Rövid sorozatok az újabb hosszú karanténhétvégére

Tamás Attila 2020. április 30., 16:45

Újabb hosszú hétvége elé nézünk, azonban majálisozás helyett a továbbra is a négy fal közé vagyunk kényszerítve a koronavírus miatti járványügyi, korlátozó intézkedések következtében. Ha már úgysem mehetünk ki a zöldbe május elseje és az azt követő hétvége apropóján, néhány, viszonylag új sorozatot ajánlok, amikkel el lehet tölteni az idő egy részét az otthon falai között is.

Rövid sorozatok az újabb hosszú karanténhétvégére
galéria
Fotó: Liget-montázs

Két év kihagyás után, pont a koronavírus világjárvánnyá való duzzadásakor folytatódott az HBO jelenlegi presztízssorozata, az android-lázadásról, a mesterséges intelligencia öntudatra ébredéséről a vadnyugati és más történelmi világokban játszódó szimulációkról szóló Westworld. Ezúttal azonban nem a western-környezetben, hanem a high-tech jövőben találkozunk a korábbi szereplőkkel és az újonnan behozott karakterekkel.

A történet továbbra is bonyolult, nem egyértelmű, hogy mikor és hol járunk, illetve továbbra is megvan annak a lehetősége, hogy amit látunk, az csupán egy szimuláció egy nagyobb szimulációban, amiben a készítők rendesen megvezetik úgy a karaktereket, mint a nézőt.

Videó: HBO

Az évad ezúttal a sorozatos trendekhez igazodva, a kevesebb néha több alapon nyolcrészes, de már biztos a folytatás a negyedik fejezettel, ami a koronavírus-járvány miatt az eredeti tervekhez képest még jobban eltolódhat. Tekintsünk tehát a jelenleg futó évadra egy elnyújtott filmként, amire már alig fogunk emlékezni, mire meglesz a folytatás. Akkor majd lesz apropó újranézni, vagy épp elengedni ezt az egészet a mostani befejezés tükrében.

Hol nézhető? HBO Go.

Nézed, és nem hiszed, hogy ez valóban megtörtént, ez a rendkívül zanzásított lényege a Netflix legújabb dokumentum-sorozatának, amivel alaposan beletrafált. Joe Exotic és az amerikai vadasparkok története ugyanis szó szerint letarolta az internetet, ugyanis, ha hihetünk a számoknak, többen nézték meg az Amerikai Egyesült Államokban a premiert követő tíz nap alatt (ebbe azok is beleértendők, akik nem nézték végig, csak elindították, esetleg belefuttattak), mint a Stranger Things második évadát (ami azért nagy szó). Ez a 34,3 millió amerikai néző és még nemzetközi szinten ki tudja hányan képet kaphattak korunk Amerikájáról, a nem éppen törvényes nagymacska-tartás világáról és egy excentrikus, magamutogató, egyedi figuráról, aki tigriseivel és kirívó viselkedésével beleírta magát a történelembe.

Videó: Netflix

A nem hétköznapi frizurájú és öltözködésű, a meglehetősen konzervatívnak számító Oklahoma államban meleg férfiként parádézó „tigriskirály” története tényleg filmbe illő, kérdés, hogy melyik stúdió csap le hamarabb a játékfilmes jogokra a dokumentumsorozat sikere után. És ha azt gondolnánk, hogy csak Joe Exotic kétes ügyeiről szól a sorozat, nagyobbat nem is tévedhetnénk, hiszen több, megkérdőjelezhető erkölcsű figurát vonultat fel a hétrészes dokumentumsorozat, amihez a rendkívüli érdeklődésre való tekintettel egy bónusz epizóddal is „megdobtak”, ugyanis a karantén alatt Joel McHale készített pár videóinterjút több szereplővel is arról, hogy miként alakult az életük, illetve, hogy miként élik meg a sorozat példátlan népszerűségét.

Bár tényleg hatalmas a hype a sorozat körül, tényleg érdemes megnézni, mert ilyet nem mindennap lát az ember.

Hol nézhető? Netflix.

Ricky Gervais rendkívül vicces, ugyanakkor meglehetősen drámaira vett sorozatát már korábban is ajánlottam, azonban most ismét felhívnám rá a figyelmet, ugyanis elkészült a folytatás, és újabb hat epizódban követhetjük a feleségét a rák miatt elveszítő, az özvegységet eléggé nihilistán kezelő Tony élettörténetét.

Videó: Netflix

A kisvárosi újságíró élete meglehetősen egyszerű, azonban az őt körülvevő karakterek azok, akik egyáltalán nem hétköznapiak, és folyamatosan vagy az élcelődés, vagy éppen a szánalom tárgyát képezik, ugyanakkor az ábrázoltnál abszurdabbak és kikarikírozottabbak nem is lehetnének. Csak egy példa: az amúgy hajléktalan postás azért kérezkedik be hősünk fürdőszobájába, hogy ott fürödhessen egyet.

Ez egy olyan sorozat, aminek az egyik pillanatában hangosan röhögsz, a másikban pedig összeszorul a torkod, vagy éppen a szíved. Egy biztos, ha az ember belevág, biztosan kap valamit tőle, érdemes tehát egy délutánt eltölteni vele.

Hol nézhető? Netflix.

