Eszter elmondta, hogy
két évvel ezelőtt forgatták a filmet és részben azért tartott ilyen hosszú időt az utómunka és vágás, mert mindent vásárhelyi szakemberekkel szerettek volna elvégeztetni.
„Sokat tanultunk a film elkészítése alatt, Andi Gherghe is és én is. Andi foglalkozott a színészekkel, nagyon sok jó ötlete volt, amit az anyagi lehetőségekhez mérten meg is valósítottunk. Én a vizuális megoldásokért feleltem. Sokat alakult a film menet közben is.
A film témája a szexualitás, ami, mint tudjuk, még mindig tabu Erdélyben, Romániában, Kelet Európában. Próbáltunk komikus elemekkel, intelligens humorral fűszerezve mesélni erről, úgy érzem sikerült.
– mondta Eszter, aki jelenleg animációval foglalkozik.
A film tulajdonképpen több személyt mutat be, akiket különböző élethelyzetben látunk, problémáik nagyrésze szexuális eredetű. Megismerjük például az egyetemista Inát, aki rendszeresen jár gyónni az ortodox templomba, de esténként videochatel, hogy tudja fenntartani magát. De végighallgathatjuk, hogy milyen jó tanácsokat adnak kollégái, Adának, akinek még soha nem volt orgazmusa.
Van, olyan szereplő, aki pornófüggő és olyan is, aki agresszivitásának okát a pszichológusnál keresi.
Megszólal a filmben a Ro-Alert-jelzés is, és számos olyan élethelyzet, szókapcsolat van, amely ismerős a mindennapokból. A filmet 15 évnél idősebb nézőknek ajánlják.
A bemutató előtti vetítésen, a film rendezői, szereplői is jelen voltak, legtöbben pár mondatban meséltek mindarról, amit átéltek. Radu Bălaș annak örült, hogy
sokkal többet nevettek a nézők, mint amire ők számítottak, vagyis sikerült humorosan tálalni a történeteket.
Andi Gherghe azt emelte ki, hogy ez a film is bizonyítja, hogy lehet és szabad Marosvásárhelyen és más erdélyi városban is merészeket álmodni, tervezni és addig küzdeni, amíg megvalósul. Kiderült az is, hogy
marosvásárhelyi magyar színészekkel szerették volna szinkronizálni a filmet, de a nyári szabadságolások miatt ez nem sikerült, így Budapesten készült a magyar szinkron.
Dan Mașca, üzletember, aki az anyagi hátterét biztosította azt mondta, hogy
október 11-től az országban hetven moziban vetítik A G-pont nyomában című filmet, Erdélyben egyaránt eredeti román nyelven és magyar szinkronnal, és ha népszerű lesz, akkor újabb filmet gyárthatnak majd Marosvásárhelyen.
A film életszerű, és rámutat azokra a komikus vagy tragikomikus élethelyzetekre is, amelyekbe nap-mint nap belesodródhatunk.
Egészséges humorral kritizálta a társadalmat, az álszentséget.
Jó volt látni ugyanakkor, hogy benne volt Marosvásárhely, mert itt készült az alkotás.
A magyar szinkronos változatot is érdemes megnézni, a filmre pedig érdemes jegyet váltani, ezért arra biztatunk mindenkit, hogy induljon el A G-pont nyomába...
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.