A roncsautóprogram sztárja: Renault Clio

Pinti Attila 2019. szeptember 23., 16:45

Nagyon ráérzett a Renault-Dacia arra, hogy mivel lehet megfogni az elöregedett romániai gépkocsipark modernizálását célzó roncsautóprogram kedvezményeit kihasználó vásárlókat. Míg a Dacia a limitált szériájú Plus nevű felszereltségi szintet dobta piacra a Logan és Sandero modelleknél, a Renault az úgynevezett Collection Evo típust küldte harcba a Cliónál – cseppet sem elhanyagolható sikerrel.

A roncsautóprogram sztárja: Renault Clio
galéria
Széles, alacsony test szépen rajzolt vonalakkal. Nyolc évet „húzott le” szinte változatlanul Fotó: Pinti Attila

A franciák „roncsprogramos receptje” pofonegyszerű: vettek egy, az alapváltozatot néhány extrával „feldobó” típust, kevéssel a fapadosabb kivitel alá árazták, és így nem kérdés, hogy mindenki azt az autót fogja hazavinni, amihez többet kap, kevesebbért. A Dacia Logan esetében az Ambiance felszereltségi szinthez képest 90 euróért olcsóbban lehet hozzájutni a Plus változathoz, de míg előbbit ködlámpa nélkül kapjuk meg, utóbbin már ott díszeleg az autó orrán a plusz fényforrás.

A Renault Clio esetében még markánsabb a különbség: a roncsautóprogramra optimalizált Life Evo a „sima” Life-kivitellel szemben a ködlámpán túl 15 helyett 16 hüvelykes kerekeket kínál, a mostanság divatos, flexwheel fantázianevű „könnyűfém-utánzatú” felnikkel – ennek lényege, hogy egy „okosan” kialakított lemezfelnire tökéletesen passzoló műanyag dísztárcsákat helyeznek. A francia modellnél már 500 euró a különbség – a Life Evo javára. Azt hozzátesszük, a megtakarítást rendszerint úgyis feláras tételekre – elsősorban a négyszáz eurót kóstáló metálfényezésre – költik a vásárlók.

Így került a tesztelt vörös Clio Evo is a márkakereskedésből az új tulajdonoshoz. Egyébként kissé nagyobb odafigyeléssel szemlélve a székelyföldi forgalmat, jól láthatóan tarol a kis Renault, az idei autóparkfrissítési programnak köszönhetően rengeteg szaladgál az utakon.

Visszafogott változtatások

A 2005-ben bemutatott harmadik generációs Clio „semmilyensége” után valódi felüdülés volt a hét évvel később berobbant negyedik nemzedék. Az íveket és formákat a Mazdától átigazolt, de Alfa Romeó-s elemeket is felhasználó Laurent van den Acker álmodta meg, és mint idővel beigazolódott, annyira jól, hogy nyolcéves modellciklusa alatt laikusoknak gyakorlatilag észrevehetetlen változtatásokon esett át. A nappali menetfény funkciót ellátó ledcsík az embléma mellől „leköltözött” az átskiccelt lökhárítók aljára, kicserélődött a váltóbot, továbbá a csúcskiviteleknél elérhető központi érintőkijelző mérete jelentősen megnőtt – röviden ennyiben össze lehet foglalni a hosszú esztendők alatti változásokat. A belteret az Evo-változatoknál az egyhangú plasztik uralja, amit csak a középkonzol krómutánzatú díszkerete tör meg. A műanyag mindenhol kopogós, de nem minőségtelen.

Főszerepben a műanyag. Szerencsére sem ránézésre, sem érintésre nem taszító a beltér Fotó: Pinti Attila

Gombokból és kapcsolókból csak a feltétlenül szükséges mennyiséget kapjuk, ami ergonómiai szempontból telitalálat, könnyű eligazodni a fűtő-szellőző és klímakezelő tekerő- és nyomógombok között, illetve a multimédia-rendszeren – csak kár, hogy az elmúlt időszakban minduntalan felbukkanó, úgynevezett zongoralakk-bevonatú panelen kaptak helyet.

