A nyári hónapok mindig „gyengébbek” voltak a sorozatfelhozatal tekintetében (már ami a mennyiséget illeti), de az éppen átalakuló streamingpiac ezt is rendesen megváltoztatta az elmúlt években. A mostani július vége, augusztus eleje ráadásul minőségi néznivalókat hozott: a múlt hétvégén jelent meg két új presztízssorozat, emellett tényleg jó filmek is felkerültek a streamingfelületek kínálatába. Ajánlónkban ezeket foglaljuk össze.
Bár az Apple Tv+ nem érhető el Romániában, ez nem akadályoz meg abban, hogy a jobbnál jobb sorozataikat nézzük, most például a Black Bird-öt, ami egy Mindhunterbe oltott True Detective a tárgyalótermi és a börtönsorozatok minden jellegzetességével és nyomasztó atmoszférával. Egyik főszereplője az a Taron Edgerton, aki eljátszotta már Elton Johnt a róla szóló életrajzi filmben, a Rocketmanben, de sokak számára az első két Kingsman-film „Tökijeként” lehet ismerős. A másik főszereplőt Paul Walter Hauser játssza, és nincsenek szavak arra, hogy milyen bőr alá mászós, hidegrázós az alakítása, de ez az a sorozat, amiben utoljára láthatjuk a nemrég elhunyt színészlegendát, Ray Liottát is. A történet egy börtönbe került drogdílerről szól, akit beszerveznek, hogy egy, nála sokkal súlyosabb bűnöket elkövetett rabokat tömörítő fegyházba vonuljon, hogy ott kiszedje az egyik fogvatartottból, hogy hová rejtette el az általa meggyilkolt lányok holttestét. A minőség a korábbi HBO-sorozatok színvonalát idézi, minisorozat révén pedig mindössze hat epizóddal kell beérnünk, ami nem kap folytatást.
Augusztusra időzítette az egyik éves nagyágyúját a Netflix a Stranger Things negyedik évadának kirobbanó népszerűsége és a Resident Evil-sorozat szégyentelen bukása után (igen, az egyik legrosszabb sorozat, ami valaha készült). Ezt a csorbát próbálja most kiköszörülni a híres fantasy-szerző, Neil Gaiman képregényeiből készült széria, ami Morpheusról, az álmok fejedelméről szól, és misztikus, földön túli világokban, mitológiai lényekkel és karakterekkel játszódik. A sorozat az előzetes aggodalmak ellenére nagyon is jól sikerült, többek között annak is köszönhetően, hogy maga az alapanyag szerzője, Neil Gaiman is dolgozott rajta, hogy tényleg olyan legyen, mint ahogy ő elképzelte. A képregény ismerői tudják, hogy itt is számos esetben változtattak bizonyos dolgokon, de a visszajelzések alapján egy egész jó adaptáció született, aminek majd tűkön ülve várhatjuk a következő évadát, miközben beruházhatunk a Sandman-képregényekre, vagy épp egyéb más Gaiman-klasszikusokra, amik mind minőségi fantasy-olvasmányok.
Sokan felkapták a fejüket, amikor bejelentették a 20th Century Studiost (korábban 20th Century Fox) is birtokló Disneynél, hogy új Predator-film készül. Ez még önmagában nem is olyan nagy dolog, tekintve a korábbi Predator-folytatások (köztük az Antal Nimródé is) nem éppen kiemelkedő színvonalát. Itt azonban csavartak egyet a bevált formulán, és nem egy újabb, a jelenben játszódó folytatást, hanem egy, az eredeti két film 300 évvel ezelőtti előzményét készítették el. A Predator tehát itt nem kommandósokra vadászik a dzsungelben, hanem egy komancs törzs mindennapjait dúlja fel, köztük is egy fiatal lányét, aki a neki szánt gyűjtögető sors helyett inkább vadászna a törzs férfitagjaihoz hasonlóan. Joggal merül fel a kérdés, hogy miként tudják felvenni a harcot az íjjal és lándzsákkal rendelkező indiánok a halálos lény ellen. A meglepően fordulatos, hibáktól egyáltalán nem mentes, kellemes kikapcsolódást nyújtó filmből mindez kiderül, amit feltehetően a szűkösebb költségvetés és a tévéfilmes jelleg miatt nem a mozikban, hanem a Hulu streamingszolgáltatón, nálunk pedig az azt birtokló Disney+-on mutattak be.
