Kinőtt különcség: Nissan Juke

Pinti Attila 2020. július 31., 20:03

Elvetemült formatervezői megoldások és végtelenül bohém – no meg elég szűkös – beltér: ez volt a tíz éve megjelent, mindenkiből elképedést kiváltó, mérete miatt zseb-szabadidőautóként is gúnyolt Juke első nemzedéke. Kilenc év után felnőtt a Nissan rétegmodellnek szánt, mégis hatalmas karriert befutott típusának második generációja. Különcségét ugyan kinőtte, de karaktere megmaradt.

Csak annyit örökölt az elődtől, amennyire a felismerhetőség miatt szükség volt Fotó: Pinti Attila

A francia-japán gyártó mini-SUV-kategóriát fellendítő modellje hasonló pályát járt be, mint az eggyel magasabb szinten játszott – és szintén végtelenül kedvelt – Škoda Yeti: az első verzió után mindenki megfordult az utcán, külsejét egyszerre imádták és gyűlölték – egészen a frissített változatig, amelynél úgy irtottak ki minden egyéniséget, hogy igyekeztek megőrizni a gép előnyeit. A cseh „vérvonala” azonban megszakadt, míg a Nissan ha visszafogottabb stílussal is, de minőségi ugrással hódíthat tovább.

Modern, de nem futurisztikus

A jövőbe mutató jelenlegi formák között a Juke már nem áll a dobogó felső fokán kategóriájában – a trónról az eklektikus Toyota C-HR taszította le –, de ez egyáltalán nem hátrány, sőt: a dizájn modern, a sajátosságnak számító két hatalmas kerek első lámpát megtartották, az orr-rész lágyabb vonalat kapott, a korábban nehezen emészthető oldalnézet is könnyen fogyaszthatóvá simult, a befejezés pedig méltó egy kiforrott szabadidő-autóhoz.

Előnyére vált a farrésznek, hogy nincsenek kusza elemek a karosszérián Fotó: Pinti Attila

Az arányok javulásához hozzájárult, hogy az új Juke tíz centivel hosszabb tengelytávval gazdálkodhat, a test három centiméterrel lett szélesebb. Népszerű alapokat használtak a tervezésnél, ugyanarra a platformra épül, mint a Clio V, a Captur II, és bizakodásra adhat okot, hogy a nemsokára érkező Logan/Sandero III is ezt a CMF-B nevű, moduláris „alsóneműt” kapja meg.

Sablonnak nincs helye

A beltér elsőre enyhén kaotikusnak tűnhet a vonalzóval rajzolt német gépekhez képest – a Juke ívekkel, domborulatokkal, egymástól teljesen elkülönülő részekkel igyekszik kedvére tenni a tulajdonosának. Ez az első nemzedék öröksége, de jól áll az új változatnak is. A műszerfal analóg, a nyolchüvelykes középkonzoli érintőkijelző pedig nem tömörít magába minden kezelőgombot, hanem meghagyja a vezetőnek és utasának, hogy gombokat tekerjen, nyomogasson, igazi mechanikus kattanásokat halljon.

Inkább klasszikus, mint modern, és a Juke esetében ez a találó Fotó: Pinti Attila

Nem ez a jövő, de egyelőre még sokkal barátibb, mint a teljes „digitalizáció”. Az utastér egyik legnagyobb dobása a már a Visia nevű alapfelszereltséghez járó sportülés: nem parasztvakítás, a jármű magas súlypontjából adódó, kanyarokban átlagosnál picit nagyobb oldaldőlésekkor szinte bebetonozva tartja a testet. A hátsó lábtér a külmérethez képest nagy, igaz, ehhez kompromisszumos megoldáshoz kellett nyúlni: az ülőlap egy-két centiméterrel rövidebb az optimálisnál.

Hosszabb ülőlappal elfogyott volna a térd előtti tér hátul Fotó: Pinti Attila

Öröm, hogy a korábbi Juke meredeken lejtő tetővonalát kukázták, így egy nagyobb huppanónál sem fogja senki a tetőbe verni a fejét. A csomagtér egy ekkora, a vaskos C-oszlop ellenére is könnyen manőverezhető autóhoz képest hatalmas: 422 literes alaphelyzetben, az osztottan dönthető hátsó ülésekkel pedig 1088 literre növelhető.

