Mi is ez a TikTok? Ötperces okosító aggódó szülőknek

Molnár Rajmond 2020. március 10., 15:20

Egyre nagyobb teret hódít – különösen a fiatal korosztály körében – a közösségi média egyik legújabb trendje, a TikTok. Noha sokan még nem igazán vannak tisztában azzal, hogy mire is jó ez a mobilos alkalmazás, kis túlzással kijelenthető: népszerűsége manapság a Facebookéval és az Instagraméval vetekszik. Szakember segítségével jártuk körül, hogy mi is a közösségi felület sikerének titka, illetve milyen kockázatokat rejt magában.

Mi is ez a TikTok? Ötperces okosító aggódó szülőknek
galéria
Facebook, Instagram, Snapchat, majd TikTok. Változó világ, változó trendek Fotó: Erdély Bálint Előd

A TikTok egy olyan mobilos alkalmazás, amely a felhasználók által készített rövid (15 másodperces) videók megosztására szolgál. A videók nagy része playbackelő (rögzített hang visszajátszása) és/vagy táncos videó. De megjelennek a videós mémek, a „kihívások” és „szívatós” videók is. A világszerte már több mint 500 millió felhasználóval rendelkező mobilos alkalmazás azt állítja magáról, hogy „biztonságos teret nyújt egyedi és kreatív önkifejezéshez”. A felhasználók egyrészt a vicces, érdekes videók miatt, másrészt a pozitív visszajelzések keresése és a népszerűség érzése miatt használják a platformot. A közösségi felület váratlanul jött népszerűségéről, valamint annak felhasználókra tett hatásáról Baracsi Katalin internetjogászt kérdeztük.

Más néven már ismert volt

A szakember kifejtette, a TikTok nem egy előzmény nélküli alkalmazás, Musically néven már korábban is ismert volt. A most felnövekvő nemzedék az online térben inkább vizuálisan fejezi ki magát, így magától értetődő, hogy egy táncolós, tátogós alkalmazás nagyon is közel áll hozzájuk. A TikTok könnyen kezelhető, kreativitást és digitális kompetenciát fejlesztő applikáció (videókészítés, vágótechnika, zenei szerkesztés), amelynek felelőtlen használata természetesen kockázatokat is rejt magában.

„A világhálón számos személyes adat és információ kering rólunk, amit akár mi magunk töltünk fel vagy mások segítségével kerül az online térbe.

Fontos megtanítani minden korosztálynak, hogy engedély nélkül, megalázó, bántó, sértő tartalommal bíró felvételt nem lehet feltölteni.

Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy az engedély nélküli tartalomfeltöltés a személyiségi jogok megsértését vonja mag után. Egy elszabadult felvétel pedig online bántalmazássá (cyberbullying) is kinőheti magát, ami a román Büntető törvénykönyv alapján bűncselekménynek számít” – szögezte le Baracsi Katalin.

Szexire, erotikusra sikerült felvételek

Kifejtette, a platformra feltöltött táncolós videók az esetek nagy részében igencsak szexire, erotikusra sikerült felvételek, amelyek felkelthetik a felnőtt férfiak érdeklődését, akik megpróbálnak a felhasználókkal kapcsolatba lépni. Sajnos egyre többször fordul elő, hogy lányok arról számolnak be, hogy ismeretlenek személyes találkozót vagy meztelen képet kértek tőlük egy-egy TikTok-videó kapcsán. A szakember szerint arra is oda kell figyelni, hogy nyilvános vagy privát videókat teszünk-e ki.

„A lájkok és a követők a nyilvános videókból jönnek. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egész világ látja a felvételeket.

Ha valaki csak a lájkok alapján ítéli meg magát, az az önértékelésére is rosszul hat, és akár mentális problémák is kialakulhatnak”

– fogalmazott. Baracsi Katalin leszögezte, a szülőknek fontos tudniuk erről az alkalmazásról, és segíteniük kell gyermeküket abban, hogy biztonságos tartalmakat töltsenek fel. 

Mire kell figyelni szülőként?

„Az első kütyü- és internethasználattól kezdve olyan kapcsolatot kell kialakítani a gyermekkel, hogy mindig érezze, számíthat a szülőre. Szülőként pedig képezze magát az ember az aktualitásokról. A legegyszerűbb forma: ki-ki kérdezze meg gyermekét, épp mi köti le a neten, mit és miért használ, kérjük, hogy mutassa meg, miként kell használni, vagy akár szálljunk be egy közös játékba is. Baj esetén pedig felnőtt fejjel is legyünk nyitottak a segítségkérésre, akár más szülő vagy szakember igénybevételével. A legfontosabb, hogy a gyerek biztonságban érezze magát” – hangsúlyozta.

Merre tartanak a trendek? 

Kérdésünkre, hogy az utóbbi idők trendjei szerint merre tartanak jelenleg a fiatalok közösségimédia-fogyasztási szokásai, Baracsi Katalin elmondta, mivel sokan sokféle közösségimédia-felületet használnak, életkornak megfelelően lehet differenciálni a jelenlegi és jövőbeli trendeket is. Az Instagram, TikTok és a Snapchat reneszánszát éli – folytatta –, de például a 16 évnél idősebb korosztály körében már lecseng a TikTok. A számítógépes játékok világában élők számára felfutó platformok a Reddit és a Discord. Az üzleti életben, közéletben tevékenykedő fiatalok pedig a Twitteren is megmutatják magukat.

Az internet megjelenése előtt is jellemző volt, hogy minden generáció a maga útját járta Fotó: Erdély Bálint Előd

„Nem klasszikus közösségi médiumok, de szintén ebbe a körbe tartoznak a csevegőprogramok, amelyek a kapcsolattartás elsődleges felületei. A nagy kérdés, hogy vajon a Facebook tud-e olyat mutatni, amivel visszacsábítja erre a felületre a fiatalokat, akik inkább máshol vannak, és hogy az applikációfejlesztések terén ki lesz az új versenytárs. Ezek a tényezők mind-mind befolyásolják a trendeket. Mindegyikben közös viszont, hogy törekedni kell a felelős és tudatos használatra, egymás jogainak tiszteletben tartására” – hangsúlyozta Baracsi Katalin.

Hozzátette, az internet megjelenése előtt is jellemző volt, hogy minden generáció a maga útját járta, és megvoltak a csak rá jellemző tevékenységek. Nincs ez másként a net világában sem, nyilván ezért népszerű a TikTok és a hozzá hasonló közösségi platformok a fiatalok körében, ezeken a felületeken ugyanis könnyedén megtalálhatják és megmutathatják saját magukat.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.