Zeneterápia, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz

Péter Beáta 2018. május 03., 19:21 utolsó módosítás: 2018. május 03., 19:27

Hogyan lehet a zenével pozitívan hatni a testre és lélekre? Ez a kérdés foglalkoztatta Riz Olivért, aki azért kezdett el zongoradarabokat írni, hogy a saját közérzete jobb legyen, hogy a kihívásokkal teli élethelyzetekben belülről kapjon segítséget. Most másoknak is segít zeneterápiás óráival.

Zeneterápia, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz
galéria
Nem lett zongoraművész, más tetszett meg a zenében Riz Olivérnek

Riz Olivér zenészcsaládban született, édesapja Kisszabó Gábor zenész, kulturális menedzser és basszusgitáros, több magyar együttes, többek között az Első Emelet és a Solaris tagja volt. Édesanyja Riz Laura latin és jazz énekesnő, dalszerző. 2013-ban tartott először zeneterápiás órákat Budapesten, majd Monacóba költözött, ahol egy egészségközpontban vezetett csoportos és egyéni foglalkozásokat. Így lett a hobbijából hivatás. 2014-ben jelent meg első albuma, Deep Within címmel.

„A szüleim is zenészek voltak, ezért elkerülhetetlen volt, hogy nagyon korán találkozzak a zene szeretetével. Már gyerekkoromban éreztem, hogy ezzel dolgom lehet, mert órákat tudtam ülni a zongora előtt a nagyszüleimnél és dallamokat írni. Teljesen magával ragadott ez a világ, az, hogy amit belül hallok, megpróbálhatom kívül megszólaltatni” – emlékezett vissza.

Mint mondta, nem lett zongoraművész, mert egész más tetszett meg a zenében. A zeneiskolában feladott darabokat kevés lelkesedéssel tanulta meg, és gyakran előfordult, hogy egy-egy ütem helyett valami mást játszott, valamit, amiről úgy érezte odaillik. A zongoratanárnői ugyan emiatt nem voltak lelkesek, de őt csak az mozgatta, hogy zenét szerezhessen, az előadóművészet kevésbé.

Minden rezgés

„Eleinte a 432 Hz-re hangolással találkoztam. Tudtam, hogy korábban a hangszerek mélyebben voltak hangolva, tudtam, hogy az ősi civilizációkban milyen nagy szerepe volt a hangnak, és további kutatásaim során megértettem, hogy minden rezgés. Az, hogy milyen rezgés ér bennünket óriási hatással van egészségünkre, közérzetünkre. A hangokkal képesek vagyunk nem csak a hangulatot megváltoztatni egy szobában, hanem egyenesen hatni vele például az agyműködésre. Gyerekkorom óta foglalkozom meditációval. Meditációban az agy egyre lassabb és egészségesebb agyhullámokat termel, alfa és téta hullámokat.

A zene segítségével el lehet érni, hogy sok év meditációs gyakorlat helyett a zenét hallgatva az agy elkezdjen alfa hullámokat termelni, és ezáltal bekapcsolni a szervezet öngyógyító folyamatait.

Ez csupán csak a kezdet. Azt hiszem, hogy el fog jönni az idő, amikor a zenével konkrétan akár egészségügyi problémákat is lehet kezelni. Ilyen kezdeményezés akár a Ringató zenés nevelési program, ennek keretében újszülötteknek énekelnek kórházakban, és ilyenek a binaurális és izokrónikus hangok” – magyarázta Olivér, hogy miért van jótékony hatása a különböző frekvenciákon megszólaló hangoknak. Úgy véli, létezik egy olyan nyelv, amely sokkal többet képes adni, mint a szavak összessége és ez a zene.

De mi is az a zeneterápia?

A zeneterápiás alkalmak során élő zongorajátékkal végeznek olyan vizualizációs gyakorlatokat, amelyek pozitívan hatnak az ember lelki fejlődésére. Egyéni óra keretében pedig ezt még célzottabban lehet végezni. Olivér szerint ha valakivel együtt ül az ember egy ilyen foglalkozáson, akkor a kettőjük energiájából jön létre a zene és a gyakorlat is.

Ahová nem érünk el a beszélgetéssel, a zene oda is eljut Fotó: Pixabay.com

„A zene egy ilyen terápián túlmutat a szavakon, ahová már nem érünk el a feltáró beszélgetéssel, azt megmutatja a zene. Az órák végén gyakran csinálunk olyan vezetett meditációt, mely konkrétan arra az élethelyzetre irányul, melyben segítséget kér a résztvevő. Sok emberrel találkoztam, akik szorongással, pánikbetegséggel, önbizalomhiánnyal, lelki gondokkal küzdöttek. Ezekben az esetekben mindig nagyon hatásos volt a zeneterápia. Sok olyan emberrel is találkoztam, akiknek fizikai betegségük volt és állapotuk javult. Elsősorban viszont ez nem erről szól.

A zeneterápia lényege, hogy általa közelebb kerülj önmagadhoz. Amint elfogadod azon dolgokat magadban, ami ellen küzdesz, amint fényt viszel azon sötétebb helyekre, ahol a félelmeid lakoznak, azok a barátaiddá válnak.

Az egész lényege igen egyszerű, közelebb kerülni önmagunkhoz és szívünkhöz. Amint ez a közeledés elkezdődik, úgy változik közérzetünk és élethelyzeteink is. Ha az ember önmagához hű, akkor történhet bármi az életben, az mindig az igazság megnyugtató erejével lesz jelen és ez az örömteli pillanatainkat még szebbé varázsolja, a kihívásokban pedig erőt ad. A közös munkánk alatt tehát a zene és meditáció erejével dolgozunk. Az egyéni óra egy feltáró beszélgetéssel indul. Megnézzük, hogy mi az, amivel dolgozni szeretnél, mi van benned és milyen mélyre tudunk menni. Az óra második felében egy nagyon egyszerű zenés meditációt végzünk.  Ezek a meditációk arra a konkrét élethelyzetre fókuszálnak, amivel jöttél. Mind a zene, mind a meditáció abban a pillanatban születik meg. Belőled és belőlem. Azt a célt szolgálja, hogy fejlődj, gyógyulj és elérd, amit szeretnél. Ez egy olyan tér és idő, mely csak rólad szól, érted van.”

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.