Segítség, nem beszél a gyerekem!

Szász Cs. Emese 2018. január 29., 15:09 utolsó módosítás: 2018. január 29., 17:09

Bár számos gyerek már egyévesen elkezd szavakat mondogatni, sokan még háromévesen sem szólalnak meg. Az aggódó szülőknek ilyenkor nem sokat segítenek a játszótéri anyukatársak furcsálló tekintetei, a nagymama sopánkodása, de még önmaguk marcangolása sem. Gergely Annamária logopédust arról kérdeztük, mikor kell aggódnia egy szülőnek, és mit tehet, hogy gyorsítsa a megkésett beszédfejlődést.

Segítség, nem beszél a gyerekem!
galéria
A megkésett beszédfejlődésnek számos oka lehet Fotó: Pixabay.com

Az anyanyelv elsajátításában nagyon nagy egyéni eltérések mutatkozhatnak – mondja Gergely Annamária logopédus. A csecsemők általában 3-4 hónaposan kezdenek el gagyogni, majd 6-8 hónaposan alakul ki az anyanyelv artikulációs bázisa, 9 hónaposan a környezet hangjait kezdik el utánozni, majd egyévesen a környezetükből hallott szavakat kezdik utánozni, bár ekkor még nem értik azok jelentését. Mivel a beszédfejlődés feltételeit a környezet biztosítja, vagyis amit és ahogyan hallja a környezetét beszélni, azt úgy tanulja meg a gyerek, éppen ezért fontos tisztán, ugyanakkor vontatottan, emelt hangon, jól artikuláltan beszélni a gyermekhez, azaz dajkanyelven – fogalmazza meg a szakember. Hozzáteszi: mindezt azonban maximum a gyermek egy-másféléves koráig, utána már hátráltatja a beszédfejlődést. Ebben az időszakban a gyermek felfigyel arra, hogy azonos hangjelenségek mindig azonos tárgyakat, jelenségeket, indulatokat fejeznek ki. Eleinte a szavaknak csak egy-egy szótagját mondja, a szókincs igazából akkor kezd el rohamosan gyarapodni, amikor a gyermek kérdezni kezd.

Másfél éves korra 80-100 szavas szókincse van egy átlagos gyereknek, ami hároméves korra körülbelül 300-450 szóra bővül.

A negyedik életév végére a szókincs ugrásszerűen megnő, a gyerek már a nyelvtani formákat is helyesen használja, mondatai egyre hosszabbak lesznek, és iskolakezdésre eléri a beszéd a normális szintet – foglalja össze a beszédfejlődés átlagos fázisait a szakember, aki szerint a statisztikai adatok azt mutatják, hogy a lányok hamarabb elkezdenek beszélni, mint a fiúk, azonban itt is hatalmas egyéni különbségeket lehet felfedezni.

Kizárni egyéb szervi problémákat

Na, de mi van akkor, ha a mi gyerekünk nem átlag, ha háromévesen nemhogy 300-as szókincse nincs, de még jóformán meg sem szólal? Gergely Annamária szerint fontos kihangsúlyozni, hogy

a beszédelsajátítás alapvető feltétele az ép idegrendszer, az ép hallás és az ép beszédszervek.

Ha ezek közül bármelyik valamilyen oknál fogva sérült vagy működésében gátolt, kihatással lesz a beszédfejlődésre is. Éppen ezért elsősorban ezeket kell tisztázni, kizárni.

Gergely Annamária logopédus szerint a hajlam és a környezet is meghatározza, mikor kezd beszélni egy gyerek Fotó: Haáz Vince

A szakember szerint azonban ezeknek már jóval korábban vannak jelei: például nem reagál a gyermek az erős hangokra, nem vagy csak nagyon keveset gagyog, nem vagy keveset mosolyog, az első szavak megjelenése után a beszédfejlődés megakad: ezek mind figyelmeztető jelzések lehetnek. Azonban ha a gyermek két, két és fél éves korában is csak mutogatással érteti meg magát, nyálazik, rosszul rág, nyel, nem érti az egyszerűbb szavakat, érdemes szakemberhez (logopédushoz, pszichológushoz, audiológushoz) fordulni segítségért.

„Ha az egyéb szervi problémákat kizártuk, akkor a megkésett beszédfejlődés nem más, mint a normál beszédfejlődés késése, az érési folyamatok elhúzódása, a környezet hatására kialakult hajlam. Vagyis az elmaradás nem minőségi, csak mennyiségi, azaz a normál fejlődés beszédelsajátítási fokain halad végig a gyerek, csak késve, három-négyéves kor között”

– mondja Gergely Annamária.

