Élősködők. Hogyan fejjük meg a gazdagokat?

Katona Zoltán 2020. február 25., 18:29

Hát úgy, hogy átverjük őket, befészkeljük magunkat a házukba, és kihasználjuk a naivitásukat. Persze nem ennyire egyszerű az Oscar-díjátadón taroló Élősködők témája, de a napjainkban egyre jobban tapasztalható, a technikával is elősegített „szegénylázadás” nagyon is ott van benne. Majdnem spoilermentes kritika.

Például úgy, hogy elszegődünk magántanárnak, hamis diplomával •  Fotó: Imdb.com
galéria
Például úgy, hogy elszegődünk magántanárnak, hamis diplomával Fotó: Imdb.com

A Élősködők gyakorlatilag mindent vitt az idei Oscar-gálán, hiszen a legjobb eredeti forgatókönyv, a legjobb rendező, a legjobb nemzetközi film, valamint a legjobb film díját is magkapta – ez azért is érdekes, mert ilyen még nem volt, hogy nem angol nyelvű film nyerje a legjobb film Oscarját is. Az Oscar és a cannes-i Aranypálma mellett azonban számtalan díjat nyert a film, amelynek rendezője tavaly arra kérte az újságírókat, hogy a kritikáknál ne menjenek bele a spoilerezésbe, így mi is ezt tesszük, csak sejtetni fogunk.

Szegény gazdagok

Van egy négytagú szegény család valahol egy dél-koreai nagyvárosban, akik egy pincelakásban abból élnek, hogy pizzásdobozokat hajtogatnak – nem tudott nem eszembe jutni Örkény drámájában, a Tótékban a dobozolós jelenet, de ez csak bevillant. Tóték nem lopták a wifit a szomszédtól és nem voltak kénytelenek végignézni, ahogy a részegek az ablakuk előtt vizelnek, és legfőképpen nem telepedtek rá senkire, hanem az őrnagy ült rájuk.

Dobozolunk, mint Tóték, de innen csak felfelé vihet az út •  Fotó: Imdb.com
Dobozolunk, mint Tóték, de innen csak felfelé vihet az út Fotó: Imdb.com

A Ki-taek család viszont nagyon összetartó, és ahhoz, hogy kimásszanak ebből a szuterén által szimbolizált életükből, az egyetlen esélyük az, ha egy gazdag famíliához csapódnak – először a fiú megy a Park család tinédzser lányához „angoltanárnak”, majd a lány „rajzterapeutának” a problémás gyerekhez, az apa sofőrnek az apához és az anya házvezetőnek az anyához. Mindezt úgy, hogy egy kivétellel igen trükkös és aljas módszerekkel kifúrják az újgazdagok alkalmazottait. Kíméletlenül, minden szemétséget bevetve.  

Videó: Mozinet

Ahogy Székelyföldön mondanánk, ez a szegény család élelmes, ügyes, talpraesett – nem mondjuk ki itt sem, még akkor sem, amikor megtudjuk, hogy

bizonyos emberek igenis csalók, hazugok, sötét gazemberek, akik embertársaik átverésével, kihasználásával teremtenek maguknak egzisztenciát.

Bong Joon-ho fantasztikus jelenetekben mutatja meg, hogy milyen teljesen hitelesnek tűnő technikákkal, módszerekkel férkőznek be a kegyekbe.

Ami a pincében van

Azonban nemcsak a Ki-taek családnak van pincéje (ők ott laknak igazából), hanem a Park családnak is, s egy hétvégi dorbézolás, valamint a szerencsétlen (vagy szerencsés) véletlenek miatt ez utóbbi ajtó feltárul. Az onnan egymást követő fordulatok elképesztőek és nagyon jól vannak felépítve – durvának is durvák, de nagyon szórakoztatóak, s valahogy végig ott lebeg valamiféle fekete humor. Több jelenet alatt finom, klasszikus zene szól, ami nem idegesítő, de mégis jön, hogy felpattanj a székedről. A szélhámos család igazi énje talán a dorbézolós, evős-ivós jelenetsornál jön ki: pitiánerségük, rosszindulatuk, önzőségük itt van a legjobban kidomborítva – illetve az, hogy a cél miatt egész egyszerűen semmitől sem riadnak vissza. De megtudhatjuk azt is, hogy mikor veszi át egy okostelefon a lőfegyver szerepét!

