Bara Barnabás szobrászművészhez, a csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola tanárához mindig is közel álltak a figuratív szoborművek. Nem meglepő hát, hogy a február 20-án nyílt kiállítása is az emberi test témája köré épül fel, ezúttal azonban leszűkítette a test ábrázolását a női test szépségére. A kiállítás helyszínéül a csíkszeredai Megyeháza Galéria szolgál, a megnyitón Túros Eszter művészettörténész méltatta a szobrászművész munkáit.
A szobrászművész Francois Villon közismert balladájának – melyben a szép fegyverkovácsné elveszett ifjúsági fölött bánkódik – címét kölcsönözte a kiállítás címének, A szép fegyverkovácsné panasza el is hangzott a megnyitón.
„Bara Barnabás agyagból formált szobrai az idő múlásának tapintható lenyomatai, a test változásait értő figyelemmel kísérő alkotó érzékenyen megformált vallomásai.
– fogalmazott Túros Eszter beszédében. Szerinte a szobrok időbe zártsága két irányból közelíthető meg ezen a kiállításon: idősödő nők, asszonyok figuratív ábrázolásain keresztül, valamint egy elvontabb irányból, egyszerű, tömör, letisztult geometriák formatörténései felől.
A kiállításon tehát női alakokat látunk, idős és fiatal lányokat, asszonyokat egyaránt, különböző női tartásokat, elgyötört, tönkrement testeket, egy idős modellt, a romlás, a mulandóság változó formáit. „És látunk belső tereket nyitó stilizált konstrukciókat, formai játékokat. Egymás mellé rendeződő egyszerű geometriai formák játékát, felismerésekhez vezető ismétlődéseket. Variánsokat, melyek sajátos ritmusokba rendezve jelképekké hatalmasodnak” – emelte ki a művészettörténész.
Túros Eszter értelmezése szerint párhuzamos történések ezek, ahol a kint és a bent, az égi és a földi, a szent és a profán, az emberi és a transzcendens minőségek, az esendő, a tökéletlen és a tűpontos geometriákba rendeződő alakzatok ugyanannak az úton levésnek, ugyanannak a keresési folyamatnak a lenyomatai. „Absztrakt formáihoz, az alkotó javaslata szerint a címek irányából érdemes közelítenünk, azok viszont csak formailag távolodnak el figuratív alkotásaitól, lényegüket tekintve közelebb visznek azokhoz.”
Bara Barnabás kiállítása egy olyan univerzális problémára hívja fel a figyelmet, amelyet sokan átélhetünk, tapasztalhatunk: mennyire tabusított a női test változása az öregedés során. A tárlat március 17-ig tekinthető meg.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.