A felület első ránézésre gyönyörű, de a legapróbb porszemek is meglátszanak rajta.

„Villanyablakból” kettő jár a Life Evóhoz, de egyik sem automata – ami annak ismeretében furcsa, hogy még a Logan Plus vezetőoldali ablakemelője is teljesen fel-, illetve lehúzódik egyetlen megnyomásra. Cserébe „gombos” a motorindítás és -leállítás, számos információt megjelenít a fedélzeti számítógép, és alapáras a sebességtartó automatika.

Felnőttből csak kettőt

Alacsony vezető mögött még vállalható a hátsó helykínálat, 180 centiméteres magasság fölött viszont elfogy a lábtér, megszűnik a kényelem. Az elöl utazók nem panaszkodhatnak, a két ülés és a kormánykerék is széles tartományban állítható, a párnázás kemény, szélességben is bőven van hely.

A szállítandó csomagokat alaposan rostálni kell, ha hosszabb útra indulunk,

az alaphelyzetben 300 literes poggyásztér csak a kategóriában számít jó értéknek, ráadásul magasról pakolható, a nehezebb batyuk nyíláson való átlendítéséhez jó kondiban kell lenni.

Magasról, szűkülő nyíláson pakolható a 300 literes csomagtér Fotó: Pinti Attila

A TCe-motorcsalád 900 köbcentis, háromhengeres tagja tulajdonképpen a korábbi 1,2-es szívó benzinmotort váltotta ki: a teljesítmény közel azonos (75 lóerő), a forgatónyomaték kicsivel magasabb (120 newtonméter). A környezetvédelmi normák miatt lassan halálra ítélt atmoszferikus motorokhoz képest nem vall szégyent a csöppnyi turbós, sőt

ha nem forgatják szét, még a fogyasztása is príma.

Csakhogy valamennyire muszáj pörgetni, 2500-as percenkénti fordulatszám alatt ugyanis élettelen. Fölötte viszont a 75 lóerő érzésre legalább tíz-tizenöttel többnek tűnik, ám ez csak a rövidre áttételezett fokozatok miatti illúzió.

Noha száguldozásra alkalmatlan, a leggyengébb TCe-motorral sem vall szégyent a Clio Fotó: Pinti Attila

Az elérhető maximális sebesség a 180 km/órát nyaldossa, noha ilyenkor a 45 literes üzemanyagtartályban lévő benzin mennyiségét mutató „mánus” szemmel láthatóan közelít a nullás értékhez. Egy üresen is 1080 kilogrammos géptől így is tisztességesnek számítanak a menetteljesítményi adatok. A hétköznapi, de nem motorgyilkosan alacsony főtengelyfordulaton autózóknak jó hír, hogy nem nagy kunszt hat liter alatt tartani vegyes használat mellett az átlagfogyasztást.

Hagyományos, de jól hangolt

A lemezek alatt a futómű hagyományos első McPherson és hátsó csatolt lengőkar, szerencsére kivételesen jól hangolva. Kanyarban semleges, egy-egy váratlan, de nem kritikus terhelésváltásra jóindulatúan reagál, keresztbordákon elviselhető, a gödröket viszonylag szépen kisimítja – talán az autó egyik legjobban eltalált pontja. A szervokormány viszont a nullához közeli visszajelzést ad az útfelületről, teljesen szintetikus – ez mondjuk városban kifejezetten előny. Hatalmasat lépett előre azonban a nyomatékváltókar. Az új sebváltó szinte teljesen elfeledtette a franciák régebbi lötyögős, sokszor pontatlan egységét, s még ha nem is egy ultraprecíz szerkezet, rohamléptekkel közelít a németek szintjéhez.

