Horzsolások, vágások: hogyan kell ápolni a gyerekek sebeit?

R. Kiss Edit 2017. június 07., 17:25 utolsó módosítás: 2017. június 07., 17:27

Beköszöntött a nyár, szinte egész nap a szabadban rohangálnak a gyermekek, és a különböző esések, kisebb balesetek száma is óhatatlanul megnő. A szülők többségének megvan már a bevált módszere a sebek, horzsolások, vágások kezelésére, de kíváncsiak voltunk, hogy mit szól ehhez a szakember, milyen a szakszerű ellátás, mi javasolt, és mi nem. Kérdéseinkre Kovács Emőke csíkszeredai háziorvos válaszolt.

Horzsolások, vágások: hogyan kell ápolni a gyerekek sebeit?
galéria
Kovács Emőke háziorvos: mindig kezet kell mosni, mielőtt elkezdik ellátni otthon a sebet Fotó: Veres Nándor

– Kezdjük talán az enyhébb horzsolásokkal. Mit tegyen a szülő, ha gyermeke lehorzsolt könyökkel vagy épp térddel érkezik haza a játszótérről? Mivel ajánlott lemosni, szükséges-e fertőtleníteni, kell-e ezt követően valamilyen port vagy kenőcsöt alkalmazni, be kell-e kötni a sebet?
– A horzsolás enyhébb formájánál, a karcolásnál – amikor csak a bőr legfelső rétege sérül, lekaparódik, körülötte pedig enyhe duzzanat, elszíneződés jelenik meg – nincs nagyobb tennivaló, elég, ha letisztítjuk tiszta vízzel és hideg borogatást helyezünk rá.

Hintőporokat ma már nem igazán használunk, mivel fizikailag irritálják a sebet, nem engedik a seb szellőzését, így inkább hátráltatják, mint segítik a gyógyulást.

A valódi horzsolás során a hámréteg ledörzsölődik, a sérült irharéteg szabaddá válik, így a seb felületén lévő idegvég-készülékek sérülnek, kiszáradnak, ez pedig kifejezett fájdalmat okoz. Erre mondjuk, hogy nagyobb a fájdalom, mint a baj. A horzsolt sebek felszínén pörk képződik, az igazi sebgyógyulás a pörk alatt zajlik, amikor befejeződik a folyamat, a pörk alá kúszó hám felemeli azt és leesik.Fontos, hogy mielőtt elkezdjük ellátni a sebet, alaposan mossunk kezet.

Ha kisebb sérüléssel van dolgunk, elég azt folyó víz alatt megtisztítani, majd egy száraz, tiszta törölközővel leitatni,

az alkohol használata ugyanis irritál, gyerekek ezt nehezen tűrik, ezért nem szükséges a használata. A kisebb horzsolásokat jó szabadon hagyni, minél többet érintkezik a levegővel, annál hamarabb gyógyul.

Sebtapasz. Kisebb sérüléseknél használatos Fotó: Pixabay

Nagyobb kiterjedésű sérülésnél, ha szennyeződés is van a sebben, átmossuk oxigénes vízzel (hidrogén-peroxid oldat), fertőtlenítjük betadinnal (előnyösebb ezt használni, mivel kivédi a jódtinktúra irritáló, hegképző hatását), majd sebtapaszt helyezzünk fölé, illetve nagyobb sebeket kötözzünk be gézpólyával.

– Mennyi a gyógyulási idejük ezeknek a horzsolásoknak?
– A kisebb horzsolások körülbelül öt nap alatt gyógyulnak, egy nagyobb kiterjedésű, mélyebb horzsolás gyógyulásáig tíz nap is eltelhet.

– Mi a jele annak, ha esetleg elfertőződik a seb?
– A sérülés helyén fájdalom, duzzanat jelentkezik, a terület vörösebb, melegebb és funkciózavar jellemzi, ha mindezekhez még láz, hidegrázás, még fokozottabb, hirtelen duzzanat társul, akkor fertőzésre kell gondolni, ami megfelelő orvosi ellátást igényel.

– Mélyebb sebek esetén mi a teendő, hogyan mossuk, fertőtlenítsük, kezeljük, kössük be ezeket?
– Ha a seb mély, zúzott, egyenetlen szélű, nagyon vérzik, akkor tisztítsuk, fertőtlenítsük, helyezzünk rá steril nyomókötést és forduljunk orvoshoz.

– Mit kell tenni vágások esetén, milyen lépéseket kövessenek a szülők az ellátásban?
– A vágott seb hamar gyógyul, mivel a sebszélek élesek, összeilleszthetők, az üreg tiszta, nem roncsolt. Ha kisméretű  és nem túl mély, a sebtisztítás, fertőtlenítés után sebösszehúzó tapaszt lehet fölé tenni, ami biztosítja a seb tökéletes záródását. Mélyebb és nagyobb kiterjedésű sebeknél pedig szükség lehet azok összevarrására.

– Mikor kell mindenképpen orvoshoz fordulni horzsolások, sebek, vágások esetén?
– Ha a seb nagy kiterjedésű, mély, esetleg nem sikerült jól kitisztítani, idegen test fúródott bele, ha fennáll a fertőzés veszélye vagy már annak jeleit látjuk, mindenképp forduljunk orvoshoz. Ha roncsolt, harapott sebről van szó, eleve fertőzöttnek tekintjük.

Kutyaharapás. Alapból fertőzöttnek tekintik Fotó: Pixabay

– Mit lehet tenni otthon kutyaharapás esetén?
– A harapott sebre jellemző a szemfogak okozta szúrás, illetve – a harapás mélységétől függő – a többi fog által okozott vágás, zúzódás, akár szakítás. A sebet fertőzöttnek tekintjük az állat nyálában, fogain található kórokozók – vírusok, baktériumok – jelenléte miatt, ezért

kötelező módon mossuk át oxigénes vízzel, fertőtlenítsük betadinnal, ha vérzik, akkor nyomókötés felhelyezésével csillapítsuk a vérzést.

A harapott seb mindenképpen orvosi ellátást igényel, általában nem varrják össze, de esetenként, ha mélyebb sebről van szó, sebészeti beavatkozásra is szükség lehet. Antibiotikum adása indokolt, és fontos a tetanusz mellett a veszettség megelőzése is.

– Mi legyen otthon a házipatikákban a kisebb sérülések ellátására?
– Fájdalomcsillapításra a jól ismert gyulladáscsökkentők alkalmazhatók, emellett legyen otthon steril gézlap, különböző méretű sebtapaszok, gézpólyák, fertőtlenítésre oxigénes víz, alkohol, betadin és jó, ha tartunk steril kesztyűt is otthon. A hámosító kenőcsöknek széles skálája megtalálható a gyógyszertárakban, gyógynövénytartalmú spray is használható, ha a pörk korábban leesik vagy elhúzódik a sebgyógyulás folyamata.

Amikor játszótéren vagyunk gyermekeinkkel, jó, ha van a táskánkban víz és néhány sebtapasz,

így szükség esetén akár helyben le tudjuk mosni a sebet, és leragasztva megelőzhetjük, hogy a friss sebbe szennyeződések kerüljenek.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.