Kapcsolatom a Call of Duty szériával régre tekint vissza, 2003-ban kaparintottam kezem közé ugyanis az első játékbemutatókat tartalmazó magazinomat, amelyben az akkor frissnek számító videójátékok tesztjei, bemutatói sorakoztak. Akkor olvastam először a széria első részéről, amely teljesen lenyűgözte a kritikusokat, az olvasottak alapján meg persze engem is. Újraélni a második világháború csatáit lenyűgöző grafika és nagyszerű játékmenet kíséretében? Ide vele!
Azóta szinte minden évben érkezett új Call of Duty játék, a szériának voltak emlékezetes és kevésbé jól sikerült darabjai is. Sokaknak – ahogy számomra is – a 2007-ben megjelent Modern Warfare első két része jelentette széria csúcsát, amely a modern hadviselést, háborút mutatta be. Egészen eddig.
Történt ugyanis, hogy 2019-ben megjelent az új Call of Duty Modern Warfare, amely bár címében és más aspektusaiban is megegyezik a 2007-es játékkal, viszont egy más sztorit mesél el, egy sokkal realistább, a modern háború valódi borzalmait bemutató ábrázolást láthatunk, a kor grafikai elvárásainak megfelelő köntösben. A grafika mellett nem tudok elmenni szó nélkül, hiszen
sokszor a fotórealisztikusság határát súrolják a látottak,
mindezt pedig egy alap PS4-konzolon is. Engem személy szerint főként a fegyverek kidolgozottságának a részletessége nyűgözött le.
Bár a tavaly megjelent Call of Duty rész nagyon jól fogyott, sorra döntötte meg az eladási rekordokat, a játékot kiadó Activision stúdió itt nem állt meg. Belehelyezte ugyanis a játékmenetet a manapság igencsak divatos Battle Royal zsánerébe, így született meg a Call of Duty Warzone. Márciusi megjelenése óta pedig már világszerte több mint 60 milliós felhasználós bázisa van a Warzone-nak a legfrissebb statisztikák szerint.
Térségünkben is nagyon népszerű,
amióta játszom, több ismerősre is szert tettem Csíkszeredából és a környező településekről, de még külföldön élő székelyekkel is megismerkedtem a játéknak köszönhetően. Bekerültem ugyanis egy Facebook-chatbe, ahol ha valakinek játszani támad kedve, csapatot verbuválhat magának.
Na de mi is a Warzone és mit takar a Battle Royal zsánere? Dióhéjban van egy iszonyatosan nagy térkép, amelyen esetünkben 150 játékos küzd meg egy repülőgépről való leérkezés után, három vagy négy fős csapatokban, de lehetőség van a szóló módra is, azaz hogy egyedül vágjunk neki a kalandnak. A pályát – ami esetünkben egy képzeletbeli ukrajnai város, Verdanszk – egy gázfelhő veszi körbe, amely megadott időközönként szűkül, mígnem teljesen be nem lepi a térképet a gáz. A játékosnak vagy csapatoknak pedig ez alatt az idő alatt a gázfelhő sugarán kívül kell maradniuk, na meg túl kell élniük a támadásokat más játékosoktól, közben pedig minél jobb fegyvereket és felszereléseket szerezhetnek be, amelyek a térképen vannak elszórva.
Aki pedig utolsóként marad talpon, azé lesz a végső győzelem.
A Battle Royal műfaj jó pár éve töretlen népszerűségnek örvend a gamer világban, néhány cím – Fornite, PUBG, Apex Legends óriási népszerűségre tett szert az utóbbi esztendőkben –, a Call of Duty Warzone pedig nem egészen két hónap alatt tudott felkapaszkodni a szintjükre, néhányat túl is szárnyalva. A jól kidolgozott játékmenet mellett köszönheti ezt az újításoknak is, amivel megkavarta az állóvizet a már jó ideje változatlan – vagy legalábbis kevés új, eredeti ötletet tartalmazó – alapokra épülő műfajban.
Ilyen például, hogy
ha lelőnek minket, nem esünk ki a játékból, hanem lekerülünk az ún. gulágba,
egy orosz börtönbe, ahol egy az egy elleni fegyveres küzdelemben kell megküzdenünk egy sortársunkkal, a győztes pedig visszamehet harcolni a pályára. A gulág egyszeri alkalom egy meccs során, ha másodikszor is lelőnek, már csak abban bízhatunk, hogy társaink visszavásárolnak az általuk összegyűjtött pénz segítségével. Apropó pénz, ennek is nagy szerep jut, hiszen általa nemcsak csapatunk tagjait tudjuk újraéleszteni, hanem egy sor értékes taktikai felszerelést vásárolhatunk.
Másik érdekes újítás, amellyel még nem igazán találkoztam a zsánerben, hogy játék közben lehetőségünk van lehívni a már korábban, a meccs előtt összeállított fegyverarzenálunkat, így kialakíthatjuk a játékstílusunkhoz legjobban illő felszerelést. A lehetőségek tárháza pedig igencsak nagy, hiszen a repertoárban számos pisztoly, gépfegyver, mesterlövészpuska, aknavető, többféle gránát és még annál is több taktikai felszerelés található. A játék során kapott XP-nk függvényében tudjuk fejleszteni az előre kalibrált felszereléseinket. De ezek mellett a Warzone számos aspektusa hoz még újdonságot, amelyeket hosszas lenne felsorolni. Legyen elég annyi, hogy
a néhol a filmbe illő akciójeleneket megidéző játékmenet mellett egy igazi taktikai lövölde is a legújabb Call of Duty.
Negatívumok terén a személyes tapasztalataimat tudnám felhozni. Az egyik, hogy a játékban található járművek megszerzése igencsak nagy előnyt biztosít, könnyen el lehet ütni azokkal más játékosokat, ráadásul több- kevésbé jól védenek a ránk zúduló lövedék ellen is. Másik negatívum, hogy bár a grafika alapvetően szép, de a pálya egyes részein néha elég pixeles és összemosódott tud lenni, amely engem azért hajlamos volt kizökkenteni az élményből. Talán még a pingelési rendszert lehetett volna jobban kidolgozni, mikrofon és fejhallgató nélkül nem túl könnyű összedolgozni a csapattársakkal.
Az alapjátékkal ellentétben Call of Duty Warzone ingyenesen játszható,
mind számítógépen, mind az aktuális konzolgeneráción, azaz PS4-en és Xbox-on is. Csak le kell töltenünk, telepítenünk, és már vethetjük is be magunkat a csatába. Persze vannak fizetős tartalmai, viszont azok nem adnak játékbeli előnyt, csupán optikai tuningra költhetjük a pénzünket.
Bár nem tartom magam nagy gamernek, nem is töltök sok időt vele, de így is nagyon sok kellemes percet okozott a Warzone. Úgy vélem, könnyen megtalálják benne azok is a számításaikat, akik egyébként nem töltenek el naponta több órát játékokkal, csak egy könnyed szórakozásra vágynak. Nem mellesleg pedig én több ismerőst is szereztem a játékon keresztül, akikkel játszani, kommunikálni sokszor felüdülés volt a karantén alatti hónapokban.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.