Háziasszony titkos filmszereppel: Fekete Beáta

D. Balázs Ildikó 2022. július 08., 20:00 utolsó módosítás: 2022. július 08., 20:11

Sokáig maga sem hitt a szerencséjében, noha tudta, az élet néha tud meglepő fordulatot tud venni. Évekkel ezelőtt, amikor a színművészeti egyetem kapuján friss diplomásként kilépett, majd gondosan egy bőrönd mélyére csomagolta színészi ambícióit, és élete teljesen más irányt vett, maga sem gondolta volna, hogy egyszer felkérést kap egy mozifilmben való részvételre. Fekete Beáta mesélt a Ligetnek arról a csodáról, amelyet az R.M.N. című román nagyjátékfilm forgatásán átélhetett.

Macskák, tyúkok közül került be a „ditrói pékek” közé a családanya •  Fotó: Veres Nándor
galéria
Macskák, tyúkok közül került be a „ditrói pékek” közé a családanya Fotó: Veres Nándor

Mekkora a valószínűsége annak, hogy a vasárnapi ebéd főzése közben egyszer csak e-mailt kapunk, amelyben egy hamarosan fogatásra kerülő filmhez szereplőválogatásra hívnak? Nem sok. Fekete Beáta is poénnak vette a felkérést, ám a levélről, kiderült, hogy valóság, s Beáta a következő pillanatban csíkborzsovai konyhájában castingolt.

„Azt hittem, csőbe akarnak húzni”

Nevetve mondja, még ma sem tiszta számára, hogyan is lett részese a Cristian Mungiu által rendezett, a Cannes-i Filmfesztiválon is bemutatott R.M.N. című román nagyjátékfilmnek, amely egy gyergyóditrói pékséghez alkalmazott Srí Lanka-i pékek történetéből inspirálódik.

„Messenger-üzenetet kaptam Cătălin Dordea castingvezetőtől, aki leírta, tudja, hogy a kolozsvári színművészeti egyetemen végeztem, ő éppen szereplőválogatást tart egy román nagyjátékfilmhez, és szeretné, ha meghallgatnám az ajánlatát. Azt hittem, hogy valaki, aki tudja, hogy színit végeztem, de nem gyakorlom, csőbe akar húzni. Nem válaszoltam.

Teltek a napok, a hetek, néha eszembe jutott, bizsergetett a gondolat, hogy milyen lenne, ha mégis igaz lenne. Háziasszonyként, családanyaként, színházlátogatóként ez mégiscsak egy tündérmese.

Egy hónap után felhívott Molnár Levente színművész, volt egyetemi tanárom, hogy keresnek, hallgassam meg az ajánlatot, érdekes lehet, nem bánom meg. Én rögtön el is mondtam neki, hogy miért nem lennék egyáltalán alkalmas egy ilyen szerepere, például, hogy ez egy román film, én pedig nem beszélem ennek megfelelő szinten a nyelvet, amire nevetve csak annyit válaszolt, hogy máris magas szinten tudom művelni, hogy lebeszéljek másokat magamról. Végül ő adta meg a telefonszámomat a castingosnak, aki nem sokkal e beszélgetést követően felhívott a részletekkel” – eleveníti fel Beáta.

Fekete Beáta •  Fotó: Veres Nándor
Fekete Beáta Fotó: Veres Nándor

A következő meglepetés sem váratott sokat magára, ugyanis egy következő levélben, amelyben vázlatszerűen ismertették a film cselekményét, illetve, hogy milyen szerepre várják meghallgatásra, szembesült azzal, hogy a szóban forgó film rendezője a közismert Cristian Mungiu lesz. „A meghallgatás végül online történt, én ültem a konyhában, s olyan hihetetlen volt minden. Közben hívott a jelmeztervező, méreteket kértek, fotókat kértek, szövegösszeolvasás volt, s hirtelen részese voltam a folyamatnak” – meséli csillogó szemekkel. 

