„Ülök a hóban, a lábam lefagy...” Dalok a hóról és a havazásról

Katona Zoltán 2020. december 11., 18:19

Ha még nincs is itt, amikor ezek a sorok megjelennek, akkor hamarosan itt lesz. Nem menekülünk meg a hótól idén sem, néha bokáig járunk benne, mint magában az életben.

„Ülök a hóban, a lábam lefagy...” Dalok a hóról és a havazásról
galéria
Bámuljuk a havat, és hallgassunk zenét! Fotó: Veres Nándor

A havazás és a hópelyhek a dalokban mindig összefutnak valahogyan a karácsonnyal, de a szeretet ünnepének dalait tavaly egy külön csokorba válogattuk, most pedig igyekeztünk úgy szemezgetni, hogy ne legyen átjárás, illetve áthallás. Jó, tettünk mást is: csak magyar dalokat válogattunk, bár a Red Hot Chili Pepperstől a Snow azért kihagyhatatlan lett volna, de hát ugye az pont nem is a hóról szól, illetve egy „másfajta” hóról szól.

A havazás, a hó életünk lételeme nekünk, akik a trópusoktól kicsit északabbra szakadtunk – bár mai napig nem értem azokat az ősembereket, akik legelőször betévedtek a Csíki- vagy a Gyergyói-medencébe, hogy az első tél után hogy nem menekültek innen hanyatt-homlok valahová máshová.

Koncz Zsuzsa: Dúdoló (1989)

Kezdjünk egy nagyon szép verssel, amelynek egy köztünk élő székelyföldi költő-újságíró a szerzője: Farkas Árpád talán legismertebb, legcsodálatosabb költeményéről van szó, amelyet Bródy János zenésített meg Koncz Zsuzsa harmadik Verslemezére. A „Havazás lennék, lengőn áldó” kezdetű versből nem feltétlenül keletkezett vidám dal, nem is az, hiszen annak idején a sorok között nagyon kellett tudni olvasni, legyen az egy Kányádi-, egy Molnos Lajos- vagy Farkas Árpád-vers.

Omega: Ülök a hóban (1971)

Presser Gábor és Adamis Anna szerzeménye még akkor keletkezett, amikor Presser is tagja volt az  Omegának, ahová Mihály Tamás basszusgitáros hívta. Fájdalom, hiszen Mihály Tamás néhány hete hunyt el – nem sokkal később Presser a fenti felvételt osztotta meg a Youtube-csatornáján, az eredeti 1971-es kislemezre felkerült felvétel itt hallható.

Piramis: Ajándék (1978)

Tegyünk kivételt: annyira szép és klasszikus a Piramis ezen dala, hogy tegyük be a havas dalok közé. A hetvenes évek végének legjelentősebb magyar rockzenekarának legismertebb lírai szerzeménye, holott csak a zene az együttesé: szövegét (mint az összes Piramis-dalét) az a Horváth Attila írta, aki a nemrég elhunyt Balázs Fecó vagy Charlie, az Omen vagy a Pokolgép, illetve a Deák Bill Gyula és Varga Miklós által énekelt szövegek egy részét írta. Az Ajándék eredeti címe Kívánj igazi ünnepet volt, ezt később változtatták meg, rengeteg verzió létezik belőle, mi most maradtunk az eredetinél.  

Kispál és a Borz: Lefekszem a hóba (1989)

A Kispál és a Borznak a Naphoz holddal című album volt az első megjelent hanghordozója. Az első lemez első számában az akkor még 22 éves Lovasi András hangja belehasított a magyar rocktörténelembe: az ős-Kispálnak ma is nagyon sok a rajongója, a zenekar és 2010-ben lezárult életműve etalon a magyar popkultúrában.

Kiscsillag: Légyszíves (2009)

Ugorjunk húsz évet, de maradjunk Lovasinál: az egyik legütősebb Kiscsillag-szerzemény (az Örökre szívembe zártalak című lemezen jelent meg) sok-sok magányos lány monológja lehetne, de annyira komoly költői képek sorjáznak benne (egy ilyen: „Az én szívem rántott hús, de azon a bunda / nem liszt, nem tojás és nem is zsemlemorzsa, / az én szívem rántott hús, de azon a bunda magány, vágy és rettegés talán”), hogy nem tudsz nem gondolni csomó minden másra. És hol van itt a hó? Hát itt: „És kinn már hull a hó, / pont jön a télapó értem / és bálba visz a szánkó / és fülembe hajol egy / táncosom, hogy jól / mozgok és megcsókol, míg / hóra rogynak kint a szarvasok.”

Csík Zenekar: Hóban, fényben (2008)

Lackfi János csodálatos versét eredetileg Gryllus Vilmos zenésítette meg. Téli képek, gyönyörű szöveg és egy igazi megható, kedves kis dal a Csík zenekar előadásában. Néha nem is értem, hogy miért kell a rádiókban unos-untalan a régi, hetvenes-nyolcvanas években összetákolt slágereket nyomatni egyfolytában, amikor kies hazánkban ilyen és ehhez hasonló dalok íródnak. Ja, hogy nem talál a karácsonyi sietséghez, amikor az autóval egyik üzletből a másikba rohanunk? Na, az lehet.

Ghymes: Tánc a hóban (1998)

Maradjunk ennél a műfajnál. A Ghymes Rege című lemeze az egyik legismertebb magyar folk-album, a Tánc a hóban pedig a zenekar egyik ismertetőjegye – gyönyörűszép, hosszú ballada, amelynek elején valósággal sír a hegedű. „Tánc a ködben, tánc a jégen, / Tánc a hóban, tánc a fagyban” – ütős a klipje is, még hó is van benne.

Quimby: Hó (2013)

Emlékeznek még 2013 március közepére, amikor Magyarország hó alá került, és olyan fagy, illetve vihar lett, hogy a közlekedés sem működött, és nem tartottak ünnepségeket? Na, akkor írta Kiss Tibor a Hó című szerzeményt, ami nagyon érdekes hangszerelésben került fel a Kaktuszliget című Quimby-lemezre. „Írtam a hóról egy dalt, hogy mi a francnak van ez? Igazság szerint csak a kisfiamnak játszogattam, de két óra alatt lett belőle egy dal, ami átível az életen, ahol mindig eljön a hóesés” – mondta egyszer erről a dalról a szerzője.

Szóval: „Mire való ez a hó..?”

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.