Elmaradt vásárok helyett: online közösségi áruház kézműveseknek

Péter Beáta 2020. december 02., 18:58

A kézművesek és vásárlók egymásra találását segítené egy újonnan indult weboldal. Létrehozói maguk is szívesen járnak vásárokba, és mivel az idei év nem kedvezett ezek megtartásának, úgy gondolták, a vásárokat „áthelyezik” online térbe, és létrehoznak egy online közösségi áruházat, ahol a kézművesek termelők és a vásárlók bármikor találkozhatnak.

Elmaradt vásárok helyett: online közösségi áruház kézműveseknek
galéria
Vásár – kicsit másképp Fotó: Pinti Attila

Szabó Zsolt reklámgrafikus és János-Széll István programozó, aki többnyire webáruházak fejlesztésével foglalkozik, több éve ismerik egymást, korábban is dolgoztak már együtt. Mindkettőjüknek több mint tizenöt éves tapasztalata van a saját szakterületén. Szabó Zsolt – vagy ahogyan sokan ismerik, Zoárd – és felesége, Kamilla évek óta jár kézműves vásárokba, és szívesen vásárolnak a helyi kézművesektől akár a maguk számára, akár barátaiknak, családtagjaiknak ajándékot. Az ilyen jellegű vásárok többsége viszont a járványhelyzet miatt elmaradt.

„Március óta azt látjuk, hogy egyre kevésbé engedik meg a közösségi megmozdulásokat, és ahogy közeledtünk a december felé, úgy tudatosult, hogy nem lesznek karácsonyi vásárok, ahol mi rendszeresen megfordultunk. Ahogy az esetszámok növekedtek, egyértelművé vált, hogy valószínűleg a Delikates karácsonyi vására sem lesz megtartva, amelyet az elmúlt években mindig felkerestünk, hogy ott vásároljunk ajándékot a szeretteinknek. Ezt továbbra is szeretnénk megtenni, viszont az online térben mindenik kézművesre külön rá kell keresni, nincs meg az az élmény, amikor bemész egy vásárba, és ott mindenfélével találkozol. Így alakult, jött az ötlet, megkerestük Istvánt, és november elején döntöttük el, hogy létrehozunk egy ilyen felületet” – magyarázta Kamilla.

István és felesége, Kinga is szívesen rábólintott a felkérésre, így négyük ötletei alapján, Zoárd és István megvalósításában jött létre a Vásártér.ro weboldal.

Szabó Zsolt (Zoárd) és János-Széll István Fotó: Pinti Attila

„Istvánnal még pár évvel ezelőtt gondolkodtunk egy hasonló projekten, de az egy más jellegű webshop lett volna. Ennek az oldalnak a megvalósítását most sokkal hasznosabbnak látjuk, mivel lehet, hogy minden termelőnek, kézművesnek van saját weboldala vagy Facebook-oldala, de külön-külön kell rájuk keresni. Ehhez képest egy ilyen felületen a vásárló, de az eladó is találkozik új termelőkkel, kézművesekkel, többféle termék közül lehet választani, akárcsak egy vásáron” – mutatott rá Zoárd.

István hozzátette, az oldal struktúrája úgy van felépítve, hogy külön regisztrálhat a vásárló és az eladó. „Viszonylag egyszerű: miután az eladó regisztrált, bekerül egy felületre, ahol kitölti az adataival a kért helyeken, megadja a szállítási módokat, bemutatkozót írhat magáról, és elkezdheti feltölteni a termékei fotóit. Arra is van lehetőség, hogy aki vásárlónak regisztrált, de időközben rájött, hogy neki is van eladó terméke, át tudja váltani a fiókját, hogy legyen eladó is. Nem különbözik nagyon a két fiók, csak annyiban, hogy az eladó fel tudja tölteni a termékeit, tudja követni a megrendeléseit, viszont ő is tud vásárolni, ha akar egy másik kézművestől.” A csapat tagjai hozzátették, ahhoz, hogy valaki kézművesként regisztrálhasson, a feltétel csak annyi, hogy legyen Romániában bejegyzett jogi személy, és legyen meg minden engedélye az általa forgalmazott termékek árusításához.

A János-Széll és a Szabó házaspár. Kézművesek és vásárlók találkozását segítik elő Fotó: Pinti Attila

Az oldalon, amelyet november végén indítottak el, széles a termékkategóriák spektruma, és egyre bővül a kínálat – ékszerek, háztartási kellékek, kozmetikumok, ruházat, dekoráció, azaz, minden, ami kézműves termék, és amelyeket általában egy vásárban is megtalálunk.

„Egy kézművesnek azért lehet jó csatlakozni, mert egy közös felületen tudja ajánlani a termékeit, nem marad egyedül a saját weboldalával. Megtalálható lesz másokkal együtt egy helyen, úgy, ahogy egy vásárban.

Ugyanakkor, ha egy kézművesnek van egy saját oldala, ahhoz, hogy ő megtalálható legyen az online keresőkben, vagy nagyon sok látogatója kell legyen, vagy folyamatosan reklámot kell fizessen. Bárki készít egy oldalt magának, és van néhány vásárlója, attól még nem fog a keresőkben előrekerülni. Mi egyrészt összegyűjtjük a kézműveseket, másrészt reklámot is biztosítunk számukra, mert folyamatosan optimizáljuk az oldalt, hirdetéseket teszünk fel, és igyekszünk, hogy mindig megtalálják elől a keresőbe, akár ha a vásárló a kézműves nevére keres, akár a termékre” – hangsúlyozta István. Zoárd hozzátette, emellett minden termelőnek, kézművesnek egyéni oldalt biztosítanak a Vásártér felületén, és a Facebook-oldalukon is népszerűsítik őket.

Közös ötletekből született a Vásártér Fotó: Pinti Attila

„Ez egy olyan felület, ahol mindenkinek van egy »standja«, amelyet úgy rendez be, ahogyan ő akar, de mégis közös térben van. Öröm számunkra, ha minél többen jönnek, és noha a vásárokon tapasztalt személyes kapcsolatokat nehéz pótolni – habár erre is teszünk a későbbiekben próbát –, jelenleg a vásárok hiányát próbáljuk betölteni közösségi áruházunkkal, ami nemcsak az ünnepi időszakban, hanem egész évben elérhető” – összegzett Kamilla.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.