„Semmit ne csinálj, csak légy önmagad”

A produkciót ő maga is a csíkszeredai vetítésen látta első alkalommal, s mint megjegyzi, tulajdonképpen akkor tisztult le sok minden benne. Beátát egy olyan fiatal nő – Kinga – szerepében látjuk, aki a pékségben dolgozik, játszik a helyi templomi kórusban, a művészetekre nyitott, s tulajdonképpen azon kevesek közé tartozik, aki empátiával közeledik a pékségbe alkalmazott Srí Lanka-i vendégmunkások felé. „Pár szóban ismertették Kinga jellemvonásait, tudtam ki vagyok, de nem sokat ecsetelték, mit kell tennem, folyamatosan helyzetbe voltam hozva. Sokszor olyan volt mintha a forgatás a szünet meghosszabbítása lenne.

Én tényleg érdeklődéssel fordultam a Srí Lanka-i fiúk felé, érdeklődtem, milyen Bukarestben, összebarátkoztunk, s ez a kapcsolat akkor is élt, amikor nem a jelenetben voltunk.

Ők is bizalommal voltak irántam, én is kíváncsi voltam, segítettem őket, ezt bátorította a rendező is. Velük vagyok, velük táncolok, melléjük ülök” – magyarázza.

Egy másfajta „szerepet” fontosabbat tartott a színésznői karriernél •  Fotó: Veres Nándor
Egy másfajta „szerepet” fontosabbat tartott a színésznői karriernél Fotó: Veres Nándor

Jókedvre derül, amikor eszébe jut, a falugyűléses jelenet forgatása során többször is arra kérte a rendező, hogy mivel nagyon kifejező az arca, semmit se csináljon, csak legyen. „S én nem is csináltam semmit, csak rá rá néztem a filmbeli testvéremre, s nem hittem a fülemnek, hogy mit mond” – nevet nagyot.

„Bemész reggel a kenyérgyárba, be vagy öltözve fehér munkaruhába, a fityula a fejeden, keresed a jelzést, hogy hova kell állni, és megszólít, tárt karokkal üdvözöl a rendező, mondván kezdjük a napot egy öleléssel. S megtesz mindent, hogy ez a pozitív energia sugározzon egész nap, noha rengeteget dolgozott. Ilyenkor azt kérdezem magamban, ki vagyok én?” – mondja Beáta, utalva a forgatások hangulatára.

Szelfi a „ditrói kenyérgyárból” •  Fotó: Forrás: Fekete Beáta személyes archívuma
Szelfi a „ditrói kenyérgyárból” Fotó: Forrás: Fekete Beáta személyes archívuma

A több helyszínen zajló forgatás tavaly ősszel kezdődött, s idén januárban ért véget. Része volt ennek a munkának a mindennapos tesztelés, hiszen teljében volt a koronavírus-járvány, és bár legalább két alkalommal is megtörtént, hogy vírusfertőzés miatt kicserélődött majdnem az egész stáb – öltöztetők, sminkesek, fodrászok – a munka zökkenőmentesen zajlott.

Szűk családi körén kívül nem tudhatta senki, hogy milyen projekt részese. „A történetet titokban kellett tartani, de ahogy az átélt események időben távolodtak, egyre hihetetlenebbnek tűnt az egész.

Senkinek sem mertem mondani, azt sem tudtam, mi fog látszani a munkából, mennyire leszek jelen a képernyőn.

Sokan véreznek el a vágópadon, mert a történet így kívánja meg. Sokan rám csodálkoztak, miután látták a filmet. Az én életemben ez a lehetőség egy kiemelt pillanat, még akkor is, ha ez a film szempontjából egy kisebb epizódszerep” – mondja.

Amikor az élet kárpótol a döntéseinkért

A stábbal, magával a rendezővel folytatott közös munka majdnem minden perce megfizethetetlen kincs számára.