Egy családanya szöveges üzenetet kap, miközben létkrízisein őrlődik az autójában, a szöveg pedig mindössze ennyi: Fuss (Run). Az HBO könnyedebb hangvételű sorozata még csak a harmadik epizódjánál tart, és arról szól, hogy két ember (a Merritt Wever által játszott Ruby és a Domhnall Gleeson által alakított Billy), még a középiskolában megegyezett, hogy ha egyikük elküldi a másiknak a RUN szócskát, és ugyanazt a választ kapja rá, akkor hagynak csapot papot, és találkozni fognak egy Chicagóba tartó vonaton.

Videó: HBO

Ez az alaphelyzet meglehetősen fura és sokszor kellemetlen szituációkat szül, és akit berántott, az tűkön ülve várhatja, hogy mi fog kisülni ebből az egészből. Mindenképp érdemes egy próbát tenni vele.

Hol nézhető? HBO Go.

Nem lehet elégszer leírni, hogy mennyire nagyszerű az egyébként is zseniális Phoebe Waller-Bridge (Fleabag) harmadik évadába lépett sorozata, ami egy nemzetközi bérgyilkosról és a nyomában loholó brit nyomozóügynökség macska-egér játékáról szól. Ez a megfogalmazás azonban szinte semennyire nem adja vissza azt, ami a sorozat valójában, hiszen ez nem egy sima nyomozós, a gyilkos nyomában loholó heist-történet, hanem jóval több annál.

Videó: BBC America

A Jodie Comer által szenzációsan megformált Villanellenél gyönyörűbb és megszállottabb pszichopatát még nem hordott a hátán a képzeletbeli Föld, a Sandra Oh által játszott Eve-nél pedig nem sok elszántabb és hülyébbnél hülyébb helyzetekbe kerülő nyomozó létezik. Egymás megszállottaiként, Európa több nagyvárosán ível át a történetük, ami utazásnak sem utolsó, pláne ezekben a nehéz, az embereket a négy fal közé kényszerítő időkben.

A BBC America produkciója az egyik legszórakoztatóbb darabja a mai sorozatfelhozatalnak, amibe tényleg érdemes belekezdeni.

Hol nézhető? HBO Go.

Eredetileg a Devs-el akartam egy kalap alatt írni az Amazon nemrég megjelent minimalista sci-fi sorozatáról, amit a rendkívül tehetséges svéd művész, Simon Stålenhag a hétköznapi világból kiinduló futurisztikus festményei ihlettek. Aki egyszer is találkozott egy ilyen festménnyel, azt nem könnyen engedi el a használaton kívüli robot vagy éppen a távoli high-tech tornyok látványa a teljesen hétköznapi, minimalista környezetben.

Videó: Amazon Prime

A sorozat is ilyen: a 80-as évek amerikai kisvárosában játszódó történet első látásra nem is lehetne hétköznapibb, azonban valami megmagyarázhatatlanul sejtelmes dolgok övezik ezt a hétköznapiságot. A nyolcrészes antológia-sorozat nyolc történetet mesél el a kisváros életéből, amelynek határában egy titokzatos létesítmény működik, ahová a felnőttek járnak dolgozni. A főként gyerekek szemszögéből bemutatott történetek a létesítmény feledésbe merült vagy éppen a város közelében hányódó tárgyai által okozott megmagyarázhatatlan dolgokról szólnak, amiknek inkább a filozofikus, elméleti vetületeit bontja ki a sorozat.

A lassan csordogáló cselekmény vagy éppen a rendkívül laposra és érdektelenre sikerült hatodik epizód sokakat eltántoríthat attól, hogy végignézzék a szériát, azonban azok, akik kedvelik a különleges, életről, halálról, emberi viszonyokról szóló, moralizáló történeteket, amiknek a középpontjában a nagy ismeretlen van, azok imádni fogják ezt a különleges néznivalót.

Hol nézhető? Amazon Prime.

Az új-zélandi Taika Waititi-t lassan senkinek sem kell bemutatni, hiszen filmjei már eseményszámba mennek az általa rendezett, a Marvel filmes univerzumának részét képező Thor harmadik része óta. A rendkívül tehetséges, és a rá jellemző egyedi humorral alkotó filmest idén Oscar-díjjal jutalmazták legújabb filmje, a Jojo Rabbit (Jojo Nyuszi) forgatókönyvéért, azonban érdemes megnézni a korábbi alkotásait is, amennyiben megtornáztatnánk az úgynevezett nevetőizmainkat. Egyik ilyen filmje a Hétköznapi vámpírok, amiben saját magára osztotta az egyik főszerepet, és ami olyan vámpírokról szól, akik a jelenben próbálnak túlélni a múltból vett szokásaik révén. A számos, a vámpírok kapcsán korábban kiaknázatlan poénból és helyzetkomikumból Waititi a legjobbat és a legviccesebb szituációkat hozza ki, ezen felbátorodva pedig új szereplőkkel sorozatot fejlesztettek a történetből.

Videó: FX

A már második évadánál járó szériában már csak íróként köszön vissza az új-zélandi rendező, a mennyiség pedig nem ment a minőség rovására, hiszen elmélyítik mindazon témákat, amit a film meghatározott hosszúsága miatt csak épp megkapargattak.

Akinek tehát nincs elege a vámpírokból, és valami könnyedre és viccesre vágyik, annak érdemes bepróbálnia ezt a sorozatot. A húsz epizód megnézése után majd ráér megköszönni az ajánlást :-)

Hol nézhető? HBO Go.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.