A férfi kézilabda Európa-bajnokságok rövid története

Liget 2022. január 18., 10:53

Még három évtizede sincs annak, hogy rendszeresítették a kézilabda Európa-bajnokságokat – a nemzetközi szakszövetség 1994 óta tartja meg a talán legrangosabb sorozatát, melynek mostani kiírása a férfiaknál Magyarországon és Szlovákiában zajlik. Egy kis férfi kézilabda EB-történelem a mai Erdélyi Sportban.

galéria
A legutóbbi Európa-bajnokság csoportkörében emlékezetes meccset játszott egymással Magyarország és Izland. Fotó: MKSZ/Kovács Anikó

A nemzeti válogatottak által vívott kézilabda-világversenyekről, tehát az olimpiáról, a világbajnokságról és az Európa-bajnokságról azt tartja a szakma, hogy e három közül az Eb a legerősebb. A magyarázat egyszerű, a sportág Európában a legnépszerűbb, itt vannak a legerősebb klubok, és itt adott a kézilabdához szükséges infrastruktúra, valamint a sportágat övező érdeklődés is az öreg kontinensen a legjobb és a legnagyobb.

A tornát mindig páros évben rendezik, az elsőket még nyáron tartották, de a kétezres évektől kezdődően mindig januárban zajlik a férfi Eb.

A férfi kézilabdázás első Európa-bajnoksága Portugáliában, Portóban és Almada városában zajlott le 1994 júniusában – a győztes Svédország lett, a fináléban Oroszországot verte meg. Akkor még 12 csapat vett részt a tornán, a két hatos csoport első két helyezettjei elődöntőket játszottak, azok győztesei döntőt.

Fotó: MKSZ/Kovács Anikó

A kilencvenes években még igen nagy svéd dominancia volt férfi kézilabdában, és bár az oroszok nyerték a '98-as Eb-t, Svédország azt követően háromszor egymás után megnyerte a kontinenstornát. A svédek azóta egyetlenegyszer kerültek dobogóra, a 2018-as horvátországi Eb-n a spanyoloktól kaptak ki a döntőben. A legutóbbi két Eb-t a spanyolok nyerték, az azelőttieken ezüst, bronz és negyedik helyezés volt a jutalmuk, mindez azt jelzi, hogy az elmúlt években nagyjából Spanyolország dominálta a férfi kézilabdázást a válogatottak szintjén. A teljes cikket megtalálják a Székelyhon napilap legfrissebb számának Erdélyi Sport mellékletében.