Így került a borzsovai háziasszony képmása Cannes-ba
Így került a borzsovai háziasszony képmása Cannes-ba

„Cristian Mungiu egy végtelenül szerény, emberséges, kíváncsi személy, élmény volt vele már az első beszélgetés, s ez a hangulat az egész munkafolyamatra jellemző volt. Magam sem hittem, hogy jól értettem, amikor több alkalommal is megjegyezte, reméli, dolgozunk még együtt. Már az első online beszélgetésünkön megjegyezte, mennyire sajnálja, hogy első filmem egy ilyen epizódszerep lesz.

Hidegrázós volt az a pillanat, amikor a csíkszeredai filmbemutatót követő beszélgetés során is elmondta, reméli, lesz még alkalmunk a közös munkára, amikor akár egy nagyobb kaliberű szerepet is kaphatok.

Persze én ettől nem úgy rendezkedem be, hogy most valami elindult. Örvendek, hogy nem született meg bennem a várakozás, hogy mi lesz a következő. Ez egy mérföldkő az életemben, lezárása annak, hogy én színit végeztem, vagy hogy egyáltalán én ezzel a pályával kacérkodtam. Úgy érzem, kárpótolt az élet a döntéseimért, hogy nem kispadon várakoztam sok megalkuvás árán várva erre a lehetőségre egy színházban, vagy olyan munkák mellett amit esetleg nem örömmel végzek, csak csinálom, hogy ott legyek a tűzhely körül. Hogy úgy éltem az életemet, úgy hoztam a döntéseimet, ahogy szerettem volna, és mégis belecsöppentem egy ilyen lehetőségbe, ezért nagyon hálás vagyok. Hogy mit hoz a jövő? Az már ajándék” – mondja őszinte mosollyal.

Amerika, Anglia, Csíkborzsova

Sok állomása van Beáta életének, különböző szerepekkel. Középiskolai tanulmányait a székelyudvarhelyi Benedek Elek Tanítóképzőben végezte el, s tulajdonképpen az ottani színjátszó kör hozta meg a kedvét ahhoz, hogy hogy mint mondja, kisebb-nagyobb családi harcok árán Kolozsvárra a Babes-Bolyai Tudományegyetem színészképző szakára felvételizzen

A harmadik gyereket várja a család •  Fotó: Veres Nándor
A harmadik gyereket várja a család Fotó: Veres Nándor

„Udvarhelyen Fincziski Andrea színésznő volt a színjátszó körben a vezetőtanárom, a keze alatt jól összeforrottunk, és én nagyon élveztem ezt a munkát, azt éreztem, ez nekem van kitalálva.

Hatalmas motivációval érkeztem az egyetemre, nagyon szerettem, minden érdekes volt, amit tanultunk, de a motiváció a negyedik év végére elfogyott.

Akkorra láttam át nagyjából, hogy hol milyen társulatok vannak, mennyire kell jónak lenni, hogy része legyen valaki a rendszernek, s úgy éreztem negyedév végére, nem vagyok annyira tehetséges, hogy meg tudjak állni színésznőként a lábamon. Örvendek, hogy én ezt akkor beláttam, mert ez a felismerés sok szakmai kudarctól megvédett” – magyarázza.

A színpadot a falusi idillre cserélte •  Fotó: Veres Nándor
A színpadot a falusi idillre cserélte Fotó: Veres Nándor

Egyetemi tanulmányai befejeztével az Amerikai Egyesült Államokban töltött egy évet, ahol egy sikeres pályázatnak köszönhetően művészettörténetet és angolt tanult, s bár fontolgatta, hogy Oroszországba is elmegy színházat tanulni, végül az Amerikában töltött év „kihűtött minden színházzal kapcsolatos motivációt”.

Egy angliai kitérő után végül hazatért Székelyföldre, újságíróként dolgozott, s közben rátalált élete nagy szerepe: Csíkborzsovában egy mesés környezetben él családjával, és harmadik gyermeküket várják.

A cikk először a Székelyhon napilap Liget mellékeltében jelent meg 2022. július 8-án.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.