Most, hogy nyakunkon az oscar- és egyéb díjszezon (a Golden Globe-okat már kiosztották), több fesztiválfilm is széles körű moziforgalmazásba kerül, amik jó eséllyel pályáznak a legjobb év eleji filmélmények címére a filmrajongóknál. Ezek mellett persze számos más új alkotás érkezik a mozikba a felhozatalból pedig kiválasztottuk az általunk hét legjobban várt filmet. Ajánló.
Péntektől a romániai mozikban is nézhető, Az ember akit Ovénak hívnak bestseller amerikai filmváltozata. A népszerű regényből már készült egy eredeti, svéd filmváltozat 2015-ben, ám a hollywoodi filmipar is a széles közönség elé tárja most az Ove helyett Ottónak nevezett megözvegyült, magánakvaló, goromba öregember történetét. Az már evidencia, hogy Tom Hanksnek nincsenek rossz filmjei, így ő játssza Ottót, ami egy biztos pont az emberek moziba hívásra, amennyiben ő néz le a film plakátjáról. Aki nem olvasta a regényt, vagy nem látta a svéd eredetit, az amerikai film előzetesét látva, gyorsan levághatja, hogy ebben a történetben mire megy ki a játék, azonban csak ezt látva is megjöhet a kedvünk a házsártos Otto átalakulásának történetére, ami egy igazi feelgood filmélményt ígér ebben a szürke és kilátástalan év eleji időszakban.
Damien Chazelle (Whiplash, La La Land, Az első ember) igazi nagyagyú úgy történetmesélés, látvány, játékidő és színészek tekintetében, ugyanis a Margot Robbie és Brad Pitt főszereplésével érkező mozi akár az év Volt egyszer egy Hollywood...-ja is lehet, csak épp tömegjelenetekkel, zenével, dekadenciával és eszembent bulikkal tarkítva Hollywood aranykorában. Bár Chazelle legutóbbi filmje, a Ryan Gosling főszereplésével készült Neil Amstrong biopic nem szólt akkorát mint a két korábbi alkotása, a Babylon most a nagy visszatérése, amivel Oscar-jelöléseket és akár díjakat is bezsebelhet. Egyes kritikák szerint a filmben Margot Robbie eddigi élete alakítását nyújtja, és a másik főszerepet játszó Brad Pitt is feltehetően kap egy újabb jelölést a legjobb színész kategóriában, még ha nem is nyeri meg azt, mint a Tarantino-filmben nyújtott alakításáért. És, hogy milyen sokkoló őrültségeket hoz ki Chazelle a ’20-as évek álomgyárából, hamarosan megnézhetjük a moziban.
Nagyon reméljük, hogy nálunk is moziforgalmazásba kerül Martin McDonagh (Erőszakik, Három óriásplakát Ebbing határában) legújabb filmje amit a kultikussá vált Erőszakik (In Bruges) két főszereplőjével, Colin Farrellel és Brendan Gleesonnal készített el. A múlt század eleji angol-ír háború árnyékában, egy kis ír szigeten játszódó történet két barátról szól, akik közül az egyik egy szép napon eldönti, hogy nem kedveli a másikat. Farrel és Gleeson ismét lehengerlő alakítást nyújtanak, ezt a filmet pedig a lehető legkevesebb előzetes tudással érdemes megnézni, úgyhogy csak az indítsa el a beágyazott előzetest, akit nem zavar, hogy bizonyos fordulatokat ellő már a film előtt. Mi szóltunk.
A legendás Steven Spielberg filmrendező, Hollywood egyik nagy öregje élete alkonyán elkészítette a talán legszemélyesebb filmjét, az önéletrajzi ihletettségű The Fabelmanst, ami az 1950-es években játszódik, és mondhatni, hogy egy szerelmeslevél a klasszikus filmkészítéshez, ugyanakkor egy nagyon drámai családi történet is, amiben fellelhetők a fent említett önéletrajzi vonatkozások. Spielberg már meg is nyerte ezzel a filmmel a legjobb rendezőnek és a dráma kategóriában a legjobb filmnek járó aranyglóbuszt, és már biztos, hogy az oscar-mezőnyben is kiemelt helyet kap az alkotás. Mi pedig csak azt reméljük, hogy moziban még elcsíphetjük, mert biztosan főbenjáró bűn ezt az alkotást az otthoni képernyőink valamelyikén nézni.
