A kerek születésnap apropóján mikrofonvégre kapott Béfé szívesen nosztalgiázik. Elmeséli, hogy a Kolozsvári Magyar Diákszövetség szülinapja alkalmával léptek fel először együtt Tóth Szabolccsal egy kolozsvári középiskola dísztermében.
– eleveníti fel a kezdeteket.
De hogy lesz humortársulat két egyetemistából? Külön-külön hangulatot fokozni már korábban beugrott Béfé és Téesz is egy-egy gólyabálon például, aztán egy közös barátnőjük azt mondta, hogy ha találkoznának, nagy dolgokat tudnának együtt csinálni. „És igaza lett. Hiszen azóta is együtt vagyunk Szabolccsal.”
Bár háromtagúként kezdte a társulat, Béfé szerint
a harmadik tag, bárki is volt, valahogy mindig „megkomolyodott”,
lett egy európai uniós állása például, vagy egy alapítványnál kezdett el dolgozni. Amikor már harmadjára is „elfogyasztották” a „harmadik tagot”, még egy harmadik tag-válogatót is tartottak, amelyen például nem vették fel Felméri Pétert, aki közben szintén eredményes humorista lett. Akkor úgy döntöttek, maradnak duóban.
A húsz évnek amúgy rengeteg állomása volt, a kolozsvári kezdetek és néhány kisebb turné után a Szomszédnéni Produkciós Iroda elindította az Erdélyi Humorfesztivált, egyrészt azért, mert meg akarták hívni a már befutott, ismert erdélyi és magyarországi humoristákat, másrészt pedig szerettek volna kollégákat találni maguk mellé, vázolta Béfé. A humorfesztiválon fedezték fel többek között Felméri Pétert, György Botondot vagy András Elődöt is. „Az Erdélyi Humorfesztivált tizenegy évig csináltuk, aztán úgy döntöttünk, hogy jó lenne átadni a fiatalabb generációnak. Mert minek dolgozni, ha egyszerűen fel is lehet lépni? Mi a nem munkát választottuk” – indokolja a humorista.
Nagy állomás volt az életükben az is, hogy 2008-ban csatlakoztak a Litkai Gergely által vezetett Dumaszínházhoz, amelynek jelenleg is tagjai. „Szerződést kaptunk a Dumaszínháztól, amely révén minden hónapban volt több fellépésünk Budapesten és szerte az országban, úgyhogy utána még öt-hat évig azt csináltuk, hogy vonattal, busszal, autóval tettük meg a Kolozsvár–Budapest útvonalat, hetente kétszer jöttünk meg mentünk, s akkor egy adott ponton elhatároztuk, hogy Budapestre költözünk. Utána is sokat utaztunk, csak az ellenkező irányba” – meséli Béfé.
A társulat közben megkapta 2011-ben a Magyar Rádió „humor-oszkárját” a Bon Bon díjat, majd 2014-ben a Karinthy-gyűrűt is. Most pedig szülinapozni terveznek, ugyanis idén ünneplik fennállásuk 20. évfordulóját.
– ecseteli a humorista, rámutatva, hogy két évig amúgy sem tudtak Erdélyben fellépni, úgyhogy úgy döntöttek most a lehető legtöbb ember előtt fognak fürödni „ebben a húsz éves fényben”. Összesen 16 helyszínre mennek el szülinapi humorbonbonokat puffogtatni.
„Ez már a nyolcadik erdélyi turnénk, mindig egy önálló estet viszünk. Mindig újak a poénok, ezeken a helyszíneken eddig mindig teltházaink voltak, szerettek az emberek. Nekünk is jó, mert ugye, csak jobb Erdélyben fellépni, egy otthoni környezetben könnyebb és szórakoztatóbb nekünk színpadon lenni” – meséli. A szülinapi gálaműsorról annyit elárult, hogy megidézik a kezdeteket, de alapvetően a jövőről szól a műsoruk. „Szabolcsnak például volt 16-17 évvel ezelőtt egy hogyan beszél a kolozsvári diák-paródiája, és ő azt teljesen átírta mostani szituációra. Így a gádzsikával most nem a csimitirbe megy, hanem feleségül vette azt a gádzsikát, és együtt élnek.”
Kíváncsiak voltunk arra, hogy egyetemistaként gondolta volna-e Bálint Ferenc, hogy húsz év múlva is nevettetni fog. Azt mondja, örülni örült volna, de nem hitte, hogy ez megtörténhet.
Az erdélyi turné állomásai:
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.