Felülmúlhatatlan közösségi navigáció: a Waze alkalmazást teszteltük

Rédai Attila 2017. június 06., 17:28 utolsó módosítás: 2017. június 07., 17:39

Navigálni A pontból B pontba nem csak piros vonalak a térképen – állítják a Waze közösségi navigációs applikáció alkotói. S ennek a vállalásnak meg is felelnek: az ő vonalaik ugyan nem pirosak, de ennél sokkal nagyobb a különbség. Teszteltük a környékünkön is egyre elterjedtebb alkalmazást.

Egyre többen kezdik használni Erdélyben is a klasszikus GPS-navigátorok vagy az okostelefonokra telepíthető, online térképek helyett az ezek előnyeit összesítő, ugyanakkor a felhasználóktól származó adatokat is felhasználó közösségi navigációs applikációt, a Waze-t.

Böngészőből is hozzáférhetők a valós idejű forgalmi adatok
Böngészőből is hozzáférhetők a valós idejű forgalmi adatok

De micsoda pontosan ez a Waze? (Ejteni angolosan, vjéjznek illik, s nem a magyar netes kultúra egyik töltelék-és indulatszavára hajazó vazének). Azt is lehet mondani, hogy a Waze és a közösségi navigáció fogalma gyakorlatilag összeolvad, hisz ez az a mobiltelefonos GPS-alkalmazás, amelyik a műfajt gyakorlatilag megteremtette.

Izraeli eredet

Talán kevesen tudják, hogy a Waze eredeti neve az volt, hogy FreeMap Israel, s ebből már következik az is, hogy fejlesztői izraeliek voltak. A 2006-ban elkezdődő történet természetesen egy közösségi összefogással indult, amelynek az volt a célja, hogy létrehozzák Izrael ingyenes és a lehető legfrissebb online autós térképét. 2008-ban a projekt tulajdonosa, Ehud Sábtáj céget alapított, amelyet Waze-nek majd Waze Mobile-nak nevezett el. Sikeresen gyűjtött több tízmillió dolláros tőkét, s elkezdte világméretű terjeszkedését.

2013-ban már elnyerte a legjobb alkalmazás díját a Mobileszközök Világkongresszusán, s ugyanebben az évben fel is vásárolta őket a Google.

Tehát amit most okostelefonjainkra telepítünk, az tulajdonképpen a Google egyik alkalmazása, s ennek köszönhetően rendelkezik mindennel, amit a Google tud: van neki az egész világot lefedő, részletes térképadatbázisa, s vannak neki forgalmi adatai. Bár az már kevésbé világos, hogy ezek az adatok nem-e éppen a Waze alkalmazáson keresztül is érkeznek hozzájuk.

Kedvenc úticéljaink előre beprogramozhatók
Kedvenc úticéljaink előre beprogramozhatók

Ami minket illet, ez kevésbé kell érdekeljen, fontosabb az, hogy eljutunk-e vele egyik helyről a másikra, ha van útközben valami gikszer, akkor arról értesülünk-e, s mibe, mennyibe kerül az egész. Vagyis hogy miképpen működik.

Eszközigény

Ahhoz, hogy az alkalmazást használni tudjuk, megfelelő okostelefonra, esetleg tabletre van szükségünk, amit a szélvédőre vagy műszerfalra a megfelelő tartóval rögzíteni tudunk. Az eszköz operációs rendszere lehet az Apple által használt iOS vagy Android, a Windows különböző mobilverziói, Blackberry, Symbian és Maemo – tehát gyakorlatilag minden, ami létezik. Én egy Iphone 5-ös készüléken használom gyakorlatilag már évek óta, s nem volt olyan időszak, hogy ne lett volna az alkalmazás telepítve rá. Jelenleg 93,9 MB-ot foglal el rajta, ami egyáltalán nem olyan borzalmas, összehasonlításul a Facebook éppen 764, a szintén Facebook-alkalmazás Messenger 348, a Chrome böngésző több mint 200 megát foglal, de a szintén a telefonomra telepített Google Maps is 114 megánál jár, pedig azt alig használom.

