„A Street Kingz ötlete 2013-ban pattant ki Bálint Bernát barátom fejéből. Én 2015-ben vettem ezt a young timernek nevezett autót, és rákattantam én is” – mondja elöljáróban Sándor Zsolt, aki interneten követi a trendeket, illetve az autóstalálkozókon inspirálódik. Illegális versenyekről nem tud, ami pedig a legalitást illeti, szerinte attól függ, a törvények mennyire engedékenyek. „Itt a kerékméretre vannak ráállva a rendőrök, azt nézik, mi áll a talonban. Nehéz a középutat megtalálni, hogy megfelelj a törvényeknek és ütős is legyen. Sokan nem is merészkednek ki a forgalomba, csak show-kra viszik kiállítani, rendszám nélkül, traileren.”
Számára ez nem a teljesítményről, hanem az önkifejezésről szól.
Ezt a magasságot nem lehet emelni, csak mechanikusan vagy kulccsal, de van az air ride-os változat, ami gombnyomásra emelkedik” – magyarázza. Zsolt négy-öt ezer eurót áldozott be eddig, ebből csak az autó került ezerháromszázba. Elég könnyen jutott alkatrészekhez, mert ez a modell kifutóban van, sokat adnak be a roncsprogramba, vagy elbontják és interneten meghirdetik.
Közben körbejárjuk az autót, hogy megmutassa, miket turbózott fel.
A kerekeket például, amelyek szakszóval: ki vannak törve.
Angolul cambernek nevezik ezt a stílust, és egyetlen negatívuma, hogy jobban eszi a gumit. „Nagyon szélesek, harminc centisek a felnik, és emiatt kell bedönteni, hogy ne érjenek bele a sárvédőbe. A gumi robbantott, vagyis a felni sokkal szélesebb, mint a gumi, ami így be tud menni a sárvédő alá. A csavarok designelemek, tetszett ez a neokróm szín” – sorolja. Eredetileg fekete tetővel és oldalt narancssárga csíkozással vásárolta a járművet, csak megfordította a színeket: a tetejére narancs, a teljes vázra fekete fólia került. A változtatások az első és hátsó spoilereket érintették még, illetve hátul légterelőt, más néven splittert tett, „hogy a levegőáramlása jobban a földhöz szorítsa”.
A küszöbszélesítéseket is ő csinálta, a kipufogódobot sportosra cserélte. Belül egy narancssárgára festett bukócsövet, úgynevezett roll cage-t szerelt fel, a szétszakadozott bőrüléseket lecserélte, az ajtók belső borítását pedig műbőrrel húzatta újra, „mert modellbetegség, hogy a nap megsüti, és idővel feljön”.
Újítás még a sportkormány, ami „eleve kisebb, hátrébb van, így jobban lehet kezelni, a duda is bennebb van, hogy ne akadályozzon”. A váltó feje stílusosan egy biliárdgolyót idéz.
Miként a divat, úgy változnak a tuningtrendek is.
Most épp a gyári, ún. clean (tiszta) stílus a divatos, azaz „egy szép felni, leültetve, esetleg egy levegős futómű, nem úgy, mint gyerekkoromban, a Halálos iramban típusú filmekben, ahol nagy spojlerek voltak és rikító színek.” Zsolt női tuningosokat a környéken nem ismer, de tudja, hogy vannak az országban. Szemben azokkal, akik tehetősek és zsebből oldják meg az autóépítést, ő a hátsó kertben összerakott autókat kedveli.
– vallja.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.