Megalkottuk a Liget chatbotját: cikkek új csatornán

Rédai Attila 2017. augusztus 16., 17:49 utolsó módosítás: 2017. augusztus 17., 17:48

Aki a friss Liget-cikkek megjelenéséről értesülne vagy kapcsolatba lépne a szerkesztőkkel, mostantól egy ún. chatboton keresztül is megteheti. Hogy mi is ez a furcsa nevű találmány, informatikusunk segítéségével magyarázzuk el.

Megalkottuk a Liget chatbotját: cikkek új csatornán
galéria
Egyre több lehetőséget kínál az eredetileg üzenetváltásra kitalált applikáció Fotó: Pixabay.com

A chatbot az internetes társalgást, „csivitelést” jelölő angol chat és a robot szóból alkotott kifejezés, s ez el is magyarázza a lényegét. Nem a legújabb találmány, hiszen már a különböző, nem webes alapú netes társalgók hőskorában is létezett már ilyesmi: legelső változatát 1966-ban fejlesztették ki. A lényege, hogy egy előre megírt számítógépes program alapján a felhasználó automata válaszokat kap aszerint, hogy milyen üzenetet küld a robotnak.

Ami új most a találmányban, hogy a Facebook Messenger 2016 végétől beépítette az applikációba a chatbot beta verzióját, magyarázza Márton Róbert, lapcsaládunk egyik programozója, aki a Liget beszélgetőrobotjának megalkotásáért felel.

Akinek ez a szöveg nem tűnik magyarnak, nem kell elkeseredjen, hisz tulajdonképpen semmit sem kell megértsen a program működéséből ahhoz, hogy használni is tudja.

A Liget robotját a legkönnyebben úgy lehet kipróbálni, hogy a portál Facebook-oldalán az Üzenetküldés, majd a robot bemutatkozása után az indítás gombra kattintunk

vagy azt nyomjuk meg: a chatbot ugyanis természetesen minden olyan platformon működik, ahol a Messenger alkalmazás.

Ha megvan a gombnyomás/kattintás, robotunk lehetőségeket ajánl fel a folytatásra. Ez lehet az, hogy simán olvasnivalót kérünk: ilyenkor a robot a legfrissebb cikkekből ajánl egy válogatást. Létezik annak a lehetősége is, hogy feliratkozunk: ebben az esetben a robot akkor küld üzenetet majd nekünk, amikor van legalább két friss cikk az oldalon. Ennek az az előnye, hogy nem kell nekünk eszünkbe jusson, hogy felkeressük a Ligetet, van-e valami újdonság. S természetesen annak az opciója is megvan, hogy kapcsolatba lépjünk a nem robot szerkesztőkkel: ezt a megfelelő gomb megnyomásával tehetjük meg. Ezután a robot félrevonul, s klasszikus Messenger-üzenetküldőként működik tovább az alkalmazás.

Lévén viszonylag új és kísérleti még ez a lehetőség a Facebook Messengeren, nincs is annyira elterjedve: egyelőre csak a legnagyobb hírportálok, oldalak működtetnek chatbotokat.

Sokan azonban nagy jövőt jósolnak neki: egy forradalmian új módja lehet ez annak, ahogy a felhasználók személyre szabott tartalomhoz jutnak.

A Liget chatbotja, akárcsak a műfaj, még kísérleti, de amennyiben igény mutatkozik rá, számtalan fejlesztési lehetőség mutatkozik arra, hogy a Liget cikkei, képei és videói az alkalmazáson keresztül is eljussanak az olvasókhoz.

Ide kattintva akár most is kipróbálható!

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.