Egy nemzedék portréja rajzolódik ki Tánczos Vilmos új könyvében

Nagy Lilla 2025. január 24., 17:54

Az erdélyi tudós társaság neves alakjait szólaltatja meg legújabb könyvében Tánczos Vilmos. A történések színe és visszája című interjúkötetet Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán mutatták be, a szerzővel Mirk Szidónia-Kata szerkesztő beszélgetett.

Mirk Szidónia-Kata, Tánczos Vilmos, Dávid Gyula •  Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda
galéria
Mirk Szidónia-Kata, Tánczos Vilmos, Dávid Gyula Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda

Erdélyi tudósokkal folytatott beszélgetéseket tartalmaz a Székelyföld Alapítvány kiadásában megjelent, Tánczos Vilmos egyetemi tanár, néprajzkutató A történések színe és visszája című kötete, amelyet január 23-án szép számú érdeklődő előtt mutattak be a csíkszeredai Lázár-házban. Az esemény házigazdájaként Beke Mihály András első beosztott konzul köszöntötte a jelenlevőket, majd a szerzővel a kötet szerkesztője, Mirk Szidónia-Kata beszélgetett. Az est meglepetésvendége Dávid Gyula irodalomkutató volt.

Beke Mihály András, Mirk Szidónia-Kata és Tánczos Vilmos •  Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda
Beke Mihály András, Mirk Szidónia-Kata és Tánczos Vilmos Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda

Beke Mihály András röviden szólt a szerzőről és az interjúkötetről, és kiemelte azt is, hogy Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán már hagyománnyá váltak a könyvbemutatók, a kulturális események. Mint fogalmazott, egész héten a magyar kultúra napját ünnepeljük, amely része Tánczos Vilmos könyvbemutatója is.

•  Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda
Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda

A beszélgetés elején Mirk Szidónia-Kata röviden felvázolta a Székelyföld folyóirat történetét: „A rendszerváltás után a Székelyföldnek mindent zéróról kellett kezdenie, mert eltérően a többi folyóirattól, amelyek 1990-ben legfeljebb csak nevet cseréltek, ki kellett alakítani a szerzőgárdáját, olvasótáborát, kapcsolatrendszerét.

A mindannyiunk által nagyra tartott és szeretett Tánczos Vilmos már a kezdetektől szívén viselte a folyóirat sorsát, a lap egyik legrégebbi és leghűségesebb külső munkatársát tisztelhetjük benne.

A lap fennállásának 28. esztendejében talán nem is volt olyan év, amikor ne kaptunk volna tőle kéziratot” – fogalmazott.

•  Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda
Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda

Mint elhangzott, Tánczos Vilmos tudományos munkái olyan igényes nyelven íródnak és nyernek végső formát, ami ma már egyre kevésbé van szokásban a tudomány művelői között. A néprajztudományban általa meghonosított néprajzi esszék az etnográfia és a szépirodalom határán mozogva úgy nyújtanak számunkra esztétikai élményt, hogy nem csorbul tudományos hitelességük sem, hiszen a népi kultúra jelenségeinek rejtett jelentéseire irányítja rá a figyelmet. Ez a nyelvi igényesség, a finom árnyalatokra figyelő szerkesztés kiviláglik az általa készített interjúkból is.

A bemutatott kötetben tizenhárom beszélgetés kapott helyet.

Mirk Szidónia-Kata szerint az interjúk külön-külön is roppant érdekesek, olvasmányosak, megismerhetjük belőlük az erdélyi tudóstársadalom kiválóságainak életútját, de így egybeolvasva őket elmondhatjuk, hogy hiteles látlelete az erdélyi magyarság 20. századi sorsának.

Tánczos Vilmos és Dávid Gyula •  Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda
Tánczos Vilmos és Dávid Gyula Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda

A felvezető után a szerkesztő kérésére a szerző felidézte a Székelyföld folyóirat indulását. Tánczos Vilmos elmesélte, hogy ő ajánlotta Ferenczes Istvánnak, a Székelyföld alapítójának, hogy negyedévente jelenjen meg a folyóirat, máskülönben nem fogják tudni utolérni magukat. Tánczos személyes késztetése volt, hogy írjon a lapba, azt érezte, hogy kötelessége.

•  Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda
Fotó: Incze Katalin / Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda

Az új kötetéről elhangzott, Tánczos nem a kortársait, hanem az idősebb nemzedék kiválóságait szólaltatja meg, s e nemzedéki kereten belül igyekszik szóra hívni mindenkit, aki meghatározó szerepet játszott a második világháború utáni egyetemi és tudományos életben:

Imreh István, Csetri Elek, Egyed Ákos, Ferencz Ervin, Domokos Pál Péter, Lükő Gábor, Faragó József, Nagy Olga, Erdélyi Zsuzsanna, Antal Árpád, Dávid Gyula, Murádin László és Szabó György.

Felmerült a kérdés, hogy az első interjú elkészítésekor gondolt-e arra a szerző, hogy sorozat lesz belőle, és az egyes alkotók életútján keresztül egy nemzedék portréját sikerül majd megrajzolnia. „A válaszom egyszerű: eszem ágában sem volt sorozatot készíteni, nem tudtam, hogy ebből ez fog kisülni, és kicsit igazad van, mert amikor összerakja az ember a tizenhárom interjút, látja hogy úgy összeáll, hogy tényleg ez egy ilyen nemzedéki tudós portrékép” – fogalmazott Tánczos.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.