Karakterében régi, mégis alapjaiban új: a második generációs Duster

Pinti Attila 2017. december 18., 15:30

Eddig nem az jellemezte a Dacia modelljeit, hogy túl sok tekintetet vonzottak – az egyszerű, megfizethető típusok a forgalomba olvadva teljesítették feladatukat, és ennyi. A néhány napja kapható második generációs Duster után azonban már megfordulnak az úton.

Karakterében régi, mégis alapjaiban új: a második generációs Duster
galéria
Kompaktabbnak tűnik elődjénél, holott alig néhány milliméter a méretbeli eltérés Fotó: Pinti Attila

Elődjénél kicsit hosszabb, picit keskenyebb, a tengelytávok viszont milliméterre megegyeznek: a Duster II, noha szinte teljesen új autóként érkezett december 8-án a romániai márkakereskedésekbe, felmenőjétől örökölt néhány kulcselemet.

A megtévesztő

A Duster II méretben tehát alig különbözik a felmenőjétől, annak robusztus karakterét is hiba nélkül viszi tovább, mégsem tűnik ráncfelvarrásnak. A legfontosabb, hogy az A-oszlopot 5 centiméterrel „előbbre húzták”, így a szélvédő laposabb szögben fekszik. Az üvegfelületekkel egyébként sokat spóroltak: az övvonal magasabban fut, így kisebbek az oldalablakok. A masszív sárvédőív-szélesítés mint Dacia-stílusjegy megmaradt, az első fényszórók pedig teljesen új formát kaptak. A modernizált, arányosabbra szabott külső miatt a tesztút alatt volt olyan, aki elsőre azt hitte a Dusterről, hogy Sandero Stepway.

Nemsokára gyakori látvány lehet a közutakon Fotó: Pinti Attila

Ha valami végképp eloszlatja a kétségeket, az a farrész. A formatervezők itt nyúltak legjobban bele a megszokott és megszeretett formákba, az eddigi faék egyszerűségű lámpákat egy összetettebb, mutatós alakzat váltotta. A motorháztetőt sem hagyták érintetlenül, két hangsúlyos domborodás töri meg a felületet, ami nemcsak külsőre néz ki jól, hanem a sofőrnek is mutatja, merre vannak a vas határai.

„Rágyúrtak” a kényelemre

A külsőhöz hasonlóan majdnem minden elemében új a beltér is, amelynek van egy olyan aduásza, ami miatt a korábbi Dustert meglehetősen sok kritika érte: az elülső ülések. A vezető „széke” végre tempós kanyarvételeknél is tart oldalról, az ülőlap pedig elég hosszú ahhoz, hogy teljesen alátámassza a combot. Az egész vezetői tér „legfrappánsabb” megoldása egyértelműen az enyhén balra, a vezető irányába döntött középkonzol, rajta a megújult, a korábbi verzióknál határozottan minőségibb kezelőgombokkal. A alapkivitelű – Essential – és a középfelszereltségű – Comfort – Duster a Logan-Sandero párosból ismert médialejátszót kapta, a csúcsverzió – Prestige – már érintőkijelzővel jön. A középkonzol fölötti három légbefúvó jól mutat, jobbra pedig telefontároló mélyedés található, csúszásgátló anyaggal.

Egy dolog lehet fájó: egyelőre nem választható többtónusú belső, így mindenhol marad a sötétszürke műanyag.

Hátul fej- és lábtérben is tágas a hobbiterepjáró, az egyetlen, ami a kényelmet megzavarhatja, az az ülésbe nem elég mélyre süllyesztett övcsatoló.

Rövidre fogott fokozatok

A tesztautó 1320 kilogramm önsúlyú testét a Dusterhez legjobban passzoló 110 lovas, másfél literes dízel mozgatta. Ez a motor bitang jól viszi a szabadidő-autót, bár tegyük hozzá, a robbanékony agilitás a rendkívül rövid fokozatoknak is köszönhető. Az első négy fokozat pillanatok alatt elfogy, de az utolsó két gang sem feltétlenül követel autópálya-tempót.