A Pixarnál, házon belül is próbálták már meglovagolni a nagyon jól sikerült Agymanók bravúrját, a lelkekről és a túlvilágról szóló Soul azonban nem lett akkora nagy durranás, mint az érzelmeket cuki lényekként bemutató elődje, még annak ellenére sem, hogy a pandémia miatt ezt is streamingre száműzték. Most az Apple Tv-nél próbálkoztak egy hasonlóval, ami egyértelműen nem érhet a fent említett Pixar-animációk nyomába, de nagyon próbálkozik. A Skydance, Applenél bemutatott rajzfilmje az emberek szerencséjét és balszerencséjét randomizáló világról, az ott dolgozó leprikónokról, fekete macskáról, sárkányról, unikornisról és a közéjük csöppenő, rettentően balszerencsés lányról, Samről. Az aranyos rajzfilm nem világmegváltó, egyszeri délutáni vagy esti kikapcsolódásnak viszont tökéletes.
Ha már animáció, akkor nem mehetünk el amellett sem, hogy felkerült Disney+-ra a Lightyear, a Toy Story Buzz Lightyearjének előzménytörténete, ahol az asztronauta valóságbeli kalandjaiba kapunk betekintést. Aki nem ment el érte moziba, most pótolhatja, hiszen a Pixar legújabb alkotása lesz az, ami majd beszedi a fontos filmes díjakat animáció-kategóriában. Várhatóan a fent említett Luck-ot is nevezi az Apple Golden Globe-ra és Oscarra, de a veterán Pixar újabb rajzfilmje ellen semmi esélyük még akkor is, ha nem ez a legjobb alkotásuk. És persze a Disneyt ez tovább motiválja arra, hogy ne eredeti ötleteken alapuló rajzfilmeket készítsenek, hanem bejáratott és népszerű franchise-ok újabb és újabb leágazásait adják a nézőknek évről évre.
Az FX új sorozata (ami nálunk hivatalosan sehol sem elérhető) a kőkemény drámák kedvelőinek lophatja be magát a szívébe. Christopher Storer sorozata egy fiatal séfről, Carmyról szól, aki a fine dining világából tér vissza üzemeltetni a családi szendvicsezőt. A Chicagoban játszódó történetben rengeteg konfrontáció, feszültség, és erős érzelmi pillanat van, ahogy az étterem dolgozói és tulajdonosai vívják a nap-mint-nap folytatódó harcaikat egymással és a vendégekkel. Nem egy könnyű néznivaló, de mindenképp érdemes adni egy esélyt, hiszen az év egyik legjobb sorozatáról van szó.
A 2018-ban a világot felforgató Tham Luang-barlangi mentőakció túlzás nélkül az egyik legnagyobb médiaérdeklődésre tartott számot, ami érthető, hiszen gyerekek élete forgott kockán, és az egész világ várta lélegzet-visszafojtva, hogy előkerülnek-e épségben a barlang mélyéről, ahová az áradás következtében beszorultak. A mentőakcióról a National Geographic készített The Rescue (Mentőakció) címmel dokumentumfilmet, ami megnézhető a Disney+-on, emellett pedig a rendezőlegenda, Ron Howard és produkciós cége úgy gondolta, hogy megérdemel a történet egy egészestés filmfeldolgozást. Ebből lett a most az Amazon Prime streamingszolgáltatón bemutatott Thirteen Lives, amihez olyan sztárokat sikerült megnyerni a mentést végző búvárok és szakemberek szerepére, mint Viggo Mortensein, Colin Farrel, vagy Joel Edgerton. A közel két és fél órás film után szem nem marad szárazon, talán ezért is jó, hogy otthon, a magunk csendességében tudjuk megnézni egy fárasztó munkanap után, vagy egy lazítós hétvégén.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.