Még ha van is valakinek ennyi kapacitása és lelkesedése, a tapasztalat azt mutatja, hogy az átverés dinamikájához hűen, akik be akarnak csapni, azok mindig pár lépéssel előbb járnak azoknál, akiket éppen át szeretnének verni. Ezért szeretném mindig, mindenhol nyomatékosítani, hogy a fenntartható életmódra való törekvéseknél is érvényes, hogy nem kell (lehet) tökéletesen csinálni, elég, ha „elég jók” vagyunk benne.
Ha ezen az úton szeretne valaki haladni, véleményem szerint egyik kulcs az, hogy olyan termékeket válasszon, amelyeket a lakhelyéhez képest a lehető legközelebb állítottak elő. Hasonlóan a svájciakhoz, nézzük meg, hogy amire szükségünk van, megtalálható-e a kertünkben. Ha nem, kérdezzük meg a szomszédot, neki van-e. Ha neki sincs, akkor keressünk valakit a településünkön, akinek esetleg lehet. Ha ott sem találunk, próbáljuk meg a régióban, a megyében, az országban. És ha az országban sem találunk egy adott terméket, lehet nincs is rá szükségünk. Természetesen ugyanez a kép Románia gazdasági viszonylataiban kissé árnyaltabb, de fontos tudni, hogy minél messzebbről jön egy termék, annál nagyobb az információs zaj körülötte, így annál nehezebb hozzájutni a vele kapcsolatos hiteles információkhoz.
Ebben a cikkben a zöldrefestés globális jelenségének ellensúlyozásaképpen, szeretnék rávilágítani és kiemelni pár olyan környezetbarát címkét, amelyek garantálják, hogy az adott termék előállítása, kereskedelme és hulladékként való kezelése során nem károsították számottevően a természeti környezetünket, hogy a folyamatban dolgozó emberekhez etikus módon viszonyultak.
Az alább felsorolt tanúsítványok mellett számos más is létezik, ezekről egy sokkal részletesebb adatbázist a Tudatos Vásárlók Egyesületének honlapján találhatnak azok, akik további információkat szeretnének.
Az Európai Uniós Ökocímkét 1992-ben az Európai Bizottság és a tagállamok közösen hozták létre azon termékek és szolgáltatások jelölésére, amelyek előállítása, használata és használat után, hulladékként való kezelése során számottevően kevésbé károsítják a természeti környezetünket. A vállalkozások saját elhatározásból folyamodhatnak a tanúsítvány megszerzéséhez, amely egy egységes európai uniós szabályrendszerre épül és időközben meg kell újítani. Az EU Ecolabel-hez hasonlóan hiteles nemzeti ökojelzés a német Kék Angyal (Blauer Engel), az északi országokban használt Északi Hattyú Ökocímke (Nordic Ecolabel) vagy a magyarországi Környezetbarát termék címke is.
Az eurolevél az Európai Unió területéről származó, száz százalékban ökológiai gazdálkodásból származó zöldségek, gyümölcsök, fűszerek, húsok vagy a belőlük származó termékek jelölésére használt címke. A köznapi nyelvben bionak nevezett élelmiszerek jelzését 2010-ben hozták létre, amelyet nagyon szigorú, egységes uniós szabályok mentén lehet beszerezni. Minden tagállam rendelkezik nemzeti tanúsító hatósággal és saját logóval is, amely mellett kötelezően meg kell jelennie az egységes EU-s logónak is.
A Fair trade jelzés a méltányos kereskedelemből származó termékeket jelöli. Leggyakrabban a kávé, kakaó, csoki, déli gyümölcsök, tea és távolkeleti fűszerek csomagolásán találkozhatunk ezzel a címkével. Az 1958-ban indult fair trade mozgalom célja, hogy a globális kereskedelmi tevékenységből származó haszon etikus, méltányos módon kerüljön elosztásra a termelők és kereskedők, a fejlett és a fejlődő országok között, figyelembe véve az éppen aktuális gazdasági, szociális és környezetvédelmi körülményeket. Ezt a tanúsítványt a Nemzetközi Fairtrade Címkéző Szervezet (Fairtrade Labelling Organisation International – FLO) tagszervezetei ítélhetik oda, olyan kritériumok mentén, amelyek figyelembe veszik a munkavállalók bérezését, munkafeltételeit, a termelés és feldolgozás folyamán használt vegyszereket, a természetes ökoszisztémák védelmét.
A Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa (Forest Stewardship Council – FSC) egy független nemzetközi szervezet, amely 1993-ban alakult azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a globális erdőpusztítás következményeire és hogy olyan konkrét cselekvési terveket fogalmazzon meg, amelyekkel aktívan tehetünk a természeti ökoszisztémák védelme érdekében. Egyik legfontosabb tevékenysége egy felelős erdőgazdálkodást igazoló tanúsítványrendszer kiépítése és működtetése, amely garantálja, hogy az FCS címkével ellátott faipari termékek gyártása során betartották a környezetvédelmi és társadalmi felelősségvállalásra vonatkozó szigorú kritériumokat.
A Tenger Felügyeleti Tanács (Marine Stewardship Council – MSC) az FSC mintájára a fenntartható vadvízi halászati tevékenység tanúsításával foglalkozó független, non-profit, nemzetközi szervezet. Olyan halászati eljárásokat támogat, amelynek során biztosított az adott ökoszisztéma egyensúlyának megtartása, a halállomány túlhalászása helyett biztosítva van az egyedszám stabilitása, szaporodóképessége, sokszínűsége és mindemellett a halakon kívül a többi élőlény védelme is. Ha ezzel a címkével találkozunk egy termék csomagolásán, akkor azt jelenti, hogy az adott termék vad vizekből származik, őshonos a halászat helyszínén, a halakat nem hízlalják és nem kapnak gyógyszereket. Ezt a védjegyet a halászattal foglalkozó vállalkozások mellett a beszállítói lánc tagjai (éttermek, halsütődék, stb.) is használhatják, amennyiben kizárólag MSC minősített termékeket forgalmaznak.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.