Keleti masszázstechnika az egykori hokistától

Péter Beáta 2018. április 20., 16:13

A test izmainak nyújtásában, lazításában segítenek azok a speciális nyomó, gyúró és söprő mozdulatok, amelyek a jumeiho masszázstechnika alapjai. E keleti masszázs célja a test szimmetriájának fenntartása – magyarázta János Imre, aki tizenöt év aktív jégkorongozás után kezdett el masszőrként dolgozni.

Keleti masszázstechnika az egykori hokistától
galéria
A jumeiho ötvözi a hagyományos japán és kínai masszázsterápiákat, alapfogásai a saolin harcművészek teljesítményfokozó, egészségmegőrző technikáiból származnak Fotó: yumeihotherapy.com

Természetesen nem egyik napról a másikra, az utóbbi években több tanfolyamot is elvégzett, így találkozott a jumeiho masszázstechnikával a csíkszeredai szakember.

„A szüleim ragaszkodtak hozzá, hogy itthon játsszak, tizennégy évesen a felnőttcsapathoz is bejátszhattam. Majd Pesterzsébeten kaptam lehetőséget, utána Dunaújvárosban, aztán újra itthon. Átigazoltam a brassói csapathoz, ott hat évet játszottam, az utóbbi években sérülésekkel küszködtem, de közben az utánpótlásnál edző voltam, sportegyetemet végeztem. Az akkori barátnőm orvosit végzett, ő kezdett el járni egy jumeiho masszázskurzusra.

Én is nagyon szerettem volna orvosit végezni, amikor a csapaton belül valamilyen sérülés volt, megsúroltam, az illető vállát helyreraktam, sokan mondták, hogy jó kezem van.

Amikor eljöttem a brassói csapattól, épp meghirdettek egy jumeiho kurzust, a korábbi biztatások nyomán gondoltam, hogy megpróbálom elvégezni. Nagyon nehéz volt, az anatómiát románul tanultam meg. Reggeltől estig tanultam. A klinikán, ahol a barátnőm dolgozott, felajánlották, hogy masszőrként dolgozhatok. Meg kellett tanuljak diagnosztizálni, most már ha valaki bejön az ajtón, látom, hogy például van-e hátgerincferdülése. Kifejlődött az a módszerem, amivel tudtam dolgozni a különböző betegeken. Ez egy jó iskola volt” – mesélte a történetét a fiatal masszőr.

János Imre Fotó: Péter Beáta

Brassóból Csíkszeredába hazaköltözve kialakított egy szalont, ahol dolgozik, de mint mondta, noha sok esetben bizonyított a jótékony hatása, a jumeiho masszázstechnikát kétkedve fogadják az új kliensek. „Csíkban még két kolléga foglalkozik jumeihoval. Székelyföldön nem annyira nyitottak az emberek, nem bíznak az új dolgokban. Ezt a fajta masszázst a földön, egy tatamin végezzük, és a páciens ruhában van, tehát ruhán keresztül masszírozunk. Ezt is furcsállják.” Rámutatott, sportolóként sok mindenre rájött, hogy mi lehet a probléma forrása, és azt hogyan kell kezelni. Például ha valakinek fáj a jobb forgója, akkor először a bal vállát kell masszírozni, utána a forgót. Az is lehet, hogy addigra ott az izmok már kiengednek, így nem is kell megdolgozni. De nézzük, mi is az a jumeiho.

Negyvennyolc órán keresztül van hatása a szervezetre Fotó: yumeihotherapy.com

De mi is az a jumeiho?  Ezt a gerincre alapozó masszázstechnikát Szaiondzsi Maszajuki (1943–2005) japán mester fejlesztette ki 1978-ban. Több mint száz fogásból állította össze. Úgy vélte, ha a test szimmetrikus, az izmok, kötőszövetek lazák, akkor megfelelő a vér- és energiakeringés is, így kevésbé valószínű a betegségek kialakulása.

A cél tehát a vázszerkezeti egyensúly megteremtése, a szimetriaközpontotnak a medencébe helyezése, ugyanis ha ez elbillen, akkor a szervezet egyensúlya is felborul.

A jumeihot mozgásszervi problémák, műtétek utáni rehabilitáció, sportsérülések, izomfájdalmak, gerincelváltozások, tartáshibák, medenceövi statikai problémák, vérnyomás- és vércukorproblémák esetén ajánlott alkalmazni, de szülés utáni statikai problémák helyreállításakor, migrénes fejfájásra, de megelőzésként is, hisz elősegíti az immunrendszer erősítését, a teljesítmény fokozását. Nem ajánlott ugyanakkor nyílt seb esetében, szoptatás alatt, rögtön a szülést követően, allergiás vagy epilepsziás rohamban, daganatos betegségekben szenvedőknek. A jumeiho ötvözi a hagyományos japán és kínai masszázsterápiákat, alapfogásai a saolin harcművészek teljesítményfokozó, egészségmegőrző technikáiból származnak. Alkalmazása során megszűnnek az izmok kötöttsége miatt létrejött ízületi blokkolódások, a gyúrást a meridián pályákon kifelé haladva végzik a végtagok irányába.

Másfajta sikereknek örvend most a volt jégkorongozó Fotó: Péter Beáta

„A hátgerinc az alapja, innen indulnak ki a derék- csípőproblémák, nyaki fájdalmak. Ha a csípő ferde, a csontok el vannak csúszva, a test más ívet vesz fel, és az egyik felén a szervek megnagyobbodnak, a másik felén összezsugorodnak. Kialakulhat májprobléma, cukorbetegség.

Ez a masszázsfajta segít az érrendszeri problémákon, mivel az izmot megmasszírozom. Sok ér el van záródva, mert az izom annyira feszült.

Ezért van a migrénes fejfájás is. A jumeihot egy héten egyszer szabad alkalmazni, mert negyvennyolc órán keresztül hatása van a szervezetre. Passzív mozgások vannak benne, ami nyújtásokkal történik, nyújtom a lábat, a hátat, a karokat. Több alkalommal is tapasztaltam, hogy olyan pontokat nyomunk meg, amelyek felszabadítják az energiaszinteket. Kisgyerekes édesanyáknak is nagyon ajánlott. Ők a gyerekeket általában mindig az egyik oldalukon cipelik, egy kézzel, a másikkal valami mást csinálnak, a csípőjükre helyezik rá. Kialakul, hogy ettől a tartástól a hát hátradől, a másik felén pedig elcsavarodik. Ettől a tartástól feszültség alakul ki a hátban. Ez a jumeihonak köszönhetően annyira helyre tud állni, amennyire az izomzat engedi” – magyarázta János Imre.

Hozzátette, öröm számára, ha valakinek tud segíteni, enyhíteni a fájdalmán, és ez másfajta siker, mint amilyent a pályán érzett.

1 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.