Maroshévíz, a fürdőváros

Antal Erika 2018. július 26., 15:08 utolsó módosítás: 2018. július 26., 15:44

A hazai turizmus támogatására biztat sok honlap, utazási ajánlat, reklámvideó, mert „szép ország a mienk, sok a látnivaló benne”. Ez tényleg így van, és – miért is ne –, egy hétvégére, egy-két napra érdemes nekivágni a közelebbi helyeknek, a két-háromszáz kilométeres távolságnak. Mi ezúttal nyakunkba vettük a világot, és Maroshévízre látogattunk.

Maroshévíz, a fürdőváros
galéria
Maroshévíz. Legalább tömegközlekedéssel megközelíthető Fotó: Toplita.eu

Marosvásárhelyről nehézkes eljutni Borszékre, ahol fesztivált szerveztek éppen és hirdették úton-útfélen, facebookon és újságban, hogy mennyi jó, színes program lesz, amiért érdemes ott tölteni a szabadidőt. Ám hamar kiderül, hogy naponta két buszjárat létezik, ami érinti Marosvásárhelyt és Borszéket is, Nagybányáról Suceavára, illetve Máramarosból Iași-ba tartva. Internetes helyfoglalás nem lehetséges, a helyszínen derül ki, hogy felfér az utas vagy sem, hétvégéről lévén szó, nem biztos, hogy vasárnap haza is tud jönni az ember. Ha szállást foglal az üdülővároskában, és nem érkezik meg, oda a foglalás, s a kifizetett pénz. Úgyhogy további alternatívákat keresve jöttünk rá, hogy Maroshévízig vonattal is el lehet jutni, majd onnan tovább ugyanazzal a buszjárattal, amellyel Marosvásárhelyről is indulhattunk volna. Ha valóban arra törekszik Borszék elöljárósága, gazdasági szférája vagy a megye vezetősége, hogy fellendüljön a különben szép és élni akaró település, akkor talán tenni kellene valamit a könnyebb megközelítés biztosítása érdekében.  

Indulás előtt nincs vonatjegy 

Marosvásárhely talán az egyetlen olyan erdélyi nagyváros, amelynek a vasúti pályaudvarára nincs buszjárat. A helyi tömegközlekedési járatok ugyanis a Dózsa György utcában 500 vagy 700 méterre közelítik meg az állomást, onnan még cipekedni kell, hát inkább taxira áldozunk.

Három vagonnal jár a Marosvásárhely – Bukarest gyorsvonat Fotó: Antal Erika

Naponta egy gyorsvonat indul, amely a Székelyföldön át Bukarest irányába tart, az is mindössze három vagonnal közlekedik, ezért megtörténhet hétvégén – amikor az ingyen utazó diákok utaznak otthonról vissza az egyetemi városokba – , hogy indulás előtt már nincs helyjegy. Ezt elkerülendő,

jó, ha az utazó előtte egy-két nappal bebiztosítja magát és jegyet vesz, lehetőleg vissza is,

ha tudja pontosan a visszaút napját, illetve ha nem akar lemaradni a gyorsvonatról. A felújított, tiszta és civilizált állomáson csupán egy pénztár tart nyitva, ott szorong előtte mindenki, aki a hamarosan induló személyvonattal szeretne eljutni a szomszédos faluba, vagy aki hosszabb utazást tervez például Budapestre. A pénztáros látván a hosszú sort, kiszól, hogy akik a személyvonattal utaznak, jöjjenek előre, aztán következhet a többi utas. Amikor hosszas várakozás után sorra kerülünk és kiderül, hogy másnapra vennénk vonatjegyet, kedvesen megkér, menjünk fagyizni és húsz perc múlva jöjjünk vissza. Visszajövünk és kiderül, a jegy kiadása olyan hosszas folyamat, hogy valószínű sokan lekésték volna a vonatot miattunk. 

Az elfeledett Urmánczy

A megszerzett voantjegyekkel másnap utazunk: Maroshévíz (Toplica) két órányira van a gyorsvonattal Marosvásárhelytől. A városkában két szabadtéri strand és egy fedett wellness központ is van. Bár Maroshévízről többnyire a Bánffy fürdő jut eszébe mindenkinek, a város szívében, a vasútállomástól öt percnyi sétára egy szépen felújított, immár tíz éve újra működő termálvizes strand, az Urmánczy fürdő is várja a fürdőzni-vágyókat.

Olimpiai méretű, termálvizes medence az Urmánczy-strandon Fotó: Antal Erika

Az Urmánczy-leszármazottak, miután visszakapták a fürdőt, belevágtak a felújításába, s egy korszerű, színvonalas strandot hoztak létre.

„Miután már egyértelművé vált, hogy vissza kell szolgáltassa az állam, többet már nem törődtek vele, teljesen hagyták lepusztulni és a város szeméttelepévé válni”

– meséli Szabó Kálmán, az egyik tulajdonos, aki feleségével, Terkával folyamatosan ott van, gondját viseli a helynek, felügyeli a konyhát, a büfét, szóba áll a vendégekkel. Érdeklődésünkre elmondják, a medencéből több tonnányi szemetet szedtek ki, a háztartási szeméttől az építkezési törmelékig mindent odahordtak a környékről. Új kerítést építettek, illetve a közvetlenül mellettük folyó Maros partját is meg kellett betonnal erősíteniük, hogy elkerüljék az árvízveszélyt, illetve a part esetleges beomlását. Az olimpiai úszómedence mellett több kis medencét is létrehoztak, így egészen kisgyerekeknek, illetve nagyobbacskáknak is van lehetőségük a fürdőzésre. A gyerekes családokra gondoltak, amikor kis játszóteret is építettek a strand területére, homokozóval, mászókával, csúszdával és hintával, sok-sok játékkal kezdve a kis vedertől a kisautóig, az építőkockákig szinte minden megtalálható. Zuhanyzófülkék, öltözők, illetve mosdók állnak a strandolók rendelkezésére. A tisztaságot folyamatosan ellenőrzik, gondoskodnak, hogy mindig minden használható és civilizált legyen. A medencék vizét a termálforrások táplálják, amelyeknek 26 fokos a hőmérséklete és többféle ásványi anyagokat tartalmaznak és gyógyhatással bírnak.

Hívogató tiszta víz a medencékben Fotó: Antal Erika

A strandolás nem csak azért éri meg, mert civilizált a hely, pénzügyileg sem készít ki teljesen, ugyanis a belépő hétköznap felnőtteknek 10 lej, gyerekeknek 6, hétvégén 15 és 10 lej. Már csak a nyár kéne olyan legyen, hogy többször is ellátogathassunk a közelben lévő fürdővárosokba.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.