Figyel utat, gyalogost, biciklist

Egyrészt a kötelező európai előírásokhoz igazodva, másrészt vásárlók iránti „kedvességből”, de már a belépőmodell is bőséges aktív és passzív biztonsági arzenállal és rengeteg kényelmi funkcióval érkezik: első-hátsó ledes fényszórókkal, négy elektromos ablakemelővel, manuális klímával, sebességhatárolóval, multifunkcionális kormánykerékkel, intelligens – gyalogosokat és kerékpárosokat felismerő – vészfékasszisztenssel, sávtartásra figyelmeztető rendszerrel, hat légzsákkal, visszagurulás-gátlóval és baleset esetén sürgősségi egységeket riasztó hívógombbal.

A hátsó ajtók kilincse maradt a „megszokott” helyen, az ablak sarkában Fotó: Pinti Attila

A tesztelt Acenta-kivitel pluszban kínálja a 17 hüvelykes könnyűfém-felniket, az Android Auto- és Apple Carplay-kompatibilis érintőképernyős vezérlőrendszert, az egyelőre csak angolul működő hangvezérlést és a tolatókamerát.

Kellett a turbó

A dízel erőltetett alkonyán a Nissannál úgy gondolták, gázolajas változatra már nincs is szüksége a Juke-nak. Sőt, a benzines kínálatot sem bonyolították túl, azt az egyetlen erőforrást pakolták a motorháztető alá, amely minden bizonnyal amúgy is a legnépszerűbb lett volna: a 999 köbcentiméteres, háromhengeres, 12 szelepes, közvetlen befecskendezéses, turbófeltöltős, 115 lóerős és 180 Nm csúcsnyomatékú, DIG-T aggregátot. Sebességváltóból hatfokozatú kézi vagy hétfokozatú automata kérhető.

Egy köbcenti híján egy liter: sima járású és halk az egyetlen elérhető motor Fotó: Pinti Attila

A manuális nyomatékváltó pontos, a kormánykerék pedig az utóbbi hónapok új tesztautói közül magasan a legközvetlenebb volt, gyorsan és precízen reagálva minden apró mozdulatra. A 115 lóerő vezetővel már több mint 1,2 tonnát mozgat, meglepően agilisan – a váltóáttételezésnek itt nagy szerep jutott, az első négy fokozat ugyanis rövid, gyorsan kipörgethető. A motor 120 kilométer/óránál 2400-at forog hatosban, a végsebesség – papíron – 180 kilométer óránként.

Kevesebbnek tűnik, pedig igaz: 422 liternyi poggyász fér ide Fotó: Pinti Attila

A felszereltségtől függetlenül csak elsőkerék-hajtással rendelhető Juke II alapára 17 500 euró, ami roncsprogrammal és különböző aktuális kedvezményekkel több mint kétezer euróval csökkenthető – ez már olyan árkategóriába hozza a különcséget kinőtt, mégis könnyen megszerethető mini szabadidő-autót, amit határozottan érdemes megfontolni.

A tesztautót a csíkszeredai Mida márkakereskedés bocsátotta rendelkezésünkre (Brassói út 67., mida.ro).

Nissan Juke Acenta 1.0 DIG-T 115 LE

Gyári adatok 1.0 DIG-T (999 cm³)
Teljesítmény (5250 fordulat/percnél) 86 kW/115 LE
Forgatónyomaték (1750–4000 fordulat/percnél) 180 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 10,4 mp
Végsebesség 180 km/óra
Üzemanyag-fogyasztás (város/városon kívül/vegyes) 5,6/4,5/4,9 liter
Szén-dioxid kibocsátás 112 g/km
Sebességváltó hatfokozatú kézi
Hosszúság/Szélesség/Magasság 4210/1800/1595 mm
Tengelytáv 2636 mm
Nyomtáv (elöl/hátul) 1555/1560 mm
Önsúly/Össztömeg 1182/1700 kg
Csomagtér 422–1088 liter
Üzemanyagtartály 46 liter
Abroncsméret 215/60R17
Hasmagasság 172 mm
Listaár (euró, áfával) 17 500 (Visia 6MT)
20 200 (Acenta 6MT)
24 890 (Tekna DCT)
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.