Múzeumi sztorik: a pityókaszedés mint ihletforrás

Péter Beáta 2024. október 12., 11:53 utolsó módosítás: 2024. október 13., 11:28

A Csíki Székely Múzeumban az októberi hónap tárgyát az őszi színekbe öltöző természet, illetve az évszakhoz köthető mezei munka ihlette, a pityókaszedés. A Krumpliszedőket szemlélve, az idős Nagy Imre festői világa tárul elénk – egyetlen képbe sűrítve.

Nagy Imre: Krumpliszedők (részlet) •  Fotó: Forrás: Csíki Székely Múzeum
galéria
Nagy Imre: Krumpliszedők (részlet) Fotó: Forrás: Csíki Székely Múzeum

A csíki múzeum képzőművészeti gyűjteményének jelentős részét zsögödi Nagy Imre hagyatéka képezi, éppen ezért az intézmény feladatának tekinti, hogy a nagy művész emlékét őrizve, időről-időre elérhetővé tegye alkotásait a nagyközönség számára. 2018-ban a festőművész születésének 125. évfordulója alkalmából rendeztek kiállítást a zsögödi galériában, egy évvel később az Állatok című időszakos tárlatot nyitották meg ugyanitt, majd 2021-ben nagyszabású kiállítást tekinthettünk meg a Mikó-várban Lányok, asszonyok Nagy Imre művészetében címmel.

Nagy Imre Krumpliszedők című (festmény, olaj/vászon, 1968, méretei: 130,3 x 145,8 cm, ltsz. 1064) kései alkotása monumentális darab, sokszereplős olajkompozíció, ahol mintha a témához köthető tevékenységek, mozdulatok, cselekvésfajták lajstromát látnánk. Nagy Imre utolsó alkotói korszakának jelentős, ugyanakkor jellegzetes darabja – mutatott rá Túros Eszter művészettörténész, a Nagy Imre-hagyaték kurátora.

A nagyméretű falusi életképen a hazai tájak kanyargó domborulatain spirálisan felsorakoztatott erős testalkatú figurák zsúfolásig töltik a teret.

Ebben a valószerűtlen sűrűségben már-már nosztalgikusan köszönhet vissza ennek a sokak által ismerős tevékenységnek a hangulata, ugyanakkor Nagy Imre művészetének legfontosabb karakterjegyei, jellegzetes alakjai, kedvelt témái is tetten érhetők.”

•  Fotó: Forrás: Csíki Székely Múzeum
Fotó: Forrás: Csíki Székely Múzeum

Elmondta, a Csíki Székely Múzeum gyűjteményében található több ezer vázlat tanúskodik arról, hogy a zsögödi mester egész életében a kiválasztott festményen is felsorakoztatott emberi alakokat, jellegzetes formákat, a mezei munkához köthető mozdulatokat formálta képpé, illetve arról, hogy Krumpliszedőkön is szép számban megjelenő állatok vagy a falu, a táj témája alapvető fontosságú művészetében.

Alakjai úgy lakják be művészetét, úgy bukkannak fel a különböző képeken, hogy a jellegzetes „beállításokkal”, festészetében sokszor felbukkanó figuráival az ismerősség érzését keltheti. Ezen a képen például több szereplőben is felfedezhetjük a „nagy múzsa”, Apor Mária alakját.

„Az egyszerű, hétköznapi témaválasztás, a falusi élethez hozzátartozó tevékenységeket már-már tárgyilagosan láttató alkotás minden természetessége ellenére egy hosszas vázlatozást követő konstrukció, kezdve a kép baloldalán látható, Nagy Imre önarcképeit idéző festő figurájától, a vaskos parasztasszonyok korábbi nagy festményekről (például az Almaszedők, Répaszedők, Az én falum stb.) ismerős alakjain át, a mindenhol felbukkanó állatokig, a táj domborulatait benépesítő figuráktól képről már-már kiszoruló horizontig. Az idős Nagy Imre festői világa tárul elénk, egyetlen képbe sűrítve” – magyarázta Túros Eszter.

A festmény megtekinthető a múzeum jegypénztárában keddtől vasárnapig, naponta 9 és 17 óra között.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.