A hagyományos és modern fajtákat is kedvelik

Liget 2021. június 03., 12:02

Pap Loránd Lehel nyikómalomfalvi faiskolájában évente több ezer vadalanyt ültetnek el, amelyekre különböző fajtákat oltanak. A facsemete-termesztőt az Erdélyi Napló munkatársa látogatta meg.

A hagyományos és modern fajtákat is kedvelik
galéria
Pap Lóránd Lehel faiskolájában hetven gyümölcsfajta található Fotó: Jakab Mónika

Pap Loránd Lehel nyikómalomfalvi facsemete-termesztő a marosvásárhelyi Sapientia Egyetem kertészmérnöki szakán tanult. Vállalkozása 2010 tavaszán jött létre, eleinte Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén foglalkozott kertépítéssel és kertfenntartással, de már abban az évben elkezdett gyümölcsfaoltványokkal is foglalkozni – forgalmazóként. Egyre növekedett a kereslet, de rájött, hogy

helyben termelt gyümölcsfacsemetékre van szükség, amelyek jól bírják a helyi viszonyokat és az időjárási körülményeket. Úgy döntött, szülőfalujában létrehozza faiskoláját, hogy saját oltványokat állítson elő.


Ma már a faiskola 5,5 hektár területen fekszik. Évente több ezer vadalanyt ültetnek el, amelyekre különböző fajtákat oltanak. Azonban csak a területük egy részén működik faiskola, mivel a termőföldet vetésforgóval pihentetik a betegségek és kártevők elszaporodásának megakadályozása érdekében.

A faiskolában hagyományos székelyföldi, illetve modern fajták egyaránt megtalálhatóak Fotó: Jakab Mónika

„Már a vállalkozás kezdetén több gyümölcsfajjal foglalkoztunk, és azóta ez a választék tovább bővült. Ma 70 gyümölcsfajta található a faiskolánkban, az alma-, körte-, szilva-, cseresznye-, meggy-, őszibarack, kajszi- és birsalmafajták széles választéka”.

A faiskolában hagyományos székelyföldi, illetve modern fajták egyaránt megtalálhatóak.

Igen kedvelt hagyományos almafajták a pónyik, batul, Budai Domokos vagy a kisasszonyalma: közös jellemzőjük, hogy nagyra nőnek, későn kezdenek teremni, viszont nyolcvan-száz évet is megérnek. A pónyiknak nyolc-kilenc év is kell, amíg teremni kezd. Körtéből a pirosbelű vackor, szilvából a zöldringló és a besztercei szilva a kedveltebb hagyományos fajta.

Bővebben minderről az Erdélyi Napló június 3-ai lapszámában olvashatnak.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.