Vezetés közben értesítések jönnek az eseményekről
Vezetés közben értesítések jönnek az eseményekről

Annyira megszoktam a Waze-t, hogy szinte már a Csíkszeredán belüli autózáshoz is igénylem, de azért ott még nem tartunk. De mondjuk Marosvásárhelyen vagy éppen Kolozsváron belüli utazáshoz lassan már elengedhetetlen, s nem azért, mert nem tudnánk esetleg, hogy merre kell menni: az aktuális forgalmi viszonyok figyelembevételével ajánl útvonalakat nekünk, ezáltal igen hasznos lehet a dugók elkerülésében.

Lehet alkalmazás, ha nincsenek utak

A feltételes mód használatát azért érzem indokoltnak, mert egy olyan jellegű város esetében, mint mondjuk Marosvásárhely, kevés igazi alternatív lehetőség van a torlódások elkerülésére, s azok is igen könnyen be tudnak állni gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra. El tudom képzelni viszont, hogy egy nagyobb metropoliszban már jelentős időmegtakarítást érhetünk el a Waze használatával.

Útvonalkeresés, köztes célpont, adatok: könnyen kezelhető •  Fotó: Gecse Noémi
Útvonalkeresés, köztes célpont, adatok: könnyen kezelhető Fotó: Gecse Noémi

Egy autós GPS-alkalmazás esetében azonban mégiscsak a tipikus felhasználási mód a települések közötti utazás. Erre pedig gyakorlatilag nincs vetélytársa az alkalmazásnak.

A program annál pontosabb, minél többen használják: gondolom, hogy például a haladási átlagsebességet a „wazerek” által visszatáplált adatok felhasználásával állapítják meg,

időnként ugyanis a program által használt kék vonal elpirosodik, jó, elnarancssárgásodik,

ezzel azt jelzi, hogy az adott szakaszon alacsonyabb a várható haladási sebesség – s ki is írja, hogy milyen átlagra számíthatunk.

Magyar kereső, román térkép

Amikor egy adott címre el szeretnénk jutni, a program igen segítőkész, kézenfekvően javasolja bepötyögés közben a címeket. Nagy hibája a Waze-nek vidékünkön, hogy románul tünteti fel a térképen a helység- és utcaneveket, így sokkal kevésbé magyar, mint amilyen a Google Maps, de mivel használja ennek adatbázisát,

kereshetőek magyarul is a települések, s ahol az adatbázis tartalmazza őket, a magyar utcanevek is:

mint például az, hogy Puskaporos utca, Csíkszereda. A program ezután eléggé szervilis módon elkezd kalauzolni az Arsenalului utcába.

De nemcsak pontos címek, helyek és intézmények is kereshetőek, amennyiben ezek szerepelnek a Google-térképen. Eljuthatunk így a legközelebbi benzinkúthoz, étterembe, szállodába, üzletekbe ésatöbbi. De ezt más navigációs programok is tudják. Amivel viszont több a Waze, az, hogy megmondja azt is, hogy az adott benzinkutaknál pontosan mennyibe kerül épp most az üzemanyag. S ezt úgy, hogy a benzinkutaknál megállt felhasználókra rákérdez, s megkéri, hogy töltse fel az aktuális adatokat. S általában a felhasználók meg is teszik ezt, hisz tudják: közös az érdek.

Radar- és balesetjelző

De amiben verhetetlen a Waze, az a rendőrségi ellenőrzések és sebességmérések pontos helyének feltüntetése. Esetleg a kamionosok CB-rádió hullámhossza versenyezhet ezzel, de azzal én nem tudom összehasonlítani.

