Negyvenhat szívritmus egy hajnali énekben

Péter Beáta 2020. április 24., 15:32 utolsó módosítás: 2020. április 24., 16:04

A hajnalban benne van a múlt, és benne van valaminek a kezdete: lelket simogató videóval lepte meg közönségét Szent György napján a sepsiszentgyörgyi Evilági együttes. Muszka Sándor Hajnali ének című, megzenésített versét negyvenhat előadó énekelte/zenélte fel.

•  Fotó: Montázs: Orbán Ferenc
galéria
Fotó: Montázs: Orbán Ferenc
 Alkotó emberként sok szálon mozgatja a muzsika Orbán Ferencet, az együttes megálmodóját, mozgatórugóját. De amikor a járvány miatti óvintézkedések miatt bekényszerült a 46 négyzetméteres otthonába, az alkotói feszültség mintegy elillant – mondta el a beszélgetésünk elején.

„Egy hétig nem vettem hangszert a kezembe. Ez is ritka, esetleg olyankor történik meg, amikor nagyon tervszerűen elhatározom magam, hogy egy kis szünetet tartok, és időt adok a felkészülésre. De most az év elejétől pörgünk a csapatainkkal, nagyszerű zenés kezdeményezések találtak meg, és a hirtelen megállás kicsit, mint alkotó zenészt, megtorpantott.

Elindult ez a karanténos daldömping, és szembejött velem egy aranyos kézmosós vers, amelyet hirtelen egy szál mandolinnal felénekeltem és megosztottam a Mozsikácska oldalán, és olyan visszajelzések jöttek, ami belelkesített.

Egy régi áprilisi dalomnak elkészítettem egy kilencszámos változatát, a gyerkőceimnek a különböző csörgő-zörgő hangszerein lejátszottam. Arra hatványozottan jöttek a pozitív visszajelzések, amelyek tovább pörgették a fantáziámat. Már láttam, hogy nagyon neves előadók milyen szintű videókat tesznek ki. Nagyon nem szeretek versenyezni, nem szeretek folyni azokkal a dolgokkal, amelyek általában történnek körülöttünk. Az Evilágiban is figyelünk arra, hogy ne ismételjük önmagunkat sem. És arra gondoltam, hogy ha harmadik teendőnek kijelölnék valamit, akkor az csak valami nagyon szép és meghitt dolog lehet” – mesélte a Ligetnek Orbán Ferenc.

Mint mondta, Muszka Sándor költővel van egy közös alkotásuk, egyik kötetének készítették el a hanglemez mellékletét, ezen szerepel a Hajnali ének is, amely az Evilági kilenc éves múltjának talán a legkedvesebb dala.

„Ezt főként a közönség visszajelzésére alapozom. Hogy a közönség soraiból a különböző korosztályokat is hogyan érinti meg, és hogyan mesélnek erről a dalról. Van olyan család, ahol ez az altató, vagy ezzel a dallal búcsúznak a végzősök, nagyon sok élmény fűződik hozzá – amiről tudok.

Szinte adta magát, hogy ha nagyon szép és lelki dolgot szeretnék, akkor ez az a dal, ami ezt a csendet, ezt a hajnaliságot érzékelteti, amiben most vagyunk.

Mert ha a tegnapról nézzük, akkor lehet, hogy egy késői valami, hogyha a mából nézzük, akkor valami nagyon korai.

Számomra ennek a dalnak az esszenciája ebből fakad, hogy egyszerre tudok lenni a dal előtti és utáni állapotban.”

Mintegy hónappal ezelőtt született meg a gondolat, hogy megkeresi első körben az Evilágival az elmúlt kilenc évben együttműködő muzsikusokat, és megkérdezi, hogy lenne-e kedvük ehhez a felvételhez. Majdnem mindenki rögtön igent mondott, és felmerült az ötlet, hogy nyissanak egy kis teret azoknak is, akik nagyon szeretik ezt a dalt. Meghirdették tehát az Evilági Facebook-oldalán, hogy lehet ehhez a kezdeményezéshez csatlakozni, és lehet énekelni a dalban. Így állt össze a negyvenhat főből álló kis közösség, mindenki otthon rögzítette a telefonjával, amint felénekli a dalt.

Hajnali énekünk negyvenhat szívritmust hangolt össze.
Gyertek, rezdüljetek velünk! :)

Közzétette: Evilági – 2020. április 23., csütörtök

„Elküldték, és amíg a gyerkőcök aludtak délután vagy éjszaka, simítottam egymáshoz ezeket a rezdüléseket. Ki kellett jelölni egy időpontot, és mivel ma van György napja, és túlnyomó többségben Sepsiszentgyörgyhöz kapcsolódik ez a történet, akkor az a döntés született, hogy a Sárkányölő Szent György Napján legyen a premierje, így időzítettük erre a napra, április 24-re.”

Hozzátette, noha csak néhány órája elérhető a videó, meghatóak a visszajelzések. „Lehet, hogy ez a helyzet is felnagyít dolgokat, lehet, hogy a mostani csend miatt is jobban meghalljuk ezeket.

Az elmúlt egy hónapban nem csak idehaza történtek szép dolgok, hanem sikerült olyan közösségi élményt is kovácsolni, amely akár a mai nap folyamán visszaigazolódik, hogy érdemes ezekkel a dolgokkal foglalkozni.

Én mindenkinek köszönöm, hogy létezhet ez az egész történet. Mert ha nem találna visszhangra egy alkotás, akkor hiábavaló. Nagyon jól esik, hogy ilyen szép dolgok tudnak születni azáltal, hogy az emberek nyitottak” – hangsúlyozta Orbán Ferenc.

A videó ide kattintva is megnézhető.

Az Evilági 2011-től létező „zenei törekvés”, mely énekelt versekre, népdal-feldolgozásokra és saját szerzeményekre alapozza tevékenységét. Az elmúlt esztendők alatt változatos műsorokat alkottak kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Ezt a sokszínűséget jelzi az Evilági mellett a gyermekeknek daloló Mozsikácska és a tematikus BRVLG – írják honlapjukon.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.