Enyedi bornak nem kell cégér

Liget 2021. szeptember 15., 11:30

Aligha van olyan magyar ember Erdélyben, aki ne hallott volna az enyedi és csombordi borokról. A több évszázados hírnév ellenére a rendszerváltás utáni újrakezdés mégis nehéz helyzetbe hozta a helyi termelőket. A sikertörténetté váló kézműves borkészítés állomásait a vidék legismertebb borászával, Köble Tiborral járták körbe a Székelyhon legfrissebb számának Erdélyi Gasztró mellékletében.

Köble Tibor félédes muskotályt kínál •  Fotó: Makkay József
galéria
Köble Tibor félédes muskotályt kínál Fotó: Makkay József

Azt mondják, a csombordihoz hasonló bor nincs a környéken, ezért egyre nagyobb az itteni szőlő ázsiója. Főleg amióta Erdély-szerte ismét keresik a jó minőségű kistermelői borokat. „Az idei terméshozam közepes. Nem tett jót a szőlőnek a lassú kitavaszodás és az egymást követő sok esős időszak. Több parcellában a szokásosnál bőségesebb permetezés ellenére is rothad a szőlő, és vannak dűlők, amiket elvert a jég” – magyarázza Köble Tibor.

Itt mindenhol fehér szőlővel találkozik az ember, ez a vidék jellegzetes felhozatala: olaszrizling, tramini, szürkebarát, neuburger, ezerfürtű, muskotály.

A Köble-birtokon valamennyi szőlőfajtát külön szüretelik, így a bor is külön hordókba kerül. A szüretre idén többet kell várni, mint tavaly, amikor már szeptember végén hordókba került a must.

Csombord a fehér szőlőfajták paradicsoma •  Fotó: Makkay József
Csombord a fehér szőlőfajták paradicsoma Fotó: Makkay József

A csombordi borász szerint leghamarabb október 15-e után lehet szüretelni, de az is megtörténhet, hogy később, mert a tavaszi hidegek miatt kitolódik a szőlő vegetációja. A teljes cikket megtalálják a Székelyhon napilap legfrissebb számának Erdélyi Gasztró mellékletében.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.