Zenei ínyencségek Illényi Katicától

Péter Beáta 2022. június 10., 15:59

Nagyszabású eseményre készül a Csíki Kamarazenekar: június 12-én 19 órától Illényi Katica hegedű- és theremin művésszel koncertezik a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. A Mini Jazzfesztivál Egyesület, a NyárOn Szereda és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, valamint a Pro Cultura Siculi Közösségek Közti Társulás szervezte koncerten Werner Gábor karmester vezényel. Illényi Katicával a koncertet megelőzően beszélgettünk.

Zenei ínyencségek Illényi Katicától
galéria
Illényi Katica életében kisgyerek kora óra jelen van a hegedű Fotó: Forrás: Illényi Katica

Illényi Katica eMeRTon, Artisjus, Liszt Ferenc díjas magyar hegedű- és tereminművész, Magyarország Érdemes és Kiváló Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának köztestületi tagja klasszikus zenész családban született. Mint fogalmazott, négygyerekes családban felnőni mindannyiuknak vidámságot és örömet jelentett.

„Muzsikával, harsánysággal volt teli a ház. Szüleink boldog házasságban éltek, vallásos szellemben és nagy szeretetben neveltek bennünket. Mindemellett nagyon nagy a családunk, apai ás anyai ágon is négy-négy testvér és sok-sok gyerek van, a szüleim generációjában egyetlen egy válás sem volt. Mondhatnám, hogy végig burokban nőttem fel. Fantasztikus volt a hangulat nálunk, amikor mindenki zenélt, apu hegedült, édesanyám zongorázott, mi hárman hegedültünk, és a húgom csellózott. Szépek voltak az ünnepek így különösen, és hát együtt voltunk mind akkor még... Persze a hétköznap reggelek »fájdalmasabbak« voltak, mert az iskola előtt már gyakorolni kellett mindenkinek, az édesapám nagyon szigorú volt ezen a téren, egyébként meg egy jámbor ember volt.

Kottát olvasni előbb tudtunk, mint könyvet, mert háromévesen már hangszer volt a kezünkben. Amíg a szomszéd gyerekek a játszótéren voltak, a testvéreim és én is otthon gyakoroltunk.

Ezért óriási öröm volt, ha jött valaki hozzánk, postás vagy rokon, vendég vagy akárki, mert egy kis időre abba lehetett hagyni a gyakorlást” – emlékezett vissza Illényi Katica.

Nagyon fiatalon került a zeneakadémiára a különleges tehetségek osztályába, a nyolcadik osztály után, 14 évesen. Egyszerre végezte a konzit, a zenei tárgyak mellett a gimnáziumi tanulnivalókkal és a zeneakadémiai tanulmányokkal. 16 évesen eldöntötte, hogy ha meglesz a hegedűművész diplomája, soha nem lép színpadra.

Egy különleges hangszert, a teremint is megszólaltatja Fotó: Forrás: Illényi Katica

„A zeneakadémiai évek állandó félelemben teltek el számomra. A hegedűtanárommal nem volt jó a viszonyom, ráadásul más technikát tanított, mint az édesapám, aki gyakorló zenész volt, az Operaház zenekarának tagja. Ezért diploma után nem akartam hegedülni, és tovább tanultam színészmesterséget, sztepptáncot, modern táncot, énektanárhoz jártam. Persze a hegedüléssel kerestem meg a rávalót, helyettesítettem aput az Erkelben, az Operában, turnékra mentem szimfonikus zenekarokkal.”

Hozzátette, mindig is csodálta azokat a művészeket, akik több dologhoz is értettek, mint pl. Fred Astair, Sammy Davis, Liza Minelli. „Nagyon szerettem a zenés filmeket, és igazából szólista alkatként nem szerettem volna zenekari árokban ülni egész életemben. Így hát képeztem magam én is tovább, hangképzés- tanárhoz azóta is járok.”

A művésznő egy különleges hangszeren is játszik, amelyet Csíkszeredába is elhoz és megszólaltat. Ez a teremin, egy olyan elektromos hangszer, amelyet száz évvel ezelőtt Leon Theremin orosz fizikus és csellista talált fel.

Nagyon kevesen koncerteznek vele világszerte, mert nagy fegyelmezettséget kíván a játék, nem kell megérinteni sehol, a levegőben vannak a hangok és hangerő is. Ezért a test bármilyen kis rezzenése elhangolja, azaz hamis lesz a hang – magyarázta.

Bár megfogadta, hogy hegedűsként soha nem lép színpadra, ezt szerencsére nem tartja be Fotó: Forrás: Illényi Katica

„Sokáig kikötöttem magam a székhez, amin ülve gyakoroltam, hogy ne mozduljak meg feleslegesen. Mivel jógázom, nagyon sokat segített a helyes, mozdulatlan tartásban, a tiszta játékban. Nagyon hasonlít a hangja az emberi hanghoz és a vonóshangszerekhez, amelyekkel én foglalkozom. Amikor először hallottam, elfogott egy különös, megfoghatatlan érzés, hogy ezt én meg tudom tanulni, ez nekem lett kitalálva. Biztos voltam benne, hogy képes vagyok rá, és éjszakákon át ezen gondolkoztam, aludni se tudtam az izgalomtól… Mára eljutottam oda, hogy már nincsenek technikai kérdéseim a hangszer megszólaltatásával kapcsolatban, most már csak a gyakorláson múlik a fejlődésem.

Mielőtt nem játszottam a hangszeren, Magyarországon szinte egyáltalán nem ismerték. Eljutottam oda, hogy már nincs olyan koncertem, ahol ne kérnék külön, hogy vigyem az új hangszeremet is. Olyan ez a koncertek alatt, mint egy kis varázslat!”

A csíkszeredai koncert és a Csíki Kamarazenekarral való együttműködésről elmondta, a műsor összeállítása után a kottákat elküldték a zenekarnak, illetve Werner Gábor karmesternek. „Ők már előzőleg próbálnak nélkülem, mi pedig szombaton találkozunk és próbálunk, amíg csak lehet. Vasárnap folytatjuk a próbát, este pedig muzsikálunk. A műsor izgalmas lesz, több műfajt érintünk a klasszikus zenétól a tangón át a filmzenékig, Edit Piaftól Máté Péterig. Szeretettel várom a kedves közönséget, ha valaki elég bátor, ki is próbálhatja majd a teremint.”

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.