A „szegények alufelnije”. Elsőre szinte észrevehetetlen, hogy ez egy egyszerű műanyag kerékdísz Fotó: Pinti Attila

A Clio roncsautóprogramban tapasztalt

sikerének magyarázata egyrészt az, hogy kedvező árához minőség társul, és – valljuk be – a vásárlóknak is sokszor emészthetőbb, hogy Renault- és nem Dacia-birtokosok.

Másrészt az a nyugati tendencia, miszerint a csapotthátú kisautók második, harmadik gépkocsiként szolgálnak, még nem vert mély gyökeret nálunk. Itt egy formás kisautó még a passzentos hátsó helykínálat ellenére is képes betölteni egy családi autó szerepét.

A rejtett, süllyesztett hátsó kilincs „ellensúlyozza”, hogy nincs háromajtós verzió Fotó: Pinti Attila

Ismeretlen ismerős

Húsz év alatt tizenötmillió eladott Clio már elég indok arra, hogy csak annyit változtassanak, amennyit feltétlenül muszáj – főleg ha a kifutó generáció nagyon bejött a vásárlóknak. Ennek megfelelően hiába közel kilencven százalékban teljesen új alkatrészekből épült az idén bemutatott ötödik Clio-nemzedék, a külalak inkább egy erős ráncfelvarrásnak tűnik. A dizájn tehát minimálisan módosult: a fényszórók formája igazodik a Mégane-Talisman-Koleos trió orrán megismertéhez, az első-hátsó lökhárítók enyhén modernizált alakot kaptak, illetve a hátsó lámpákat picit átrajzolták, de megmaradtak a hangsúlyos domborítások az ajtók alján, illetve az arányok is az elődhöz igazodnak. A méretnövekedés ezúttal elmaradt, 1,5 centi mínuszban van az új Clio a tesztelt verzióhoz képest, ami főleg annak tudatában érdekes, hogy a csomagtér közel száz literrel bővült a benzines, míg több mint hatvan literrel a dízel kiviteleknél. Ez valószínűleg a hátsó lábtérre van negatív hatással, igaz, a Renault-nál soha nem titkolták, hogy a Clio elsősorban városi és nem családi autó, így ritka, amikor két személynél többen utaznak benne. A beltér a külsővel ellentétben sokat változott, a műszerfal körüli rész habosított műanyagbevonatot kapott, illetve megjelent néhány plusz tárolórekesz, továbbá csúsztatható könyöklő is dukál. A szabad szemmel szinte láthatatlan méretcsökkenés ellenére némi pluszsúlyt szedett magára a legújabb Clio, az alapverzió önsúlya is meghaladja az 1,1 tonnát. A test mozgatásáról kezdetben az egyliteres, háromhengeres benzinmotorok gondoskodnak, a leggyengébb változat 65, a legerősebb 100 lóerőt présel ki magából. Az RS-kivitel mellé a Renault-Nissan-Mercedes-Benz közös fejlesztése, a 130 lovas, 1,33 literes turbómotorja érkezik, de a kor elvárásainak megfelelve lesz hibridváltozat is. A dízelek visszaszorulása ellenére a másfél literes közös nyomócsöves (common rail) öngyulladós még helyet kap a motorháztető alatt, noha valószínűleg a hatodik generációnál majd teljesen eltűnnek a gázolajas motorok.

Fotó: Pinti Attila

Gyári adatok 0.9 TCe (898 cm³)
Teljesítmény (5000 fordulat/percnél) 56 kW/75 LE
Forgatónyomaték (2500 fordulat/percnél) 120 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 12,3 mp
Végsebesség 178 km/óra
Üzemanyag-fogyasztás (város/városon kívül/vegyes) 6,3/4,2/5,0 liter
Szén-dioxid-kibocsátás 113 g/km
Sebességváltó ötfokozatú kézi
Hosszúság/Szélesség/Magasság 4063/1732/1448 mm
Tengelytáv 2589 mm
Nyomtáv (elöl/hátul) 1506/1506 mm
Üzemanyagtartály 45 liter
Csomagtér 300 liter
Abroncsméret 195/55 R16
Önsúly/Megengedett össztömeg 1082/1621 kg
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.