Az emlékek felelevenítése Fazakas Ildikó egyéni kiállításán
Nagy Lilla
•
2025. január 17., 18:39
• utolsó módosítás: 2025. január 17., 18:44
Fegyelem a játékban: ekképpen jellemezhetnénk Fazakas Ildikó INTRO című, Csíkszeredában nyílt kiállítását. A grafikus ugyanis alkotásaiban játszik a térrel, a textúrákkal, a technikákkal, és mindezt sajátos művészi módján teszi.
• Fotó: Szőcs-Veres Imola/HMKK archívuma
Az INTRO Fazakas Ildikó csíkszeredai képzőművész és tanár rég várt kiállítása, amelyet csütörtök este nyitottak meg a csíkszeredai Megyeháza Galériában, és amely február 18-áig látogatható.
Bevillanó emlékek, történetek, a személyes múlt fotókban dokumentált fragmentumai, elvarratlan szálak, gyűrődések, rideg, mégis ismerősen otthonos terek, identitásunk darabkái, melyek révén megközelíthetővé válunk önmagunk számára is”
– fogalmazott a megnyitón a kiállított alkotásokkal kapcsolatban Túros Eszter művészettörténész.
Fazakas Ildikó és Túros Eszter a megnyitón • Fotó: Szőcs-Veres Imola/HMKK archívuma
Rámutatott, a kiállított alkotások a művész személyes hangvételű, önmagát megismerni, érteni, feloldozni, felszabadítani vágyó lelki folyamatának a lenyomatai, egyfajta önkeresési út a már felnőtti létben. Így az alkotások foszlányokból tevődnek össze, a különböző textúrák és technikák kavalkádja, játékos megközelítése ennek a súlyos, elkerülhetetlen témának: az önkeresésnek. Az alkotások monokrómok, sokszor realisztikus ábrázolások, így egy-egy régi fénykép hatását kelthetik a nézőben.
• Fotó: Szőcs-Veres Imola/HMKK archívuma
„Intro a kiállítás hívószava. Fazakas Ildikó úgy invitál bennünket erre a személyes hangú kiállításra, úgy nyit felénk, hogy gesztusával egyúttal grafikai világának zártságára, intimitására, saját művészi karakterének egyik legalapvetőbb jellemvonására is rámutat. Egy befelé forduló, csendesen zajló alkotói folyamatnak, egy sajátos megismerési, önismereti munkának, öngyógyításnak lehetünk beavatottai.” Túros Eszter szerint az alkotások helyszíneit, alakjait nem kell ismernünk ahhoz, hogy otthonosan mozoghassunk tereikben.
Ismerős képek jelennek meg, nosztalgiát keltenek bennünk.
Visszatérő motívum a gyermek alakja, amely lényegében bármelyikünket ábrázolhatná. Művészi értékét pedig csak fokozza ezeknek az ismerős képeknek a megtörése, összegyűrése, eltakarása más anyagokkal.
• Fotó: Szőcs-Veres Imola/HMKK archívuma
A kiállított munkák önmagukban is teljes értékűek, viszont az összes munka egy egészet alkot a kiállítótérben.
A kiállítás elrendezése, az alkotásokhoz hasonlóan, a töredékesség hatását kelti. Természetesen adódó hiányérzetekkel, kitöltetlen felületekkel, takarásokkal, átfedésekkel.
Bár kétségtelenül valamiféle rendteremtés, egyensúly igénye tükröződik ebben, az alkotó meg sem kíséreli a klasszikus értelemben vett harmónia illúzióját megteremteni, hanem inkább végtelenül leegyszerűsített, sallangoktól mentes kifejezésmódra törekedve, az érteni és értetni akarásra helyezi hangsúlyt” – fogalmazott Túros Eszter megnyitóbeszédében. Hozzátette, mindez pedig megnyugtató hatással van a nézőre, hiszen a saját tökéletlenségét, rendetlenségét ismeri fel, s azt, hogy más is épp olyan káoszban éli az életét, mint ő maga.
Fazakas Ildikó és Túros Eszter • Fotó: Szőcs-Veres Imola/HMKK archívuma
Fazakas Ildikó 1998-ban diplomázott a kolozsvári Művészeti és Formatervezői Egyetem képgrafika szakán. Számos könyv és gyerekirodalmi kiadvány illusztrációját készítette, jelenleg az alkotói munka és illusztrálás mellett művésztanárként, valamint a Napsugár és Szivárvány gyermekirodalmi folyóiratok illusztrátoraként dolgozik.