Nyolc évet dolgozott Magyarországon Kánya Albert, aki aztán azzal a szándékkal tért haza néhány évvel ezelőtt, hogy inkább itthon kellene valamihez hozzálátni, és a kertben termeszteni valamit, de ne legyen az krumpli.
„Pityóka mindenhol van, ezért a málnára esett a választás. Három évvel ezelőtt először öt áron ültettük el a málnatöveket, hogy lássuk, mi lesz belőlük, de már az első évben is nagyon szép termés volt. Ma már mintegy húsz áron termesztjük a málnát, és még szeretnénk legalább öt árat beültetni a későbbiekben. Szép termés van már a tavaly ősszel telepített töveken is” – magyarázza csíkszentgyörgyi kertjében Kánya Albert.
Éppen málnaszedéskor járunk náluk: kiderül, eddig családilag le tudták szedni a termést, de most már az elmúlt napokban szomszédokat is segítségül kellett hívjanak.
Ősszel, miután leterem, a fagyok után teljesen vissza kell metszeni egészen a földig, majd tavasszal újra kihajt, és augusztus végétől terem a fagyok beálltáig. Ez a nagy szemű lengyel málna, a polkamálna, amit mi Szatmárról vásároltunk meg” – mesélte a házigazda.
Közben megérkezik felesége, Mónika is, Kristóffal, a kis óvodás legénykével, aki – nevetve mondják – szedni is és enni is szereti a málnát. Bátyja, a tizenötéves Zoltán igencsak nagy segítség a családban, felnőttként segít a málnaszedésben. A konyhában éppen málnaszörp készül – árulja el Mónika. Tavaly például – jegyzi meg – szeptemberben megcsípte a fagy a málnát, és ezt már nem adták el, hanem befőzte, s noha legalább száz üveg málnalekvár készült a család számára, legnagyobb csodálkozására az fogyott el a leghamarabb. Tanulva a tavalyi korai fagyból, idén már elővigyázatosabbak, rákészülnek, és éjszakára már betakarják a málnabokrokat.
Kóstolgatjuk az édes málnát, eközben terveikről beszél a házaspár. Mert bizony vannak, ha úgy alakul, be is fóliáznák – tervezget a házigazda –, és akkor nem két hónapot, hanem négy hónapot teremne. De tudja, ez igen nagy beruházás lenne. Egyelőre azt mondja, nem bánták meg egy percig sem, hogy málnatövek kerültek a kiskertbe, noha mindig akad körülöttük tennivaló. És ahogy mesél, maga is büszkén szemléli a méretes málnaszemeket.
A málnabokrok vízigényesek, s hogy megfelelőképpen vannak öntözve, az látszik is, nevetve jegyzi meg Mónika, a nagy szemek láttán mindenki azt kérdezi, mivel permetezték. „Nem permeteztük mi semmivel, kell a bőséges öntözés, és akkor ilyen szépek lesznek” – jegyzi meg, és mutatják is a kiépített vízcsepegtető rendszert.
Eddig mintegy négyszáz kiló málnát szedtek le, és ha a fagy nem csípi meg, a szüret még tart egy ideig, hiszen az idei termés igencsak bőségesnek ígérkezik.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.