A Waze-vel megtett több tízezer kilométerem alatt viszont még radarba soha nem futottam bele,

s többnyire éppen az applikációnak köszönhetően. Sokszor azonban üresbe fut a program, s olyan helyeken jelez rendőrt, ahol valójában nincsen. Elképzelhető ilyenkor, hogy már elköltözött a rend őre, esetleg egy vicces kedvű wazer polgártárs trollkodik velünk – ilyen is volt egyszer, valahol a Szilágyságban minden ötszáz méterre biggyesztett egy rendőrsapkát a progi, s valójában híre-hamva sem volt az egyenruhásnak. Előfordult olyan is, hogy nem jelzett rendőrt a Waze, de a szembejövő autók szerencsére igen – ezekben az esetekben általában én jelöltem meg az ellenőrzés helyét. Erre a célra a Waze elmés megoldást dolgozott ki, menet közben tulajdonképpen csak egy nagy narancssárga gombot kell megnyomni, amivel elmenti a pontos helyszínt, s később is ráér még a részleteket bepötyögni – két-három további gombnyomással beállíthatjuk, hogy rendőri jelenlét vagy sebességmérés van-e, s melyik irányba mérnek.

Amiben nagyon nagy a Waze
Amiben nagyon nagy a Waze

De persze nem csak a rendőrségi ellenőrzéseket lehet  jelezni: balesetet, torlódást, egyéb forgalmi akadályt is. S nyilván menet közben nem sok hasznát vesszük, de például egy dugóban álldogálva hasznos lehet, hogy az adott közlekedési eseményhez kommentárokat, hozzászólásokat lehet fűzni, s ezeket böngészve hamar megtudhatjuk, hogy mi történt előttünk, kiszállni sem kell ehhez az autóból.

„Jövőbelátó” képesség

Ha maga a megjelenített térkép nem is annyira magyar itt Romániában, mint a Google Maps, az applikáció minden egyéb részletében magyar is tud lenni. Magyar női és férfi hangok közül választhatunk, amelyek kalauzolnak, magyar a felhasználói felület és a feltüntetett információk nyelve, már persze ha ezt választjuk vagy a telefonunk beállított alapnyelve a magyar. Egy másik érdekes tulajdonsága az applikációnak, hogy a rögzített forgalmi információk alapján

egyfajta becslést is tud adni arra, hogy egy adott célt mikor mennyi idő alatt érünk el.

Ehhez azt kell tegyük, hogy a célállomás betáplálásakor nem az Indulás azonnal opciót választjuk, hanem egy későbbi indulást ütemezünk. Ekkor egy grafikon segítségével kiválaszthatjuk azt az indulási időt, amikor a legrövidebb idő alatt tehetjük meg az utat. Ezt ugyan én még soha nem használtam, de profi, hogy van.

Mibe és mennyibe kerül?

S mindez – ha nem említettem volna – ingyenes, csak az adatforgalomért fizetendő díjszabásba kerül. A programért nem csak, hogy nem kell fizetni, még reklámok sem fárasztanak minket, illetve hát nem vonják el a figyelmünket a vezetéstől. Ami azt illeti, még arra is vigyáztak a programozók, hogy menet közben ne nyomogassuk a képernyőt, mert az balesetveszélyes. Persze felkínálja az alkalmazás ilyenkor azt a lehetőséget, hogy utasként használjuk, s aki vezet, az ugye utas is. S amitől még közösségibb lesz az alkalmazás, az, hogy a

„barátokkal” meg lehet osztani, éppen hol vagy és merre tartasz – ha valakinek szintén telepítve van az alkalmazás, valós időben láthatja pozíciódat a térképen.

De ha nincs telepítve, akkor is van megoldás: SMS-ben küld üzenetet mondjuk haza a feleségednek – persze, csak ha akarod – hogy várhatóan mikor érkezel haza. Ezt magyarul ÉVI-nek rövidíti a program az érkezés várható idejéből, de az első megrökönyödésen túl elképzelhető, hogy még meg is kérnek otthon majd arra, hogy küldjön az az Évi üzenetet.

Elengedhetetlen kellék
Elengedhetetlen kellék

Elmondható: nem a legtökéletesebb navigációs szoftver a Waze, de egyelőre még elképzelni sem tudom, hogy nyomába eredhet-e bármilyen más alkalmazás. Hisz akkora közösségi bázist felépíteni, mint amekkorával ez rendelkezik, szinte lehetetlennek tűnik már. Az informatikában persze sokszor történtek lehetetlen dolgok, a Waze programozói azonban nem ülnek a babérjaikon, s valós konkurens hiányában is folyamatosan frissítenek és fejlesztenek, a legtöbb felhasználó megelégedésére.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.