Akkor is beszéljünk a gyerekhez, amikor még biztosan nem érti, mit mondunk Fotó: Pixabay.com

Ezzel a szakember már azt is elmondta, hogy mi állhat a háttérben: az érési folyamatok késése, veleszületett hajlam, örökletesség: ez apai ágon kétszer gyakoribb, mint anyai ágon, de kedvezőtlen pszichoszociális hatások (izoláció, szeparáció), enyhe nagyothallás, rendszeres náthás-hurutos állapot, középfülgyulladás, allergia, a perifériás beszédszervek rendellenességei – mint amilyen a szájpadhasadék, nyelv-, az ajak deformitása, lenőtt nyelv – mind-mind késleltethetik a beszédet.

A szülő felelőssége

A logopédus szerint amilyen összetett a beszédfejlődés, annyira összetett okai lehetnek annak is, hogy későre beszél a gyerek, de természetesen a szülőtől is függ, hogy mikor szólal meg a csemete.

„Azt látom, hogy nem mindig a szülő rontja el, de vannak esetek, amikor bizony a szülő is ront a helyzeten.

Sokan a rohanó életmódjukban próbálják felgyorsítani a gyerek fejlődését is: nem rakják le a földre, hogy kússzon, másszon a gyerek, hanem egyből felállítják, járókába teszik. Márpedig a beszéd előfeltétele a mozgás: ha nincsen kúszás, mászás, járás, illetve késik, akkor legtöbb esetben a beszéd is késni fog” – mondja a szakember.

A gyerekkel töltött minőségi időt semmi sem helyettesíti Fotó: Pixabay.com

Hozzáteszi: a szülő másik felelőssége, hogy mennyit tölt a gyerek számítógép, tablet, tévé előtt. A logopédus nem gondolja, hogy teljesen tiltani kellene a gyereket ezektől a mai eszközöktől, de az sem helyes, hogy órákat eléje tesszük a gyereket, hogy nekünk legyen időnk főzni, takarítani, dolgozni. Úgy véli, ma már életünk részévé váltak ezek a kütyük, és a gondosan megválasztott mese a tévéből vagy egy játék a tableten nem okoz gondot, de ne ez legyen az esti mese, közös játék vagy a beszélgetés helyettesítője. Márpedig a gyerekre fordított minőségi időt semmi sem pótolja – hangsúlyozza a logopédus. „A gyermek számára és a beszédfejlődés szempontjából is a legfontosabb az együtt töltött minőségi idő, amikor csak rá figyelünk, vele beszélgetünk, játszunk, kergetőzünk, bújócskázunk, mondókázunk, énekelünk, mesét olvasunk. Erre minden gyermeknek szüksége van, és az lenne jó, ha erre tudatosan figyelnénk szülőként” – figyelmeztet.

Játékos fejlesztés otthon is

A szülő játékosan, otthon is sokat tehet gyermeke beszédfejlődéséért: a hintáztatás (fejjel lefelé, lepedőben), száj körüli játék, grimaszolás, fogmosás, nyelvöltés, vicsorítás, buborékfújás, hablabdafújás, köpés (meggy-, cseresznyemag), vízköpős játék, szájharmonika mind-mind segítheti a beszédfejlődést, mint ahogy nyilván a mozgással kísért énekek, mondókák, ritmusjátékok is jót tesznek.

A logopédus szerint számos otthoni játék is segíthet Fotó: Haáz Vince

„Minél előbb történik a fejlesztés játékos formában, annál hamarabb elsajátítja a gyermek a nyelvi kompetenciákat. Amennyiben ezek a játékos gyakorlatok sem vezetnek eredményre, ajánlott egy logopédust felkeresni” – fogalmazza meg a szakember. Hozzáteszi:

a környezetétől hatalmas odafigyelést, elfogadást és türelmet igényel egy ilyen gyerek,

hiszen lehet, hogy ugyanazt többször el kell ismételni a szülőnek, megnevezni a tárgyakat, mindezt úgy, hogy ne érezze a gyerek erőltetésnek, és ne éreztessük vele, hogy ez így nincs jól. A gyereket bátorítani kell a beszédre, és nem felhívni a figyelmét arra, hogy ő bizony nem vagy nem úgy beszél, mint társai.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.