Kutyahideg van, olyan hideg van, hogy a kutya a kanyarban kettétörik – még a fagyhoz kötődő szólásaink is jelzik, hogy az ebek alapvetően jól bírják a hideget, de nem mindegy, hogy udvari vagy lakásban tartott állatról beszélünk, mint ahogy az sem, hogy kistestű vagy nagy testű, illetve hosszú- vagy rövid szőrű a kedvencünk.
„A lakásban tartott állatok esetében, főleg a kistestű, rövid szőrű ebek esetében nem úri fakszni a kutyaruha, mivel az az állat a 20 fokos szobahőmérséklethez van hozzászokva, így ha kimegy a mínusz 10 fokba, könnyen megfázhat” – szögezi le beszélgetéseink elején a marosvásárhelyi állatorvos, aki szerint ebben a hidegben bizony külön figyelni kell négylábú kedvenceinkre is. Mínusz 5 fokig nincs baj, de azalatt megszenvedik az ebek is a hideget, éppen ezért nem árt egy-két elővigyázatosság a gazdi részéről.
Az állatorvos rámutat,
rosszabbul bírják a hideget a kistestű és rövidszőrű kutyák, míg a nagy testű ebek szívósabbak a faggyal szemben is,
a hosszú szőrű, vastag bundájú állatokat pedig védi ez a szőrzet. Ez az alapvető különbség az ebek fagybírása tekintetében, de természetesen egyáltalán nem mindegy, hogy egy lakásban tartott vagy egy udvari kutyáról beszélünk. A benti, hosszú szőrű kutyával kint sincs gond, bár a lakásban elvékonyodik a bunda, nem bírja ugyanúgy a hideget, mintha mindig kint lenne tartva.
A rövidszőrű benti kutyára azonban érdemes kabátot, pulcsit adni, ha kivisszük, és mozogjon addig is, amíg kint van, de ne hagyjuk kinn sokáig, ne akarjuk, hogy a havon, fagyos földön kelljen sokáig ülnie, feküdnie.
A kinti kutyák, bár jobban bírják a fagyos időjárást, hiszen hozzá vannak szokva az időjárás változásához, azért azok is megszenvedik a sokáig tartó mínusz fokokat. Rájuk is figyelni kell az ilyen időkben, mint a mostani, napok óta tartó fagyos időszak.
– sorolja a megtehető óvintézkedéseket az állatorvos, aki még olyant is látott, hogy rögtönzött melegítőt készítettek a kutyaólba egy konzervdobozban égő villanykörtéből. Pálosi Csaba szerint az is jó lehet, ha a fagyos időkre beengedjük az ebet a pincébe vagy például a pajtába más állatokkal közösen, olyan helyre, ahol nem hűl fagypont alá a hőmérséklet.
Mindemellett jobban kell figyelni a kedvencünk vizére, mert befagyhat, az ételt is érdemes langyosan odaadni neki, és figyelni rá, hogy úgy egye meg, ne akkor, amikor már megfagyott. „Fontos megjegyezni, hogy kinti kutyát nem szabad öltöztetni, egyrészt a ruhája átnedvesedik, havas, fagyos lesz, és csak hűti ahelyett, hogy melegítené, másrészt akadályozza is a mozgásban, felakadhat az öltözéke miatt valahová” – figyelmeztet a szakember.
Pálosi Csaba elmondta, azért érdemes óvintézkedéseket tenni, mert
a napokban olyan ebet kezelt, amelyiknek a heréi voltak megfagyva, de az ebek tappancsai is sérülhetnek, ha sokat áll, ül a hóban, jégen.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.