A siker titka a hagyomány

Liget 2021. augusztus 03., 11:27

Ifjúsági világbajnok volt, de 18 évesen abbahagyta a versenysportot. A híres Jesse Owens Amerikába akarta csalni, de nem élt a lehetőséggel. Guráth Béla később a két Németországban ért el szakmai sikereket, de a rendszerváltás után hazatért Erdélybe. Vele olvashatnak interjút a Székelyhon legfrissebb számának Erdélyi Sport kiadványában.

A siker titka a hagyomány
galéria
Guráth Béla (jobbra) egy nemzetközi versenyen Fotó: Guráth Béla archívuma

Guráth Béla Kolozsváron született 1942. április 28-án. Édesapja, id. Guráth Béla 1952-ben tagja volt a helsinki olimpiai vívócsapatnak. A párbajtőröző ifj. Guráth Béla tizenhat évesen már felnőtt válogatott volt.

1960 áprilisában Szentpéterváron ifjúsági világbajnok lett, ezzel megszerezte a román vívósport első aranyérmét világversenyen.

A római olimpia után visszavonult a versenysporttól, ezt követően csak amatőr versenyeken vett részt. 1982-ben Kelet-Berlinből Nyugat-Németországba költözött, ahol máig sikeres vállalatot alapított. Nyugdíjba vonulása után, a 2000-es évek elején hazatelepedett.

Dr. Guráth Béla napjainkban Fotó: Horváth László

Milyen alapon dől el, hogy valakiből kardozó, tőröző vagy párbajtőröző lesz? – tevődik fel a kérdés, erre válaszolva mondja el Guráth Béla, hogy tulajdonképpen mindenki tőrrel kezdi, az adja meg a technikát. „Én a kardtól féltem, ilyen fegyver soha nem is volt a kezemben. Apám kardozó volt, jött haza edzésről, versenyekről, tele volt véraláfutásokkal. Gyerekkoromban tőröztem, bajnok voltam, aztán egy edzőtáborban apámat meggyőzte egyik edző barátja, hogy belőlem párbajtőrözőt kell faragni. Főleg az alkatom miatt voltam erre alkalmas. A párbajtőr kívánja a legkevesebb energiát, mivel minden akció egy találat.

A tőr és a kard konvencionális fegyverek: egy támadást ki kell védeni, és csak azután vághatok vissza”

– mondja egyben kiemelve, a párbajtőrnél nincs konvenció, aki előbb szúr, azé a pont, együttes találat esetén pedig mindketten kapnak pontot.

Guráth Béla az ifjúsági világbajnokság dobogójának legmagasabb fokán Fotó: Erdélyi audiovizuális archívum

Guráth Béla szerint a testi adottság is nagyon fontos: a kardozók általában zömökebbek, a tőröző filigránabb, aki magas, abból párbajtőrözőt csinálnak. A vele készült interjú teljes szövegét a Székelyhon napilap legfrissebb számának Erdélyi Sport kiadványában találják meg.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.