Cate Blachett egy világhírű zeneszerző-karmestert alakít? Ide vele! Todd Field, a Velencei Filmfesztiválon bemutatott alkotása egy kitalált zeneszerző összeomlását mutatja be, amit nagyon jól fogadtak a kritikusok, kiemelve Cate Blanchett páratlan alakítását. A lélektani dráma elég komor hangulatúnak tűnik, sokan pedig azt feltételezték a látottak után, hogy Lydia Tár egy létező személy, holott ez egyáltalán nem így van, de nyilván kölcsönzött típusjegyeket az író-rendező a valóságból. Az Amerikai Egyesült Államokban már moziforgalmazásba került film oscar-esélyesnek tűnik, Cate Blanchett már meg is kapta az Aranyglóbuszt az alakításáért, az oscar-versenyben pedig a Babylonból lehet Margot Robbie a nagy kihívója.
Könnycsatorna elméletileg nem marad szárazon Darren Aronofsky (Rekviem egy álomért, Fekete hattyú, Anyám!), amiben a parkolópályára szorult és testileg-lelkileg is tönkrement egykori hollywoodi akciósztár, Brendan Fraser visszatérését láthatjuk. Az A24 független filmstúdiónál készült alkotás szintén a Velencei Filmfesztiválon debütált, és mindenki, aki már látta csak ajnározni tudja, hogy mennyire egy érzelmes és megható alkotás, és hogy Fraser oscart-érő alakítást nyújt benne a túlsúlyos tanárként, aki családjától elszakadva, egyedül él és mivel nehezére esik a mozgás, online tartja az óráit. Lányát a Stranger Thingsből ismert Sadie Sink alakítja és a hosszú évek utáni találkozásuk lesz a cselekmény mozgatórugója. Reméljük, hogy a díjszezon farvizén az itteni mozik is műsorukra tűzik majd.
Ari Aster, Jordan Peele és Robert Eggers. Hollywood három újdonsült rendező-fenegyereke, akik olyan sötét és borzongató filmeket tette le a nézők elé, hogy azok többnyire rögtön hivatkozott klasszikusokká váltak az egyedi történetmesélésük, témájuk vagy éppen a cselekmény nem mindennapi kibontakozása és prezentációja miatt. Eggers és Peele tavaly mindketten előrukkoltak a saját magukhoz képest is erős atmoszférájú és különleges történetvezetésű filmekkel (The Nortman és a Nope), idén pedig Ari Asteren a sor, hogy elvigye a nézőt az újabb őrületbe. Aki látta már a rendező korábbi filmjeit, a Hereditaryt és a Midsommart, az tudja, hogy miről beszélünk, hiszen mindkét alkotás arról híres, hogy folyamatosan elborzaszt, az utolsó jelenetek és képkockák pedig beleégnek a néző retinájába és agyába. Aster új filmjének főszereplője Florence Pugh után a legendás Joaquin Phoenix lesz, és egy Bea nevű férfiról szól, akinek találkoznia kell a vele nagyon fura viszonyban levő anyjával.
A sokáig csak Dissapointment Blvd. munkacímen futó projektről korábban annyi derült ki, hogy több mint 3 és fél óra hosszúságú lesz, ám a stúdió ennél rövidebb változatot kért a rendezőtől, hiszen sok potenciális nézőt elijeszthet az ilyen hosszú játékidő, ami azt eredményezheti, hogy a film nem lesz kifizetődő, és a mozikban megszokott körülmények között bemutatható. Az első előzetes nemrég jött ki, de a képsorokat látva nem kerültünk sokkal közelebb ahhoz, hogy miről is fog szólni a film, de a látottak alapján biztosan nem vagyunk felkészülve az újabb őrült utazásra, amire idén áprilisban Ari Aster visz minket.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.