Van wifi! Van minden! Főleg, ha lopjuk a szomszédtól •  Fotó: Imdb.com
Van wifi! Van minden! Főleg, ha lopjuk a szomszédtól Fotó: Imdb.com

Zseniális az a jelenetsor, amelyben a szélhámos család a luxusból kénytelen hazamenekülni az eső- és szennyvíztől közben megtelt pincelakásukba. De ott még nem ér véget semmi, sőt... Innen már nem spoilerezek tovább, de az Élősködők film egy nagyon emlékezetes alkotás, rengeteg csavarral, illetve azt is jegyezzük meg, hogy hosszasan zárul le, s amikor a stáblista fut, akkor is az az érzésed, hogy még ekkor is történik valami.  A végén elég vastagon ömlik a vér, mint egy Tarantino-filmben , de ne ijesszen ez el (a trailerben is látszik, ahogy a terített asztalra fröccsen, szóval a no spoilernek megint eleget tettünk), ki lehet bírni.

Nincs ítélet

Persze, hogy több film is eszembe jutott közben: ha már koreai és ilyen fordulatos, akkor az Oldboy  (2003) mindenképpen, de ami a Park család házát és a „befogadást” illeti, akkor a 2013-as holland Borgman című film is, illetve a pincék, illetve a földalatti titkokról Emir Kusturica klasszikusa, az Underground (1995).

Ne riasszon el senkit, hogy az Élősködők egy ázsiai film, és hogy messze lenne tőlünk: mi is pontosan így gondolkodunk, nálunk is megtörténhet ugyanez.

Se szeri, se száma azoknak az eseteknek, amikor üzletembereket, intézményvezetőket apró, kis trükkökkel kezdenek behálózni a csalók, illetve azok a nagyon mélyről jövő emberek, akik egy dolgot tudnak: lyukat beszélni a hasadba, és a kamudumán keresztül minden célt elérni az életben. Gátlástalanul, kíméletlenül, másokat átverve, felfelé nyalva, lefelé taposva. Hagyja abba most mindenki és gondoljon arra, hogy ismer-e ilyen embert a környezetében..? Na, ugye...?    

Sokan úgy vélik, hogy a szakadékok a nemzetek, a kontinensek, a kultúrák között vannak – azonban egyre jobban kezdünk rájönni, hogy közösségeken, társadalmakon, akár nemzeteken belül a szegények és a gazdagok között tátonganak az áthidalhatatlan szakadékok. Egy ilyen film pedig ezt a feltevést úgy mutatja be, hogy közben nem ítélkezik, csak megmutat, azt viszont nagyon pontosan, meglepetésekkel és tökéletes filmes megoldásokkal teszi. Óriási élmény megnézni, de nem a látvány és a képek, a fények, az akciójelenetek miatt – ilyenek ugyanis nem nagyon vannak benne, vagy ha vannak is, speciálisak. A lényeg a mondanivaló (ebben egy kicsit a tavalyi év másik legismertebb filmjéhez, a Jokerhez is hasonlít) és a film utáni családi vagy baráti beszélgetés. Mert attól talán mehet a világ előbbre és esetleg – romantikusnak hangzik, de miért ne? – a szegények és a gazdagok közötti távolságok is rövidülhetnek. Hogy ne legyünk így szétszakadva.

Élősködők (2019), dél-koreai dráma, 132 perc
Rendezte: Bong Joon-ho
Forgatókönyv: Bong Joon-ho és Jin Won Han
Producer: Young-Hwan Jang, Yang-kwon Moon, Kwak Sin-ae
Zene: Jaeil Jung
Operatőr: Kyung-Pyo Hong
Vágó: Jin-mo Yang
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.