Köd előttem, köd mögöttem. Dalok a ködről

Katona Zoltán 2020. november 27., 17:03 utolsó módosítás: 2020. november 27., 19:12

Úgy vagyunk ezzel a köddel Székelyföldön, hogy ha éppen nincs is, előbb-utóbb előkerül, mert ahajt vagy előtted, vagy „megetted”. A köd ellenére azért rálátunk a világra így is innen, s tudjuk, hogy erről a ködről bizony dalok is születnek. A dalok jönnek, mennek, aztán eltűnnek, mint a koslatós bakszamár a csíki ködben.

Köd előttem, köd mögöttem. Dalok a ködről
galéria
„Csíkba' olyan köd vót, kenyérre lehetett vóna kenni” Fotó: Székelyhon

Csíkban köd van. Előtted is, mögötted is. „Megetted”, ahogyan jó néhányan arrafelé mondják. De ha mögötted, akkor azt értheted úgy is, hogy elfogyasztottad, már ha Székelykeresztúron, netán Szegeden élsz vagy a környéken. Bocsánat, Körösztúron vagy Szögeden. De annyira azért nem nagy a köd sehol, s az enyhítésére szolgáló pálinka, hogy elhitesse velünk, hogy a kincskereső kisködmön tulajdonképpen egy fémdetektorral mászkáló kisember a ködben, csak körösztúriasan vagy szögediesen kiejtve. Nem, az Móra Ferenc (különben Szögeden élt inkább ő is, ott is van eltemetve) nagyon ismert ifjúsági regénye, még 1918-ból, de ma is nagyon sokan szeretik.

Sinéad O'Connor & the Chieftains: The Foggy Dew (1995)

No de ugorjunk neki a daloknak. Ha már 1918-nál vagyunk és a pálinka is szóba került, akkor eszünkbe juthat az első világháború, annak a vége, illetve Méliusz József igen kiváló regénye, a Város a ködben (amelyben a hátországban maradt Temesvár mindennapjait meséli el) és akkor megint nem tudunk megszabadulni a ködtől.

Nem sokkal korábban, szintén az első világháborúhoz kapcsolódóan, 1916. április 24-én és az azt követő napokban zajlott a húsvéti felkelés Dublinban, amikor az írek kihasználva az angolok szerencsétlenkedéseit a háborúban, fellázadtak ellenük – persze, öt nap alatt leverték őket, de a Ködharmat (Foggy Dew) című dal szövege ennek a felkelésnek állít emléket. Tradicionális ír dalról van szó, dallama még a 19. századból származik, a Dublinerstől a Wolfe Tones-ig sokan feldolgozták (no meg gyakorlatilag az összes ismert „irish-celtic-rock-band” is), legismertebb talán mégis az ízig-vérig ír énekesnő, Sinéad O'Connor előadásában lett 1995-ben. Mást nem mondjunk, az amerikai (de ír eredetű) Dropkick Murphys koncertjein ez az intró, illetve erre a dalra vonul be bunyózni Connor McGergor. Itt találjuk a dal egész, szép történetét angolul. Egyébként döbbenetes, ahogy a dal eleje bedörren, az ember mintha érezné a puskaporszagot a reggeli ködben, az ír furulya és a tradicionális ütőhangszer, a bodhran nevű kézidob nagyon megtolja az egészet.

Ebben a nem hivatalos videóban a Michael Collins című filmből látunk részleteket, kommentelni nem lehet alatta (az eredeti alatt sem). S még azt mondják, hogy béke van az írek s az angolok között.

The Wombats: Jump Into The Fog (2010)

Dublintől nincs is olyan nagyon messze Liverpool, légvonalban kábé annyi, mint mondjuk Csíktól Vásárhely. Köd a Mersey folyó partján is van elég, de szerencsére van jó néhány vagány zenekar is. Nem csak a Beatles, habár az volt a legnagyobb, hanem például ez a Wombats nevű izgő-mozgó indie-együttes, akik szoktak hülye főnökről és a Joy Divisionre való táncolásról is énekelni – no meg a szerelemről is természetesen, mint beleugrani való ködről. Mert hát az tud lenni, még ha odafigyel az ember, akkor is.