Nem is emlékszem olyan tesztautóra, amely hajtűkanyarokat negyedikben zokszó nélkül abszolvált.

Az 1.5-ös dCi azért nem az egyetlen választási lehetőség, az új Duster akár 1.2-es turbós benzinmotorral (TCe, 125 lóerő) is megvásárolható. A kínálat része lesz nemsokára a korábbi lomha, brutális étvágyú 1.6-os MPI-t váltó szívó benzines SCe 115 lóval. A duplakuplungos automata sebességváltó is maradt a kínálatban, igaz, csak az 1.5 dCi 110 lóerős kiviteléhez, kizárólag elsőkerék-hajtással. A manuális nyomatékváltó sokat fejlődött az elmúlt évek alatt, noha ez az anyacég Renault érdeme: a Dusterhez járó hatfokozatú sebváltó meglepően pontos, a kar jól határolt.

Terepen sem ijed meg

Az új román hobbiterepjárót egy havas-jeges erdei úton tettük próbára, pedig tudtuk, a gyári négy évszakos gumik képességei korlátozottak. Ehhez képest csúszás, torpanás és mindenféle vészhelyzet nélkül gyúrtuk fel a meredek úton, majd az út menti mély szűzhóba is belekényszerítettük. Az automata módba kapcsolt összkerékhajtási rendszer felügyelte gumik meg sem pisszentek – azt már tudtuk korábban is, hogy a magasított városi autók mezőnyéből terepezési képességei miatt kimagaslik a Duster.

Mi szem-szájnak ingere

A belépő Essential-kivitel azoknak szól, akiket nem hatnak meg a krómdíszek és a könnyűfém-felnik, és azért vásárolnak Dustert, mert azt nem félnek sárba-mocsokba küldeni. Alapáron jár többek között az Eco Mode-funkció, a két első elektromos ablakemelő, a négyhangszórós multimédia-rendszer, a menetstabilizáló, a vészfékasszisztens, a visszagurulás-gátló, a hat légzsák és a teljes értékű pótkerék. A Comfort-verziótól „kiváltsága” a klíma, az első ködlámpák, a magasságban is állítható vezetőülés és a könyöklő, illetve az osztottan dönthető hátsó ülések. A Prestige-vásárlók 17 hüvelykes könnyűfém-felnikkel, bőrbevonatú kormánykerékkel, automata klímával és tolatókamerával vihetik haza a Dustert, extraként pedig akár holttérfigyelő és 360 fokos kamerarendszer is vásárolható.

Átrajzolva. Az ergonómia sokat javult, akárcsak a minőség Fotó: Pinti Attila

A Duster II tehát továbbra is marad az az elérhető árú, valóban több használati módra, terepre alkalmas jármű, amely korábban is volt. Csakhogy ezt a típust már megnézik az úton, megfordulnak utána, az előző sofőrök pedig mellé érve néhány pillanatra lassítanak, hogy oldalról is szemügyre vehessék. Vásárlóból nem lesz hiány.

Gyári adatok Dacia Duster II Comfort 1.5 dCi 4WD (1 461 cm³)
Teljesítmény 80 kW / 109 LE (4 000 motorfordulat/percnél)
Forgatónyomaték 260 Nm (1750 motorfordulat/percnél)
Gyorsulás (0–100 km/óra) 12,4 mp
Végsebesség 169 km/óra
Fogyasztás (város / városon kívül / vegyes) 4,8 / 4,7 / 4,7 liter
Szén-dioxid-kibocsátás 123 g/km
Sebességváltó hatfokozatú kézi
Hosszúság / Szélesség / Magasság 4341 / 1804 / 1678 mm
Tengelytáv 2673 mm
Nyomtáv (elöl / hátul) 1563 / 1580 mm
Csomagtér 414 – 1559 liter
Abroncsméret 215/65 R16
Üzemanyagtartály 50 liter
Listaár (euró, áfával) 17 100
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.