– Honnan az ötlet, miért éppen dokumentumfilm?
– Jakab Antal püspök életét, papi és főpásztori munkásságát könyvekben már feldolgoztuk, beszédeit, szentbeszédeit is kiadtuk két évvel ezelőtt kétkötetes gyűjteményes kiadásban. Nevét viselő díjat alapítottunk, amit 2010 óta minden évben átadunk, világszerte számos, a születésének centenáriumi évét (2009), és beleszámolva több száz megemlékezést szerveztünk a tiszteletére. Egy valami hiányzik a felsorolásból: életének és életművének a filmes feldolgozása. Sőt, ez nemcsak a mi leltárunkból hiányzik, hanem általában is,
A legelső szempont tehát ennek a hiánynak a pótlása volt. Másodsorban Jakab Antal segédpüspökként és megyéspüspökként a kommunizmus idején közel két évtizeden keresztül volt az erdélyi katolikusság sokat küzdő, megbecsült főpásztora, a korszak e szeletének feldolgozása tehát történelmi-egyháztörténeti ismereteink gyarapítása szempontjából sem alábecsülendő jelentőségű.
Évek óta sürgettem, hogy próbáljunk meg egy ilyen dokumentumfilmet megvalósítani, de ez nem ment egyik pillanatról a másikra, hiszen támogatóra volt szükség és a filmkészítés területén jártas, megbízható szakemberekre, akik szerény költségvetés mellett is hajlandók a kivitelezés nem kis munkáját elvállalni és lelkiismeretesen teljesíteni.
– Ki, kik készítik a filmet?
– Hosszú előkészület után benyújtott kérelmünket a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alap pozitívan bírálta el, és támogatásáról biztosította a filmet. Miután erről tudomást szereztünk, olyan alkotókat kerestünk, akik helyben – Székelyföldön – élnek, ismerik a terepet, a történeti hátteret, a szereplőket és akikkel már van munkakapcsolati tapasztalatunk. Így kértük fel a feladatra az EPI INFO Companyt és személy szerint Csúcs Máriát és Csúcs Pétert, az MTVA csíkszeredai tudósítóit, akik valóban minden igyekezetükkel azon vannak, hogy az elképzeléseinknek megfelelő film szülessen.
– Mire fektetnek hangsúlyt?
– Szándékunk szerint bemutatjuk Jakab Antal püspök életútját születésétől a haláláig, kicsit alaposabban körüljárva a gyermekkorát, a római tanulmányait, a teológiai tanári és a titkos ordináriusi idejét, a tizenhárom börtönévet. Az igazán nagy hangsúlyt természetesen a főpásztori idejére helyezzük, azon belül is leginkább a küzdelmeire szeretnénk kitérni, arra, hogy
hogyan talált megoldást a diktatúra idején a templomok építésére és javítására, a gyulafehérvári teológián az állam által erőltetett létszámkorlátozásra,
hogyan kezelte a politikai fordulatot, miként érte el, hogy utódja magyar ajkú legyen és így tovább. Ötvenhárom perc nem ad lehetőséget arra, hogy mindent kellő részletességgel szóba hozzunk, bizonyos életmozzanatokat csupán megemlítünk, azt viszont nagyon szeretnénk, hogy Jakab Antal püspök életének és tevékenységének fő sarokpontjait a néző alaposabban is megismerje, és ez a viszontagságos, szenvedésekkel tele életút és a mégis mindig hittől, akarástól, bizakodástól sugárzó emberarc kristálytisztán kirajzolódjék számára.
– Hol forgatnak, milyen helyszíneken?
– Minden olyan helyszínt felkeresünk, ahol Jakab Antal élt, szolgált, vagy amelyhez valamilyen életesemény köti. Szülőfalujában, Kilyénfalván már kétszer volt forgatás, első papi szolgálati helyén, Ditróban és Gyulafehérváron is járt már a stáb. Forgattak Gyergyószentmiklóson és Csíksomlyón is. Szeptemberben Búzásbesenyőt keressük fel, ahol Jakab Antal a börtönből való szabadulása után szolgált,
majd Hajdúnánás következik, ahol az első világháború idején a Jakab család, székelyek ezreivel együtt, menekültként élt, és ahol a kis Antika az elemi iskola második osztályát végezte.
Az év hátralévő részében minden olyan otthoni helyszínen megtörténik a forgatás, amely Jakab Antal életéhez kapcsolódik, februárban pedig, a püspökké szentelés idején, annak helyszínén, Rómában forgatunk. Ha minden a terv szerint halad, a római forgatást követő két-három hónap alatt már csak pótforgatásokra kerül sor, ebben az időszakban a szerkesztés, a vágás, a film befejezése lesz a legfőbb feladat.
– Mikor lesz látható a film?
– A támogatási szerződésben foglaltak szerint ez év májusától számítva egy esztendő áll rendelkezésre a megvalósításhoz, amiből egy negyedév már eltelt. A Jóisten segítségével 2019 májusában-júniusában a film elkészül, és megkezdhetjük a díszbemutatók szervezését. Legalább három díszbemutatót tervezünk, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson és Budapesten. Igény és a szükséges feltételek megléte esetén további vetítéseket is tartunk majd a főegyházmegyében és azon túl, valamint reményeink szerint a köztelevízió is levetíti. Tervezzük, hogy a filmet hosszabb távon DVD-n is elérhetővé tesszük.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.