Jimi Hendrix: Purple Haze  (1967)

Liverpool után ugorjunk le Londonba és 1967-be, ugyanis abban az évben egy amerikai gitárostól, bizonyos Jimi Hendrixtől és formációjától (The Jimi Hendrix Experience, ezt Jimin kívül két angol muzsikus, Mitch Mitchell dobos és Noel Redding basszusgitáros alkották) szakadt le az álla mindenkinek, aki akkoriban a zene iránt érdeklődött. Ez a dal került a formáció első, Are you experienced? lemezére először, ez tette ismertté Henndrixet. A dal maga szintén egy szerelmes szám, ami nagyjából ugyanarról szól, mint a Wombatsnél, hogy a bíbor köd ellepi, elönti az ember agyát egy csaj miatt, s nem tud szabadulni tőle. Az Experience-t itt egy jó minőségű tévéfelvételen látjuk.

Kate Bush: The Morning Fog (1985)

Menjünk a poposabb vonalra, de maradjunk Angliában. Kate Bush 1985-ben adta ki Hounds Of Love című, ötödik stúdióalbumát, ennek záródala a Morning Fog. Kitalálták? Érzelmes popdal, ez is a szerelemről szól, ugyanarról a bíbor vagy lila ködről, amiről fentebb beszéltünk, s még mindig a ködös Albionban vagyunk. De akkor hol van itt a csípős csíki köd..?

GM 49: Lila köd (1981)

Vidámkodjunk egyet a sok szerelmes dal után, magyarul, jöjjünk Magyarországra. A GM 49 zenekar megnevezése az énekes-gitáros, a későbbi humorista Galla Miklóst nevének kezdőbetűiből jön, a 49 pedig onnan, hogy Galla egy olasz filmnek, a Hétszer hétnek állított emléket. A Lila köd című szerzemény a debütáló lemezen (A kása forrón jó, 1981) jelent meg, a dalszövegben felfedezhető már Galla későbbi nyelvi játékai. „Lila ködökben még a semmi is csillogó szép. / Azt, akit mindenki ért, / többé már semmi sem véd, / kell az a vaker, hogy szuper, hogy művészi légy.” Úgyhogy a lila köd itt is megvan, de más értelemben, mint Jimi Hendrixnél vagy Csíkban a Szék útján.  

Ossian: Köd előtted, köd mögötted (2017)

Kemény zenekar lírai dallal, ilyen az Ossian Köd előtted, köd mögötted című szerzeménye Az Igazi Szabadság című lemezről. Mondjuk a szövege alapján Az élet dolgai is lehetett volna a címe, mint Zorán 1991-es lemezének, de Paksi Endre szövege pont ezekről a dolgokról szól: „Százszor újra elkezdheted, / Minden rossz és jó jön veled. / Köd előtted, köd mögötted, / Közte az életed” – és itt akkor megint azt lehet mondani, hogy „jó-jó, de a szövegen kívül hol van ebben a dalban a köd..?” Valóban nincsen sehol, de mondjuk egy ködös reggelen, ha elindul az ember otthonról, akkor pont eltalálja ez a dal. Éljen az ember a ködös Albionban vendégmunkásként vagy a ködös Csíkban autószerelőként: az Ossian (és a köd) összetart.    

Jónás Vera: Szél hozott, szél visz el (2016)

Mint ahogy összetarthatja azokat a gyerekekből lett felnőtteket is, akik egykor Halász Judit gyereklemezéről (Amikor én még kislány voltam, 1978)  hallották ezt a csodálatos gyerekverset. A Köd előttem, köd mögöttem kezdetű dal tulajdonképpen egy Bródy János által megzenésített Szabó Lőrinc-vers, amely eredetileg még 1923-ban íródott (a legkorábbi változat két helyen el is tér a ma ismert soroktól). Egyszerű, de gyönyörű költői képek vannak benne, százezerszer is meg tudnám hallgatni, nemcsak Halász Judit, hanem Koncz Zsuzsa előadásában is.

A ködös dalok közé most egy Jónás Vera által készített feldolgozást emelünk be. Jónás Vera lemezei, koncertjei a mai magyar pop-rockzene egyik legígéretesebb produktumai közé tartoznak, alapvetően angolul énekel, de készít néha magyar dalokat, illetve feldolgozásokat is. 2016-ban egy MR2 Akusztikra készítette el a Szél hozott feldolgozását, de a Tiger, Now! című lemezére (2016) is felkerült – no meg azóta koncerteken is játssza. Hogy milyen egy Jónás Vera-koncert? Megtudhatjuk ebből az idei, közönség nélküli koncertfelvételből, amelyen a záródal szintén a Szél visz el, 55.00-nál kezdődik.

Szóval, köd előttem, köd mögöttem. Lassan a nap is kisüt. 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.