Csíkszeredában lelkes fiatalokból álló, komoly tábora van a társasjátékozásnak. A Határátlépők és a Care2Travel Egyesületek tagjai, Játssz Ma! címmel rendszeresen tartanak társasjátékos esteket, így hozzájuk kopogtattam be – virtuálisan ugyan –, hogy egy társasjáték gyorstalpaló felkészítőn részt vehessek.
„A Határátlépőkkel a karantén alatt még az online térbe is megpróbáltuk átvinni a társasjátékozást, amely az emberi interakciók apropója, és ez ebben az időszakban hatványozottan igaz lehet. Sokunkat az egyetemi központok társasjátékestjei hoztak lendületbe, onnan hoztuk magunkkal a játékkedvet. Személy szerint az éppen tíz éve indult kolozsvári Játék-koktél alkalmaknak köszönhetem a lelkesedésemet. Vannak olyan ismerőseim, akik családilag a karantén alatt kezdtek catanozni (a Catan telepesei egy többszemélyes táblás stratégiai játék – szerk. megj.), és azóta rendszeresen összejárnak a barátokkal játszani. A régi, székely szokás, amely szerint ha a »komám átjön, akkor inni kell« forgatókönyv átírására egyre többen választják a társasjátékozást. Csak néhány típusú játékra van szükség, és a család minden tagja jól tudja érezni magát a családi, baráti összejöveteleken, ezért tud jó befektetés lenni néhány társasjáték beszerzése ” – magyarázza lelkesen Györgypál Enikő, a csíkszeredai Határátlépők Egyesület elnöke. Ő és az egyesületbeli barátai határozottan állítják: játszani jó, együtt játszani még jobb.
Bodó Márta családjában az ünnepek alatt hagyománya van a társasjátékozásnak – derül ki szavaiból –, a römit és a kártyázást idővel kiegészítette a Jungle Speed, a Dixit és az Ubongo. „Szerintem ezeket, illetve a Tabu, Activity, Csak Egy, Imagine, Aranyásók nevű játékokat érdemes beszerezni” – jegyzi meg.
Rusz-Ajtony Eszter azt mondja, ismerőseinél tapasztalta, hogy különösen a járvány idején kezdtek többen otthon is játszani, hiszen ez jó lehetőség kizökkenni a mindennapi stresszből, összekovácsolja a játékosokat, jókat lehet együtt nevetni, és megmozgatja az agyat is. „Már csak ezért is érdemes bevonni az idősebbeket, hogy meglegyen a napi agytorna a keresztrejtvény helyett, mellett. Érdemes kipróbálni új játékokat, hiszen van élet a römin, malmon és Ember, ne mérgelődj!-ön kívül is” – fűzi hozzá. Hogy kinek milyen játéktípus jön be, az az adott személytől függ. „A fiúk jobban szeretik a stratégiai és kompetitív játékokat, én meg lányként inkább a kommunikációs és kooperatívokat, de nyilván vannak bőven átfedések. Mivel egy-egy játék elég drága, érdemes először kipróbálni másét, mielőtt megvennénk, hogy tudjuk, biztosan szívesen használnánk, és nem csak porosodni fog. Mi a családdal Tabut, Activity-t, Scrabble-t szoktunk játszani leginkább, de a dédmamámtól maradt römit is szívesen elővesszük.”
Györgypál Enikő szerint a baráti társaságok összetételtől függően kombinálhatják a játékokat, amelyek tulajdonképpen jó önismereti és társismereti folyamatokat indítanak el. Úgy gondolja, ha a barátok igazi kalandorok, és élvezik a hosszú, egy-két-három-négy órát tartó játékokat, amelyek kihívások és döntések elé állítják őket, akkor a stratégiai játékok közül érdemes választani. Itt a játékok tematikája elég változatos lehet az építéstől a gazdaságfejlesztésen a kereskedelmen át.
– magyarázza.
Azok viszont – teszi hozzá –, akik az együttműködésekre esküsznek, mert nincs is annál jobb, mint együtt megoldani egy kihívást, egymásra figyelni, akkor a kooperációs játékokat érdemes előnybe részesíteni, ilyenek a Fedőnevek, a Csak egy, Hanabi, The Mind.
Akit viszont a kommunikáció hoz igazán lázba, akkor a Tabu, Alias, Dixit, Ungame, Concept, Aktivity, Scrabble, Imagine, Igen lehet a kedvenc társasjátéka.
„Ha valaki gyors sikereket szeretne, akkor a rövidebb lefolyású, többnyire ügyességi játékokat ajánlanánk, ilyen a Ligretto, Ligretto Dice, Quoridor, Qwirkle, Bang!, Aranyásók, Dobble, Cortex. A kisgyerekes családoknak az okos játékokat, Smart games-t ajánlanám, az ügyességi játékok közül többel könnyen megbarátkoznak a legkisebbek is. Aki a székely termékek nagy rajongója, az tehet egy próbát a Székely Játékok kínálatával is. Családoknak: Azul, Qwirkle, Aranyásók, Scrabble, Aktivity, Fedőnevek, Csak egy. Pároknak: Quixo, Scrabble, CV, Axio, Qwirkle, Hanamikoji. Ha valaki egyedül, netán karanténban tölti a szilvesztert, akkor se csüggedjen, egyedül is lehet offline játékokat játszani: az Axionak van szólóban játszható szabályzata, de ilyenkor előkerülhetnek a szabadulószoba típusú játékok is” – szól az ajánlás.
Azt mindenképpen tartsuk szem előtt – hívják fel a figyelmemet beszélgetőpartnereim –, hogy vásárlás, rendelés esetén mindig érdemes elolvasni a játékleírást, esetleg a szabályzatot, ugyanakkor számos videó is elérhető a világhálón, amely bemutatja a játékot, ezeket sem át megnézni. A tájékozódás segít a nem kívánt meglepetések kiküszöbölésben.
„Játékostársainkat ismerve el tudjuk dönteni, hogy mi lehetne a kedvükre. Érdemes több helyen is rájuk keresni, mert árban lényeges különbségek lehetnek üzlettől függően. A mi kedvenc módszerünk, hogy valahol kipróbáljunk az adott játékot, erre pedig kitűnő lehetőséget kínálnak a csíkszeredai Játssz Ma! alkalmak, a Határátlépők Egyesület és a Care2Travel Egyesület szervezésében. Kolozsváron a Játék-koktél alkalmakon próbálhatnak ki az érdeklődők izgalmas játékokat, de jó lehetőség erre a marosvásárhelyi Társasjáték Napok, illetve az erre szakosodott üzletek kínálatában mindig van bontott mintapéldány” – javasolják.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.